/nginx/o/2018/07/16/9842763t1heba5.jpg)
Mājas ārējā apdare vienmēr ir bijusi sarežģīts uzdevums mājas saimniekam. Celtniecības kompānijas piedāvā lielu daudzumu apdares materiālu, kuri ļoti atšķiras pēc cenas un kvalitātes. Pareizi izvēlēties ne vienmēr ir vienkārši.
Imitāciju daudzveidība
Ķieģeļi un dabīgais akmens ir veci un tradicionāli materiāli, izsenis lietoti māju būvēs. Ārējā apdare no ķieģeļiem izpelnījusies kā projektētāju, tā arī pasūtītāju mīlestību izteiksmīguma, bagātās tēlnieciskās būtības un plašās krāsu paletes dēļ. Taču mūsdienās, lai veiktu ķieģeļu vai akmeņu ārējo apdari, nav nepieciešams viengabalains ķieģelis vai akmens — tas ne vienmēr pēc ekonomiskiem un konstruktīviem aprēķiniem ir mērķtiecīgi. Ārējās apdares imitācijai no ķieģeļiem vai dabīgā akmens var izmantot visdažādākos apdares materiālus: paneļus un apdares flīzes.
Apdares flīzes praktiski var izmantot jebkurai sienas virsmai pat «mitrā tipa» siltināšanas sistēmā gan jaunajā celtniecībā, gan atjaunošanas darbos. Veco ēku atjaunošanai izgatavo sevišķas flīzes, kuras imitē vecos ar rokām veidotos ķieģeļus (ar īpašu virsmas uzbūvi, kas raksturīgs vecajiem ķieģeļiem). Pateicoties apdares materiālu nelielajam biezumam, tos var lietot arī iekšējā apdarē.
Apdares flīzes ražo ar visdažādāko faktūru: «kā dabīgais ķieģelis», «kā dabīgs neapstrādāts vai slīpēts akmens», «kā savvaļas akmens». Flīžu krāsas līdzīgas dabīgajam materiālam. Ražo desmitiem dažādu flīžu veidu — no pērļu baltā līdz pat patiesi melnai. Izgatavo arī stūru elementus, ar kuriem var iegūt akmens vai ķieģeļu klājuma pilnīgu imitāciju. Praksē stūra elementus bieži izmanto arku un logu aiļu apdarē. Izstrādā arī trapeces formas flīzes.
Flīžu faktūras un krāsu dažādība nosaka mākslinieciskās iespējas. Bieži flīzes «kā ķieģelis» mākslinieciskie projektētāji izmanto ne tikai tāpēc, lai iegūtu spožas mājas ar bagātu «ārieni» iespaidu, bet arī tādēļ, lai radītu iespaidu par kaut kādu arhitektūras stilu. Rīkojoties ar šā materiāla dažādības plašo izvēli, var izveidot vecas pils skatu, gotiskas pils vai vecas krievu mājiņas skatu. Turklāt ar tādiem pašiem panākumiem, veicot mājas ārējo apdari ultramodernā stilā, var izmantot apdares flīzītes «kā ķieģelis». Apdares norisē var izmantot ne tikai vienas krāsas flīzītes, bet arī krāsu mainīt pēc kārtas, veidojot tā saucamo «miksējumu».
Flīžu klāšanai sevišķu iemaņu nevajag. Montēšanu īsteno, izmantojot cementa maisījumu vai organiskās saistvielas. Pirms apdares uzklājuma pamats ir jāsagatavo: tam jābūt sausam, cietam, līdzenam un tīram. Nedrīkst būt tauku smērējumu. Porainus pamatus vispirms nepieciešams apstrādāt ar gruntējumu.
Materiāli
Apdares flīzes izgatavo no dažādiem materiāliem. Patlaban Latvijas tirgus piedāvā keramiskās, klinkera un polimēra cementa flīzes. Keramisko apdares flīžu lietošana ļauj pilnīgi atdarināt ķieģeļu klājumu, tā kā flīzes it kā «nogrieztas» no vesela ķieģeļa un tām ir tāda pati faktūra un krāsu palete, kāda ir īstajiem ķieģeļiem. To nelielā biezuma dēļ montēšanas tehnika pieļauj pat neaizdrīvēt šuves (lieko javu izlīdzina ar otiņu gropēs starp flīzītēm). Stūra flīzītes izgatavo pēc speciālas tehnikas no vesela ķieģeļa gabaliem).
