/nginx/o/2018/07/16/10275825t1h4339.jpg)
Portatīvie datori ir pieejami ļoti plašā izvēlē, taču kā izvēlēties sev piemērotāko? Kas būtu jāņem vērā pirms pirkuma izdarīšanas?
Pērkot portatīvo datoru pircējs visbiežāk par kritērijiem savai izvēlei pieņem tādus saprotamus raksturlielums, kā ekrāna izmērs, iekārtas svars un vienmēr apstrīdamo baterijas darbības laiku, taču bez šiem, ir vēl arī citi veiksmīga pirkuma nosacījumi.
Atšķirībā no samērā nesenas pagātnes, kad visi portatīvie datori bija vienādi pēc skata, tagad arvien lielāku nozīmi ieņem arī iekārtas dizains, taču šeit ir jāatceras, ka patīkams dizains dos vajadzīgo gandarījumu tikai tad, ja jūs apmierinās datora funkcionalitāte. Ja ar datoru nevarēsit veikt vēlamos darbus vai, ja tas nebūs praktisks lietošanā, dizaina īpašības diez vai spēs to atsvērt.
Kādi tad varētu būt izvēles kritēriji un kā tos novērtēt?
Ekrāna izmērs
Jau pieminētais ekrāna izmērs, protams, ir svarīgs izvēles kritērijs. Jo lielāks būs ekrāna izmērs, jo ērtāk būs uz tā saskatīt vajadzīgo ... taču, jo lielāks tas būs, jo dators kļūs mazāk portatīvs. Likumsakarīgi, ka lielāks ekrāns palielina arī visa datora izmēru un parasti arī svaru, turklāt ir vieglāk ievainojams atvēršanas un aizvēršanas procesā.
Datora svars
Šis raksturlielums, kurš nu nemaz nav svarīgs galda datoram, gluži interesants kļūst portatīvajam (citiem vārdiem sakot — pārnēsājamajam) datoram. To varat īpaši neņemt vērā tikai tad, ja pārnēsāt datoru neplānojat. Tad gan jāuzdod jautājums — kādēļ vispār izvēlēties portatīvo datoru?
Mehānikas kvalitāte
Šo portatīvā datora īpašību diemžēl piemin ļoti reti, taču gribētos to ierindot starp pašām svarīgākajām. Klasiskais portatīvais dators ir uzbūvēts kā grāmata, kas nozīmē, ka tas tiek atvērts izmantojot diezgan jaudīgu sviras mehānismu un attiecīgi eņģes vēršanās vietā ir pakļautas palielinātam salaušanas riskam. Diemžēl jāatzīst, ka pārāk bieži ražotāji, dzenoties pēc lētas cenas, šo apstākli piemirst un nepievērš vajadzīgo uzmanību tieši šī mezgla izstrādei.
Rezultātā vēršanās vietā eņģes mēdz diezgan ātri zaudēt sākotnējo stingrību vai pat salūzt un lietotājs ir spiests maksāt lielu naudu par remontu vai, kas vēl ticamāk — pirkt jaunu datoru. Runājot par mehānikas kvalitāti, kā pozitīvais paraugs visdrīzāk būtu jāmin Lenovo (agrāk IBM) ražotais modelis ThinkPad. Katrs nozares lietpratējs piekritīs, ka tieši šie datori ir jau izsenis sevi pierādījuši kā mehāniski viskvalitatīvākie. Turpretī daudzi mazāk pazīstamo ražotāju portatīvie datori nereti saviem īpašniekiem var sagādāt pamatīgu vilšanos.
Procesors, atmiņa un disks
Minētie trīs ir visbiežāk apskatītie datoru raksturlielumi un, protams, tiek apskatīti arī izvēloties portatīvo datoru. Ja dators tiek plānots tikai tīkla pārlūkošanai un saziņai ar e-pastu un sociālajos tīklos (Draugiem, Twitter utt.), minētos raksturlielumus var gandrīz vai neņemt vērā — tie gandrīz vienmēr būs pietiekami. Taču, ja datoru plānots izmantot darbam, vēlams lai tieši šie parametri būtu pēc iespējas labāki. Īpaši tāpēc, ka portatīvajam datoram tie būs ļoti grūti un dārgi maināmi vai uzlabojami.
Optisko disku iekārta
Optisko disku iekārta (biežāk minēta kā DVD lasītājs vai rakstītājs) parasti kā obligāta ir iekļauta lielākajai daļai pilnās funkcionalitātes portatīvajiem datoriem (izņemot ultra portatīvos). Savukārt ekonomiskajiem tīkla datoriem (netbook) tās tipiski nav. Tad nu izlemiet vai ikdienā to vēlaties lietot vai ne un attiecīgi meklējiet atbilstošas klases datoru.
Baterijas darbības laiks
Šo raksturlielumu var apstrīdēt visvairāk, jo baterijas darbības laiks gandrīz vienmēr būs atkarīgs arī no veicamajiem uzdevumiem. Sarežģīti uzdevumi (tajā skaitā vizuāli modernās spēles) bateriju noēdīs ātrāk, bet vienkārši uzdevumi ļaus to izmantot ilgāk. Protams, ja plānojat, ka tipiskajā gadījumā jums būs jārēķinās ar vajadzību ilgi strādāt ceļā vai citos apstākļos bez iespējas bateriju uzlādēt, šai datora īpašībai jāpievērš jo liela uzmanība.
Video karte
Video kartes jaudai, jeb, tā saucamajam grafiskajam adapterim, uzmanība jāpievērš pārsvarā tikai tajos gadījumos, ja plānoti darbi (vai izklaide), kas prasa specifiski tieši šo resursu. Visbiežāk tam uzmanību pievērsīs tieši datorspēļu cienītāji, taču atkal jau jāatgādina — portatīvais dators šādiem mērķiem ir visnotaļ nepiemērots.
Ārējās pieslēgvietas
Katram datoram, arī portatīvajam, parasti konstrukcijā ir paredzētas pieslēgvietas ārējām iekārtām — klaviatūrām, pelēm, drukas iekārtām, fotoaparātiem, videokamerām, mikrofoniem, monitoriem, TV utt. No vienas puses, protams, labāk, ja šo iespēju ir vairāk, taču no otras puses ir vērts rūpīgi apsvērt kas no tā visa jums tiešām kādreiz tiks izmantots, lai nepirktu dārgāku iekārtu tikai tāpēc, ka tai ir iespēja pieslēgt kaut ko, ko tā arī nekad nepieslēgsit.
Liela daļa minēto iekārtu pieslēdzas caur labi zināmo USB pieslēgumu, bet videokameras vai ārējā monitora lietošanas ticamība vienmēr ir apsvēršanas vērta.
Ja portatīvo datoru plānots lietot biznesa vidē uzņēmuma tīklā, taču tas bieži arī jāņem līdz, vērts padomāt par modeļiem, kuriem pieejams, tā saucamais, portu replikators, jeb tāda kā bāzes stacija — vienkārši uzliekot savu portatīvo datoru uz šādas iekārtas, tas uzreiz jau var būt pieslēgts gan biroja tīklam, gan, piemēram, lielajam monitoram, ārējai klaviatūrai un pelei.
Jebkurā gadījumā, pirms datora iegādes ir jāapsver ko īsti ar to plānojat darīt. Kad tas ir zināms, atrodiet konsultantu, kuram uzticaties un ļaujiet lai jums palīdz veikt izvēli ... taču atcerieties tikko lasītos izvēles kritērijus.