/nginx/o/2018/07/16/9853689t1hbbe5.jpg)
Fen šui, šī senā harmonijas mācība, kuras izcelsme meklējama pirms aptuveni septiņiem tūkstošiem gadu Ķīnā, šobrīd ir modes lieta Rietumu pasaulē un jau vairākus gadus kļuvusi aktuāla arī Latvijā. Stresainās ikdienas nogurdināti ļaudis sāk aizdomāties – kā līdzsvarot savu dzīves plūdumu.
Fen šui nāk ar padomu: ir jāatjauno cilvēka dabiskā saikne ar apkārtējo vidi. No tās visciešāk ir atkarīga personības, ģimenes vai organizācijas veselība un veiksmīga darbība. Tik vienkārši. Un reizē – sarežģīti, jo mūsdienu cilvēki, aizraudamies ar tehnoloģiju sniegtajām iespējām it kā uzlabot dzīves kvalitāti, ir palaiduši aizmirstībā zināšanas par dzīves ritmu, ko piekopa tūkstošiem mūsu senču paaudžu.
Tomēr latvieši var lepoties, ka smalko enerģiju zinībās ir intuitīvi gudrāki par citām Eiropas tautām – vēl 19. gadsimtā Latvijā lauku viensētas būvēja, liekot lietā fen šui universālos principus. Un tāpēc, ieejot senajās lauku mājās, pārņem tādas labas, harmoniskas izjūtas! Mūsu senči labi pārzinājuši fen šui, zina stāstīt «Jauno psiholoģiju centra» direktore Dace Rolava, jo šī mācība izklāstīta indiešu vēdās, kas ir kopējs rakstu kultūras piemineklis indiešiem un latviešiem. Gēnos iekodētās zināšanas ļauj mums vēl tagad zemapziņā izvēlēties pareizo mājas būvēšanas vai dzīves telpas iekārtošanas variantu, taču vēl labākus rezultātus var gūt, mērķtiecīgi apgūstot šīs zināšanas un liekot tās lietā. Saskaņā ar tradicionālo fen šui mācību apkārtējā vide mums sniedz kādu konkrētu vēstījumu, un mūsu pašu spējās ir šo vēstījumu uzlabot vai pasliktināt, vien mainot apkārtējās vides elementus.
Primārais ir – iekārtot pēc fen šui savu dzīvesvietu, ģimenes māju, jo tieši no labsajūtas savā miteklī ir atkarīgs cilvēka dvēseles līdzsvars, kas ir būtisks, lai viņam arī ārpus mājas viss labi veiktos. Tomēr, ņemot vērā, ka mūsdienu cilvēks lielāko dienas daļu pavada darbavietā, neaizmirsīsim sakārtot arī to. Tas it nemaz nešķitīs mazsvarīgi, ja ticēsit, ka ofisa iekārtojums spēj ietekmēt jūsu darījumu gaitu un iznākumu.
Ideālo telpu meklējumos
Pieņemsim, ka ir iespējams ideālais variants – jūs sākat nodarboties ar biznesu un meklējat savam birojam piemērotākās telpas. Šādu nozīmīgu izvēli nevajadzētu atstāt nejaušības ziņā, jo daudz kas darba lietu turpmākajā ritējumā ir atkarīgs no šābrīža izvēles. Visvienkāršāk – ja tas ir jūsu privātais bizness; atliek atrast fen šui konsultantu, kurš pēc jūsu dzimšanas datiem izrēķinās jūsu personīgo fen šui biznesa attīstībai, un turpmākajā darba telpu meklēšanas, kā arī vēlāk to iekārtošanas gaitā atliks ievērot šos ieteikumus. Piemēram, lai noteiktu, kurā pilsētas rajonā meklēt potenciālās biroja telpas, vispirms jāzina firmas īpašnieka veiksmīgākās debess puses.
Tad, pēc vienas no populārākās fen šui skolas ieteikumiem, uz pilsētas plāna novietot kompasu, un kļūs skaidri redzams, kur šim cilvēkam visieteicamāk bāzēt sava biznesa kodolu.
Ja bizness necentrējas ap vienu personu – firma ir valsts akciju sabiedrība, tai ir vairāki līdzīpašnieki utt., tad telpu meklējumos un iekārtošanā var ievērot vispārējos pieņemtos fen šui principus. Vispirms vajadzētu izvēlēties vienu noteiktu skolu, pēc kuras padomiem aktivizēt savu darbību. Par vienu no veiksmīgāk piemērojamām speciālisti atzīst jau iepriekš minēto tā dēvēto kompasa skolu. Rīga no fen šui viedokļa ir attīstījusies ļoti veiksmīgi, un noteicošais spēks šai gadījumā ir tai cauri plūstošā Daugava, ūdens plūsma, kas met līkumu mazliet pa labi. Labā puse saistās ar komerciālu veiksmi, un to lieliski var pamanīt, salīdzinot Vecrīgu un pilsētas centru ar Pārdaugavu. No upes pa labi esošā pilsētas daļa ir aktīva, darbīga, dzīvelīga. Tāpēc viens no pamatprincipiem skan: izvēlies telpas saviem darījumiem Daugavas labajā krastā!
Par sliktu fen šui var runāt, ja ofisa telpām blakus atrodas citas spēcīgas vietas. Piemēram, baznīca. Tas ir enerģētiski ļoti spēcīgs objekts, kas no apkārtnes aktīvi uzsūc pozitīvo informāciju, koncentrē to sevī un atdod tiem, kuri sper soli pāri dievnama slieksnim. Tātad, ja jūsu ofisa telpas atradīsies līdzās baznīcai, daļa no jūsu darba pozitīvās enerģijas aizplūdīs uz to un tiks atdota kā spēcinājums lūdzējiem. Nevajadzētu izvēlēties telpas biznesam līdzās slimnīcām, jo šīs celtnes izstaro negatīvo informāciju, ko ļaudis tajās atstāj kopā ar izoperētiem žultsakmeņiem un pārgrieztiem augoņiem. Nomācoši biznesu ietekmē arī pa perimetru apkārt birojam esošas lielas, masīvas ēkas. Ja darba telpas jāizvēlas daudzstāvu ēkā, ir vērts ņemt vērā, ka par komerciāli visveiksmīgākajiem uzskata 2.-4. stāvu. Pirmais piemērots tikai tirdzniecībai, tur var veiksmīgi strādāt veikali, kafejnīcas, jebkāda iestāde, kur apmeklētājs ierodas un atstāj savu naudu. Pirmā stāva līmenī rit naudas plūsma, taču ilgtermiņa plānotiem darījumiem svarīga ir stabilitāte, drošs pamats. Savukārt augstāk par 4. stāvu iekārtotas biroja telpas būs simboliski pakļautas vējam, kas arīdzan atņems darījumiem stabilitāti. Izņēmums ir nodarbošanās, kas saistīta ar mentālo sfēru, tad šī saucamā nestabilitāte kalpo pozitīvi – kā gaismas un gaisa telpa, kurā iespējams domu lidojums. Līdz ar to ēku augšstāvos ieteicams iekārtot reliģiskos, mācību, padomdošanas centrus, redakcijas, mākslinieku darbnīcas.
Vislabāk ir, ja biroja ēka atrodas kustības vietā, mašīnu, cilvēku plūsmas apņemta. Tas piešķir darbošanās enerģiju, it īpaši, ja ieejas durvis atrodas līdzās svarīgam krustojumam. Kāpnēm, pa kurām apmeklētāji dodas uz biroju, jābūt tīrām, gaišām, no skata pacilājošām. Balti krāsotas sienas kāpņu telpā, ziedošas puķes uz palodzēm rada patīkamas izjūtas ienākot. Pēc fen šui, birojam labvēlīgākā atrašanās vieta ir pa labi no kāpnēm. Durvis pa kreisi neved uz tik lielu veiksmi. Un, protams, ieejas durvīm jābūt skaistām, monumentālām, tīrām. Tas, kāda izskatās ieeja birojā, ir nozīmīgāks faktors jūsu biznesa labai attīstībai nekā naudas investīcijas.
Četru debesspušu spēks
Priekštelpai, pēc klasiskā uzskata, jābūt ļoti gaišai, krāsa dod pozitīvās enerģijas pastiprinājumu. Partnerus un klientus, kuri nāk pie jums ar labiem nodomiem, gaisma vēl vairāk pacilā, dod drosmi, pārliecību par saviem spēkiem. Turpretī, ja kāds ierodas ar domu bārties, kontrolēt, rāties, līdz ar pirmajiem soļiem gaišajā, apgarotajā telpā daļa no viņa sliktā nodoma sabrūk un nācējs kļūst labvēlīgāks. Ja vēl viņu sagaida smaidīga un atsaucīga sekretāre, kurai, starp citu, arī ir svarīgi noteikt pēc fen šui viņas labvēlīgo debespusi un pavērst darbagaldu ar skatu uz to, tad varat uzskatīt, ka nelabvēlīgais viesis ir neitralizēts.
Sekretāres kabinetam, kas parasti ir arī uzgaidāmā telpa pirms nokļūšanas pie bosa, nav obligāti būt tikpat gaišam kā priekštelpa, taču tam nevajadzētu būt drūmam, iekārtotam ar tumšām mēbelēm. Visiem darbagaldu stūriem jābūt plastiskiem, noapaļotiem, lai saskaroties neapdraud asas šķautnes. Asi stūri rada negatīvo ša enerģiju, kas kaitējoši iedarbojas uz saprašanos.
Cilvēks ir dabas būtne, un lielu iespaidu uz viņa pašsajūtu rada no četrām debespusēm nākošās enerģijas. Iekārtojot pārējās biroja telpas, ne tikai sekretāres kabinetu, fen šui kompasa skola paredz simboliski godināt četru debespušu valdošos spēkus, lai tie sniegtu atbalstu jūsu biznesam. Telpas ziemeļos atrodas aizsargs, ko simbolizē bruņurupucis. Tas var būt liels, masīvs grāmatu skapis vai dabiska izskata stikla, koka, kaula vai cita materiāla bruņurupuča figūriņa.
Tai noteikti jāiedod vārds, vislabāk – ļoti cēls, piemēram, Dižais, Karalis, un sekretāres vai apkopējas ziņā ir šo kabineta iemītnieku noslaucīt, noglāstīt un parunāties ar to, lūdzot aizstāvību un stabilitāti firmas darījumu gaitai. Dienvidi ir Svētās dzērves pārziņā, to simbolizē sarkana krāsa un izstieptas trīsstūrveida formas. No šīs puses nāk enerģija, kas nepieciešama emocionāliem, intelektuāliem vai garīgiem aizsākumiem. Praktiski šis enerģijas avots varētu izskatīties kā glezna vai fotogrāfija sārtos toņos, puķu pods ar sarkaniem, augšup vērstiem ziediem. Austrumu pārvaldnieks ir Baltais tīģeris, viņam nevajag nekā daudz, pietiks ar tīru, baltu, gludu sienu. Un visbeidzot – rietumi. Tos simbolizē Drakons – gara, izstiepta forma; kas var būt arī darbagalds. Biroja tehniku, ja to tulkojam simbolu valodā, vajadzētu uztvert kā aizsargu – bruņurupuci un izvietot telpas ziemeļu pusē. Vien jāielāgo, ka bruņurupucis mīl būt viens, tāpēc faksa aparātu, printeri, kopētāju un citas ierīces pareizāk būtu noformēt kā vienotu bloku. Tā var arī veiksmīgāk izstrādāt aizsardzību pret tehnikas izstaroto elektromagnētisko viļņu negatīvo enerģiju.
Mūsdienās fen šui mācības zinātāji ir nopietni pievērsušies pētījumiem, kā tradicionālo dabas enerģiju plūsmu, kuru aktivizāciju un labvēlīgu iedarbi uz cilvēku var veicināt ar šīs mācības paņēmieniem, ietekmē sadzīves tehnikas enerģijas plūsma, kas nes negatīvu informāciju. Jaunā fen šui filozofija tāpēc iesaka atturēties no pārāk daudziem aktivizējošiem elementiem, jo var gadīties, ka, vēlēdamies pastiprināt pozitīvi lādēto enerģijas plūsmu, bet īsti nezinot, kas smalkajā laukā noticis mūsu civilizācijas sasniegumu dēļ, spēcinām un vēršam pret sevi negatīvās informācijas lādiņu. Toties droši var birojā novietot istabas augus – tie kā barojošu elementu uzsūc sevī cilvēkam kaitējošās enerģijas un pārstrādā tās, «izelpojot» papildina mums nepieciešamo skābekli ar pozitīvu informāciju.
