Šodienas redaktors:
Pauls Jānis Siksnis
Iesūti ziņu!

Par nelegālo datorprogrammu izmantošanu ierosināti 11 kriminālprocesi (10)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: Reuters/Scanpix

Šī gada septembrī un oktobrī ierosināti 11 kriminālprocesi pret uzņēmumu un organizāciju vadītājiem, kuru vadītie uzņēmumi lietojuši prettiesiski iegūtas datorprogrammas, biznesa portālu «Nozare.lv» informēja starptautiskās datorprogrammu ražotāju asociācijas «Business Software Alliance» (BSA) pilnvarotā pārstāve Latvijā Ingrīda Veikša.

Datorprogrammu ražotāji no šiem uzņēmumiem pieprasījuši kompensācijas par nodarītajiem zaudējumiem vairāk nekā 70 000 latu apmērā.

Šajos mēnešos izbeigti pieci kriminālprocesi, noslēdzot izlīgumus un vainīgajiem piekrītot samaksāt kompensācijās cietušajiem aptuveni 4000 latu. Piemēram, projektēšanas, būvniecības un aprīkošanas būvuzņēmums SIA «Ekoteh būve» kā izlīgumu samaksājis atlīdzību vairāk nekā 900 latu apmērā, bet vairumtirdzniecības SIA «PS Komerc Ltd» - 1600 latu.

Turpinot šī gada pirmajā pusē sākto aktīvo pretdarbību nelegālo datorprogrammu izmantošanai, arī gada otrajā pusē BSA sadarbībā ar Valsts policiju un Latvijas autortiesību aizsardzības biedrību «Datorprogrammu autortiesību apvienība» ik nedēļu izlases kārtībā veikusi 10-15 datorprogrammu legalitātes pārbaudes uzņēmumu birojos gan Rīgā, gan reģionos.

Veikša atgādina, ka par nelegālo datorprogrammu izmantošanu neatkarīgi no to vērtības un pārkāpumu izdarīšanas motīviem likumā ir paredzēta atbildība. Ja kopējā nelegāli iegūto datorprogrammu cena ir mazāka nekā 1000 latu, tiek noformēts administratīvā pārkāpuma protokols un piemērota soda nauda. Savukārt, ja summa pārsniedz 1000 latu, tiek ierosināts kriminālprocess. Papildus sodam abos gadījumos programmu ražotāji var pieprasīt un parasti arī pieprasa kompensāciju datorprogrammu licences cenas apmērā.

«Prettiesiskā darbība ir dubultneizdevīga, jo nākas gan maksāt kompensāciju par nelikumīgi iegūto programmu izmantošanu, gan legalizēt šīs programmas turpmākajam periodam,» norāda Veikša.

Organizācija arī aicina ziņot par nelegālo programmu izmantošanu, rakstot e-pastu «bsa@bsa.lv» vai zvanot Ekonomikas policijai.

Kā iepriekš informēja BSA, šā gada pirmajā pusē stājušies spēkā notiesājoši spriedumi vairākās lietās par prettiesisku datorprogrammu izmantošanu saimnieciskajā darbībā un vainīgajiem - uzņēmumu valdes locekļiem - piespriesti gan naudas sodi, gan piespiedu darbs, gan arī pienākums atlīdzināt cietušajiem zaudējumus.

BSA regulāri informē par pieķertajiem nelegālo datorprogrammu lietotājiem un viņiem piespriestajiem sodiem.

Datorpirātisma radītie zaudējumi Latvijā 2011.gadā sasniedza 23 miljonus eiro (16 miljonus latu), bet datorpirātisma līmenis samazinājies - pērn 54% datora lietotāju izmantojuši pirātisku programmatūru, liecina BSA dati.

BSA ir bezpeļņas asociācija, kas aizstāv datorprogrammu ražotāju industrijas un tās partneru - datoru ražotāju - intereses. Tās galvenais birojs ir Vašingtonā, bet darbība norisinās 80 valstīs visā pasaulē. Asociācija Latvijā darbojas kopš 2001.gada. Starp BSA biedriem ir gandrīz 100 globālu uzņēmumu, kuri ik gadu investē miljardus ASV dolāru dažādu programmatūras risinājumu izveidē.

Komentāri (10)
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu