Uzturā lielākoties esam pieraduši lietot dažādi sagatavotu vistas, cūkas vai liellopa gaļu, bet vai zinājāt, ka truša gaļu arī ir iespējams žāvēt, cept no tās kotletes un vārīt zupu vai gatavot galertu?
Lietpratēja truša gaļas pagatavošanā ir Sandra Skopāne no Beļavas pagasta Letēm, kura ir ne tikai diplomēta pavāre un šobrīd strādā kafejnīcā «Sonāte» Stāmerienā, bet kopā ar vīru Raiti savā saimniecībā audzē arī trušus.
Sandra, gatavojot ēdienu, tā sastāvdaļas uz svariem nesver, bet vienmēr paļaujas uz izjūtām. Arī recepšu grāmatas viņa neuzskata par dogmu, bet vienmēr izdara savus uzlabojumus. «Ja es ļaujos eksperimentiem, tad tikai savā ģimenē. Ja eksperiments tiek atzīts par veiksmīgu, tad ēdienu piedāvāju citiem. Lielākoties virtuvē pieturos pie pārbaudītām vērtībām,» viņa smejas.
Truša gaļas lietošana uzturā Skopānu ģimenei ļāvusi ietaupīt līdzekļus
Lai galdā netiktu celts tikai truša gaļas «šmoris», Sandra ļāvusies eksperimentiem, kā šī garausainā veģetārieša gaļu sagatavot citādāk, tā, lai to varētu ēst ar baudu. «Man ir pašas pārbaudītas truša gaļas gatavošanas receptes, kurās neizmantoju dārgās aizjūras garšvielas. Pilnīgi pietiek ar tām, ko iespējams izaudzēt pašu dārzā. Tie ir sīpoli, ķiploki, dilles, paprika, asie pipari. Truša gaļu var žāvēt, šmorēt, cept no tās kotletes, gatavot galertu, vārīt no tās zupu, cept šašliku, gatavot frikadeles, klapēt karbonādi. Mazo kautķermeni ir jāprot tikai pareizi sadalīt, tad pietiks visam. Protams, ja cilvēks nopērk vienu trusi, tad izdevīgāk ir gaļu šmorēt. Viss ir atkarīgs no cilvēku skaita, kas jāpacienā. Mums pašiem ļoti garšo truša gaļas šašliks. Tikai visos gadījumos jāņem vērā viens nosacījums –
trusis nedrīkst būt vecs. Tam jābūt 4 līdz 6 mēnešus vecam,
tad gaļa ir mīksta un sulīga. Tā ir diētiska un ļoti veselīga gaļa,» saka Sandra.
Truša gaļas šašliks
Trusi sadala nelielos gabaliņos. Tie var būt arī ar kaulu. Traukā, kur paredzēts sagatavot gaļu šašlikam, ieber piparus, sāli, ķiplokus, daudz dažādu zaļumu. Gaļu sajauc ar šīm garšvielām, pievieno majonēzi un piespiež viena citrona sulu. Marinādei jābūt iespējami pikantākai, jo truša gaļa pēc garšas nedrīkst būt blāva. Tajā jāsajūt katra garšviela. Truša gaļa jāmarinē daudz ilgāk nekā cūkgaļa, tāpēc vislabāk to sagatavot jau iepriekšējās dienas vakarā. Jo ilgāk marinēsies, jo būs garšīgāka. Šašliku nedrīkst apdedzināt. Ugunij jābūt lēnai. Ja trusi žāvē, tad vēlams to ēst siltu, jo tad tas ir sulīgāks.
Truša gaļas zupa
Trusi sadala. Gaļu sajauc ar pipariem un sāli. Liek 15 minūtes nostāvēties. Uz pannas gaļu apcep ļoti brūnu. Liek katlā karstā ūdenī. Pievieno uz pannas apceptus sīpolus un burkānus, kā arī smalki sagrieztus kartupeļus. Tiem, kuri vēlas, lai zupa būtu tumīgāka, Sandra iesaka reizē ar gaļu pievienot nedaudz rīsus. Ēd ar krējumu un zaļumiem.
Truša gaļas karbonāde
Trusim uz muguras ir gaļas strēmeles, kas piemērotas karbonādei. Tai var izmantot arī gaļu no stilbiem, kurā nav cīpslu. Gaļu sagriež, izklapē, pārkaisa ar sāli un pipariem, panē miltos un olā. Apcep uz pannas. Tad liek nedaudz sautēties, lai karbonāde būtu sulīgāka. Pietiks ar 15 minūtēm.
Truša gaļas «šmoris»
Trusi sadala gabaliņos un apviļā piparos, sālī, citrona sulā, zaļumos, kam var pievienot arī nedaudz ingvera. Var pieliet arī sauso baltvīnu. Ļauj, lai gaļa aptuveni 15 minūtes ievelkas. Uz pannas gaļu apcep brūnu.
Brūnums truša gaļai ir obligāts noteikums.
Liek katlā, kurā nedaudz ieliets buljons, un sautē, kamēr gaļa ir mīksta. Tie, kam garšo mērce, to var pagatavot no saldā krējuma un miltiem. To katlā pārlej gatavajai gaļai. Labi garšos kopā ar vārītiem kartupeļiem.
Truša gaļas kotletes
Tās jācep tiem, kuriem ir pacietība no kauliem noskribināt visu gaļu. Sanāks daudz kotlešu. Gaļu samaļ un pievieno samaltu speķi. Ja ir puskilograms truša maltās gaļas, tad vismaz 250 gramiem jābūt samaltam speķim. Pievieno sāli, piparus, kam garšo – arī samaltus sīpolus un ķiplokus, kā arī sakultu olu. Ja olu būs par daudz, kotletes būs sausas.
Truša gaļas aukstā gaļa
Gaļu sagriež nelielos gabaliņos, pievieno sāli un melnos piparus, uz pannas apbrūnina. Gaļai jābūt maksimāli pikantai, tāpēc nav jābaidās pievienot garšvielas. Pēc apcepšanas gaļu liek katlā, kur tai pievieno sīpolus vai ķiplokus, lauru lapas. Gaļu sutina līdz brīdim, kamēr tā atdalās no kauliem. Sandra iesaka gaļu vārīt uz lēnas uguns. Kad gaļa gatava, no tās izlasa kaulus. Buljonu, kurā tā vārījusies, kopā ar gaļu vēlreiz uzkarsē. Visu salej traukos un ļauj sarecēt.