Izplatītas ir arī klinkera apdares flīzītes. Klinkeru izgatavo no māla, augstā temperatūrā apdedzinot līdz tā saķepšanai. Klinkera flīzītēm piemīt daudz lielāka izturība un ļoti zema mitruma uzsūkšana (zemāk par 2%), kas nodrošina to ilgmūžību. Sakarā ar zemo mitruma uzsūkšanu ūdens neiekļūst materiāla iekšpusē, bet lietus vienkārši nomazgā visus netīrumus no flīzes. Klinkera flīzes lieliski iederas mājas ārējai apdarei — kā pēc saviem tehniskajiem raksturojumiem, tā arī pēc plašās virsmas faktūras un bagātās krāsu paletes.
Polimēra cementa apdares flīzes «kā ķieģelis» ārēji ļoti līdzīgas keramiskajām, bet tās ir daudz plānākas un vieglākas. Tāpat vajag piebilst, ka dabīgā ķieģeļa atdarinājums nebūt neaprobežojas ar tā savdabīgajām īpašībām. Pateicoties īpaši izstrādātajai tehnikai, flīzei var piešķirt praktiski jebkuru krāsu un faktūru. Tajā skaitā arī «kā akmens». Pamata izejviela apdares flīzīšu ražošanai ir dabīgais sastāvs: smiltis, baltais cements un dabiskās piedevas (gliemežnīcu daļiņas, kvarcs utt.). Lai piešķirtu izstrādājumam karstuma izturību, sala izturību, ilgmūžību, maisījumu pirms stancēšanas pārveido ar polimēru piemaisījumiem.
No ārpuses un iekšpuses
Kaut arī keramisko flīzīti «kā ķieģelis» bieži izmanto ārienes apdarei, kolonnu noformēšanai, logu nožogošanai un ierāmēšanai, tā piešķir neikdienišķu izskatu arī dzīvokļu un vasarnīcu iekšējai apdarei. Jebkuras telpas, kas apdarinātas ar šo materiālu, izskatās izsmalcinātas un ievērojamas, turklāt izceļ mājas saimnieku personību un labo gaumi.
Mājas iekšienē tādu flīzīti izmanto kā patstāvīgu apdares veidu vai savienojumā ar apmetumu, vagondēļiem, dabīgo un mākslīgo akmeni, tapetēm, krāsns podiņiem. Apdare «kā ķieģelis» ļoti izplatīta kamīnu, kolonnu, arku un citu arhitektūras elementu apdarē mājas iekšienē. Tā iederas arī vieglāku būvju apdarināšanai, tādu kā lapenes, garāžas, dārzu paviljoni, kā arī «bārbekjū», solu, puķu dārzu, kāpņu, stabu, iežogojumu utt. izdaiļošanai. Iekštelpu detaļas, kuras bija izklātas ar flīzītēm «kā ķieģelis», ļauj ieekonomēt ar krāsojumu, turklāt vēl ļoti ilgi saglabā stilīgu ārējo izskatu. Ir vērts vēl pievērst uzmanību stūra flīzēm. Liekas sīkums, taču ļoti patīkams, jo ar šo sīkumu ir iespēja veikt virsējo apdari bez stūra vīlēm. Materiāls vienkārši lieliski iederas virtuvei vai viesistabai, jo apdares sienas gandrīz nav pakļautas netīrumu, dūmu, saules staru iedarbībai, kā arī ir nejūtīgs pret traipiem un citu. Ja salīdzināt līdzīgu virsmu, piemēram, ar sienu, kura pārklāta ar apmetumu un kura jau pēc dažiem gadiem zaudēs svaigumu un to vajadzēs atjaunot, starpība kļūst acīm redzama.
Svarīgi zināt