Pirmais iespaids — vai panākumu ķīla?

Aptuvens priekšstats par otru cilvēku top 90 sekunžu laikā.

FOTO: EPA - AFI

Satiekot nepazīstamu cilvēku, uzmetam aci un… neapzināti izvelkam savus novērtējuma mērinstrumentus. Patīk/nepatīk, līdzīgs/atšķirīgs, intriģējošs/vienaldzīgs — cauri galvai izskrien simtiem domu. Kā veidojas pirmais priekšstats, cik tas ir noturīgs, un kādēļ savos spriedumos mēdzam arī iekrist?

90 sekundes, un gatavs!

Kā liecina psiholoģiskie pētījumi, pirmais iespaids patiesi veidojas strauji — aptuvens priekšstats par otru cilvēku top 90 sekunžu laikā. Spēcīga un ilglaicīgi noturīga pirmā iespaida veidošanās norisinās no 30 sekundēm līdz četrām minūtēm.

Pirmoreiz ieraugot kādu cilvēku, katrs neapzināti pamanām viņā ko noteiktu. Pēdējie pētījumi, kuru iniciatori bijuši acu ārsti, liecina, ka visbiežāk uzmanība tiek pievērsta tieši acu zonai. To apliecina arī tautā iegājies teiciens: «acis — dvēseles spogulis». Acu kontakts nodrošina vislabāko saprašanos. Ja otrs cilvēks neskatās acīs, uzreiz jūtamies neomulīgi.

Pirmais iespaids visbiežāk veidojas raugoties otra skatienā. Pēc tā mēs diezgan precīzi varam noteikt cilvēka raksturīgākās īpašības. Vērojot viņa darbību pēc tam, priekšstats var mainīties. Taču ļoti bieži cilvēki apgalvo, ka savas domas viņi nemēdz mainīt.

Saulaino un melno dienu efekts

Pirmā iespaida veidošanās lielā mērā var būt atkarīga no tā, kāds šajā brīdī ir garastāvoklis. Katram var gadīties neveiksmju pilna diena, kad noskaņojums liek ienīst teju visu pasauli. Iepazīstoties tas nebūs nekāds veicinošais faktors ne vienai, ne otrai pusei. Mums visiem ir tiesības būt negarastāvoklī, būt nogurušiem vai neveseliem, tāpēc pirmais iespaids var būt mānīgs.

Uz augšu