S 24.10.2020.

No kontracepcijas vēstures

Angļu karaļa Karla II galma ārsts Kondoms radīja prezervatīvu priekšteci no aitu zarnām

FOTO: CC Licence

Dziņa pēc erotiskas baudas bez saistībām, radīja nepieciešamību meklēt risinājumus. Kā mīlēties, bet neradīt bērnus?

Angļu karaļa Karla II galma ārsts Kondoms atrada risinājumu. Šis risinājums nosaukts viņa vārdā un tas ir prezervatīva pirmais nosaukums – kondoms.

Izstrādājums no auduma vai aitas zarnas pasargāja ne tikai no nevēlamas grūtniecības, bet arī no nelāgām slimībām. Šī iespēja ļāva bezrūpīgi nodoties mīlas priekiem. Kondoms kļuva izplatīts visā Eiropā. Tā lietošanu plaši apraksta Kazanova, stāstot, ka Murano klostera mūķene, ar kuru viņam bija sakars, nekā citādi nebija ar mieru atdoties, kā tikai lietojot kondomu. Lieki piebilst, ka kondomus lietoja tikai turīgo aprindu ļaudis.

Un tomēr sievietes bieži vien tika pie nevēlamas grūtniecības. Tieši 18. gadsimtā attīstījās aborta veikšanas un spontānā aborta izraisošo līdzekļu izgatavošanas māksla. Meiteņu audzināšana nebija pilna, ja viņai neatklāja kontracepcijas noslēpumus. Bet, ja tomēr nevēlamā grūtniecība iestājās, tad darbīgi ļaudis piedāvāja iespēju slepus dzemdēt un atstāt audzināšanā nevēlamo mīlas augli. Protams, par attiecīgu samaksu.

Šo parādību atbalstīja valsts un pat atvēra valsts uzturētus audzināšanas namus, lai izvairītos no jaundzimušo bērnu slepkavībām. 18. gadsimtā vērojams demogrāfiskais sprādziens, ko sekmēja zinātniski tehniskā revolūcija un iecietība ārlaulību sakaros.