Godiniet naudas stūri
Katram biznesam ir sava specifika, līdz ar to biroja iekārtojumam – savs uzdevums. Lai aktivizētu nepieciešamāko, pielieto deviņu kvadrātu principu – telpu iedomāti sadala deviņos kvadrātos, katrs simbolizē atbildību par kādu noteiktu sfēru. No visiem deviņiem vienlaikus var aktivizēt tikai divus. Darījumu cilvēkiem, protams, viens no svarīgākajiem būs naudas kvadrāts. Tas palīdz, atbalsta, piesaista sponsorus un līdzekļus. Tacu jāņem vērā, lai naudas kvadrāts veiksmīgi darbotos kā palīgs personīgā biznesā, tas vispirms jāaktivizē paša mājās. Naudas kvadrātu atrod, uzliekot uz mājas plāna deviņu kvadrātu zīmējumu tā, lai apakšējais vidējais atrastos pie ārdurvīm. Kreisais augšējais kvadrāts pa diagonāli tad arī ir naudas stūris. Bieži gan mūsdienu dzīvokļu projekts no fen šui viedokļa ir neveiksmīgs – ja tas ir nevis tradicionāli četrstūra, bet zigzaga veida, tad iemītnieki, var gadīties, ir apdalīti – palikuši bez naudas stūra, jo tajā vietā atrodas... kaimiņu guļamistaba. Ja tomēr jums paveicies un naudas stūris paša mājā veiksmīgi atrasts, vispirms atbrīvojiet to no smagnējām, enerģiju slāpējošām mēbelēm: skapjiem, sekcijām. Tur var novietot apaļu nelielu galdiņu, apaļu metāla trauciņu un naudas simboliņus: trīs monētas, kas sasietas ar sarkanu lentīti. Līdzīgi naudas stūri atrod un aktivizē arī birojā, to var darīt sekretāre, pēc deviņu kvadrātu principa nosakot atbilstīgo vietu priekšnieka kabinetā un akcentējot to ar kādu apaļu elementu vai ar minētajām naudiņām. Taču te jāņem vērā būtiska nianse: monētas puse, uz kuras redzams simbols, atrodoties uz augšu, veicina naudas nākšanu, otra puse, kur lasāmi gadskaitļi – naudas iešanu. Piemēram, bankas klerka, kurš atbild par kredītu izsniegšanu un pelna no kredītu procentiem, naudas stūrī monētiņām būtu jāatrodas ar reversu uz augšu.
Naudas stūrī uz priekšnieka rakstāmgalda var atrasties dators, ja ar tā palīdzību var aktivizēt naudas ceļus – iegūt noderīgu informāciju, atrast sadarbības partneri. Tur var atrasties arī augoša puķe, kurai lapiņas vērstas uz augšu. Ja galdu rotā ar grieztiem ziediem vāzē, jāpievērš uzmanība, lai tur vienmēr būtu svaigs, tīrs ūdens, jo jebkura netīrība, bojā ejošas šūnas ir slikts fen šui. Tā kā rūpes par ūdens tīrību prasa papildu pūles, fen šui atbalsta mākslīgos ziedus, kas mūsu mentalitātes cilvēkiem ne vienmēr ir pieņemami.
Uzmanīgi ar papīrgrozu
Ja apspriežu telpā visiem krēsliem gar ovālo galdu vajadzētu būt vienādiem, lai no skata nevar atšķirt: tur sēž priekšnieksm, tur – zemāka ranga padotie, tad biznesa galvas kabinetā gan jānovieto vislielākais krēsls ar visaugstāko atzveltni – arī tas būs aizmugurisks aizsargs jūsu darījumu gaitai. Papildu spēka pozīciju sniegs pie sienas novietots attēls, kas rosina uz cildenām, majestātiskām domām – tā varētu būt kalnu ainava vai skats uz debesskrāpjiem. Priekšnieka kabinetā noteikti jāvalda tīrībai, kārtībai un – nekādu papīra kaudžu! Tās sekretārei jāpamanās neuzkrītoši novākt no galda virsmas, bet vislabāk – pavisam novērst, jo jebkura nekārtība, pat tur, kur acs nesniedz (atvilktnēs, piemēram) ir slikts fen šui. Tai skaitā papīrgrozs, kuru esam pieraduši turēt zem galda. Tam vajadzētu atrasties pa labi vai kreisi, bet noteikti ne darba zonā, jo izmešu krātuve kā magnēts no augšas ievelk sevī pozitīvo, darbībai nepieciešamo enerģiju, savukārt izdala negatīvo, ko radījis atkritumu uzkrājums. Ja tomēr papīrgroam nav citas vietas, tas jāiztīra vismaz divreiz dienā, taču no fen šui viedokļa nekas nav labāks nevajadzīgo dokumentu iznīcināšanā kā papīrgriezējs.