Jēkabpils apšaudē ievainotie policisti juristu neizdarības dēļ nesaņem solīto palīdzību

CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Edijs Pālens/LETA

Pagājuši gandrīz 3 mēneši kopš traģiskajiem notikumiem Jēkabpilī, kad noziedznieki policijas formās mēģināja aiznest spēļu zāles laupījumu un sašāva savus kolēģus. Vienu nāvējoši.  Smagi ievainotos Rimu Švedu un Salvi Tihanovski pēc izrakstīšanās no slimnīcas un neilgās rehabilitācijas intervijās valsts amatpersonas slavēja par drosmi un solīja nepieciešamo atbalstu, lai puiši iespējami drīz atgrieztos dienestā. Taču kā vēsta raidījums «Nekā Personīga», pašlaik Jēkabpils policisti ir atstāti tikpat kā bez iztikas līdzekļiem - atlabšanai tik ļoti nepieciešamo fizioterapiju nav iespējams veikt, jo  ne valsts, ne spēļu zāle nav atradusi likumīgu veidu, kā viņiem palīdzēt.  

Ievainojumi abiem policistiem arvien vēl neļauj atgriezties dienestā, fizioterapija vajadzīga kā Rema kājai, kas kļuvusi nejūtīga, tā Salvim. Taču ar slimības naudu mēnesī tikai virs 200 latiem, abi policisti knapi spēj uzturēt ģimenes. Abiem aug divi mazgadīgi bērni. Salvis savā ģimenē ir vienīgais apgādnieks. Jēkabpils pašvaldība gribēja  palīdzēt abiem policistiem ātrāk atlabt un ziedot katram tūkstošs latu. Kopā Jēkabpils apšaudē iesaistītajiem arī citiem likumsargiem dome grasījās izmaksāt 4 tūkstošus 400 simt latus. Taču saņēma ziņu no Rīgas, ka ziedot pašvaldība valsts policistiem nedrīkst, jo tas uzskatāms par interešu konfliktu. 

Leonīds Salcevičs (LPP/LC) Jēkabpils domes priekšsēdētājs saka: «Diemžēl likumdevējs ir sakārtojis tā, ka mēs pat šīs niecīgās naudas summas, ko esam atvēlējuši, nedrīkstam izmaksāt. Ir jāmeklē citi ceļi, objektīvi, legāli. Lai nebūtu problēmas šiem varonīgajiem puišiem.«
Pašvaldība šo legālo ceļu it kā atrada. Tā bez atlīdzības nolēma naudu nodot Iekšlietu ministrijai, lai tā iespējami drīz to izmaksātu saviem policistiem. Taču saskaņojums bija jāprasa valdībā. Papīrs Valsts kancelejā nogulēja mēnesi, līdz šonedēļ tika sniegts atteikums. Skaidrojums: šāds dāvinājums  uzskatāms par finanšu izšķērdēšanu.

Ilze Pētersone Iekšlietu ministrijas valsts sekretāre skaidro: «Mēs, protams, esam sarūgtināti, ka cilvēki, kuri uz šo pabalstu ir cerējuši, un kas  viņiem  solīts publiski, viņi to nav saņēmuši. Es tādu situāciju arī nevaru iedomāties, ka mēs to varētu izdarīt, jo nākošajā brīdī man kā iestādes vadītājai būtu jāiet uz KNAB  atskaitīties, jo es esmu pieņēmusi tādu nelikumīgu lēmumu.«
Savukārt Ministru prezidents Valdis Dombrovskis norādīja: «Šī absurdā likuma interpretācija vienreiz ir jāizbeidz – nevar būt ziedojumus valsts budžetam interpretēts kā līdzekļu izšķērdēšana.»  

Lai arī intervijā «Nekā personīga» premjers neslēpa savu sašutumu, ka policisti  3 mēnešus pēc notikušā nevar saņemt svarīgu finansiālu palīdzību, «Nekā Personīga» rīcībā ir pierādījums, ka tieši Dombrovskis ir tas, kurš saskaņojumu, lai pašvaldības  nauda nonāktu pie policistiem, atteicis. 

Premjera vēstuli sagatavojis ierēdnis ar 10 gadu stāžu - Andris Lācis. Viņš mēnesi lauzījis galvu, kā palīdzību labāk formulēt, un ieteicis, lai  naudu tomēr maksā Jēkabpils pašvaldība pati, taču kā apbalvojumu. Tam juridiski būs nepieciešami 4 līdz 6 mēneši. Kamēr valsts un pašvaldība pinas meistarībā, kā likumīgi finansiāli palīdzēt, ordeņa kapituls ir piešķīris policistiem valsts augstāko apbalvojumu.   

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu