/nginx/o/2018/07/17/10286095t1h13d8.jpg)
Vienu mēnesi gadā arī Latvijas veikalus pārpludina sarkanu plīša sirsniņu un citādu dažnedāžādu ar Amora simboliku rotātu nieku vilnis. Bet ar ko pārsteigt dārznieku? Īstenu dārznieku var pārsteigt tikai ar augu! Piedāvājam dažas patiesi sirsnīgas idejas.
Sirsnīga lapiņa
Beidzamajos gados arī Latvijas lielveikalos vērīgs pircējs prot atrast Kerija hoiju jeb vaskapuķi (Hoya kerrii). Kāpēc šis augs ir nonācis mūsu uzmanības lokā saistībā ar Valentīndienu? Tās tiek pārdotas mazā podiņā kā vienas lapas – sirsniņas spraudenītis.
Esot pacietīgam, no šīs lapiņas iespējams sagaidīt arī jaunos dzinumus. Taču var nākties gaidīt gadu un pat ilgāk. Ja lapas spraudenītis ir ņemts ar pēdiņu (klāt arī neliels stumbra gabaliņš ar snaudošo pumpuru lapas padusītē), rezultātu iespējams sagaidīt ātrāk.
Šis neparastais sukulentais vīteņaugs savvaļā mīt Taizemes ziemeļos, Laosā, Kambodžā, Javas salā un citur. Tas ir ļoti lēnaudzīgs ar nedaudz paresninātu sukulentu stumbru. Ja hoija iepriecē ar ziediem, tad to brīnišķīgā smarža un izskats priecē ilgi – no aprīļa līdz augustam. Ziediņi ir nedaudz sīkāki, kā izsenis mājās audzētajai vaskapuķei (Hoya carnosa), tie ir krēmkrāsas ar tumšu, sārti brūnu viduci.
Kerija hoijai ir izveidotas arī dažādas formas un šķirnes, piemēram, ’Variegata’ ar baltraibām lapām, ’Albomarginata’ – lapas ar baltu apmalīti, kā arī šķirnes ar dzelteniem lāsumiņiem uz lapām.
Hoijai patiks gaiša, bet no tiešajiem saules stariem noēnota vieta. Siltā telpā to laista mēreni, vēsā – uzmanīgi. Augam nepatīk ļoti slapja augsne. Labāk to turēt mēreni mitru nekā pārāk slapju. Ziemā vēlama pavēsa, bet gaiša telpa ar temperatūru robežās no 10 līdz 15 grādiem.
Nerātnais kaktuss
No vienkārša adataiņa Brigesa trihocereja (Trichocereus bridgesii syn. Echinopsis bridgesii syn. E. lageniformis), kura ērkšķu garums ir 4–10 cm, selekcionāriem ir izdevies izaudzēt interesantas formas bez asajām adatām.
Mēdz teikt, ka mēs dažādās lietās saskatām to, ko vēlamies saskatīt, tomēr šo brīnišķīgo kaktusu ielikām Valentīndienas dāvanu sarakstā. Varbūt pirms dāvināšanas tomēr apsveriet apdāvināmās personas humora izjūtu.
Trichocereus bridgesii mostruosa inermis klons A ir lēnaudzīgāks par pamatsugu. Tas ir arī īsāks un veido daudz sānzaru. Augumā caurmērā sasniedz 25 centimetrus, taču var izaugt arī prāvāks – pat līdz 40 centimetriem.
Trichocereus bridgesii mostruosa inermis klons B arī ir lēnaudzīgāks par pamatsugu, bet izaug nedaudz garāks par klonu A. Var sasniegt pat 60 centimetru augumu. Kaktuss var būt ar ērkšķiem vai arī bez tiem.
Ļoti skaists ir Trichocereus bridgesii mostruosa inermis variegate. Tā stumbrs un zari iekrāsoti ar krēmīgi dzeltenīgiem lāsumiem. Arī šī ir ļoti lēni augoša forma, un labi kopts tas sasniedz 40 centimetru augumu. Šīm kaktusu formām stumbra lejasdaļā un nedaudz uz zariem ir nelieli medusbrūni ērkšķi 4–7 cm. Pie pamatnes kaktusiem ir mazāk vai vairāk izteikts ribojums, kas tuvāk galotnei izzūd.
Izcils skaistulis bez ērkšķiem ir Skota lofocerejs Lophocereus schottii ‘Big Penis’. Tas arī ir ļoti lēnaudzīgs kaktuss ar vāji izteiktu ribojumu. Var sasniegt varenu augumu – 2–4 metri.
Šie kaktusi ir viegli audzējami un to prasības ir tādas pašas kā vairumam telpās audzēto kaktusu. Ziemā šiem kaktusiem ir miera periods, kad tiem būtu vēlama pazemināta temperatūra – 5–12 grādi.
Šie neparastie kloni ir izaudzēti sukulentu un kaktusu audzētavā Cactus Art Itālijā.