Šodienas redaktors:
Marina Latiševa
Iesūti ziņu!

Aug zobiņi. Kā palīdzēt mazulim? (8)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: http://www.flickr.com/photos/paladinsf/ http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.en

Zobiņu augšana mazulim var būt ļoti nogurdinošs process. Nereti bērni zobu augšanas laikā kļūst niķīgi, jo smaganas pietūkst un var kļūt arī sāpīgas, kas savukārt izjauc ierasto ēšanas un gulēšanas režīmu. Sevišķi apgrūtinošs bērnam var kļūt gulētiešanas laiks. Lai zobiņu augšanu padarītu iespējami nesāpīgāku mazulim un mierīgāku vecākiem, «BENU aptieku» farmaceite Gita Medne sniedz padomus par līdzekļiem, ko šim gadījumam glabāt mājas aptieciņā.

Košļājamās rotaļlietas

Zobiem augot, tie no savas vietas žokļa kaulā izšķiļas caur kaulplēvi un caur smaganu. Nepatīkamas izjūtas bērnam sāk rasties, kad zobs tiek «bīdīts» caur kaulplēvi un smaganu. Kaulplēvē jeb periostā atrodas daudz nervu galu, tāpēc līdz ar šāda veida kairinājumu mazulis izjūt nepatīkamas sajūtas. Zobam šķiļoties caur smaganu, tās kļūst jutīgas un niez, tāpēc pastiprināti sāk izdalīties siekalas, un bērns visu bāž mutē un grauž, tā kairinot mutes dobumu. Tas savukārt rada vēl vairāk siekalu.

Lai mutes dobumā nerastos infekcijas, vecākiem jāpievērš pastiprināta uzmanība priekšmetiem, ko mazais bāž mutē. Lai gan nav vienas unikālas mantas, kas patiktu visiem bērniem, jāpievērš uzmanība tam, lai rotaļlieta ir pietiekami liela un mazais to nevarētu pilnībā iebāzt mutē un norīt. Rotaļlieta nedrīkst būt pārāk cieta vai trausla, lai netraumētu bērna smaganas. Tā kā nepatīkamās sajūtas mazināt palīdz vēsums, «BENU aptieku» farmaceite iesaka iegādāties īpaši zobu augšanas laikam paredzētus riņķīšus, kas apstrādāti ar vielu, kurai piemīt atvēsinošs efekts. Riņķīši pieejami gan aptiekās, gan arī specializētos bērnu veikalos. Ir iespējams izvēlēties cietāka vai mīkstāka materiāla riņķīšus. Šos riņķīšus var atvēsināt ledusskapī, tomēr, lai nesavainotu bērna smaganas un jaunos zobiņus, saldēt tos noteikti nevajadzētu. Tāpat pieejami arī māneklīši ar atvēsinošu efektu.

Ko glabāt mājas aptieciņā?

Gadījumiem, kad smaganas kļūst ļoti sāpīgas, «BENU aptieku» farmaceite Gita Medne iesaka mājās glabāt atvēsinošos un anestezējošos gelus, piemēram, «Kamistad Gel», «Dentinox» vai «Calgel». Ar šiem geliem var 2–3 reizes dienā ierīvēt mazuļa smaganas. Aptiekās pieejami arī uzpirkstenīši jeb «ezīši», kurus, uzvelkot uz pirksta, var izmantot, lai pamasētu mazuļa smaganas.

Ja zobiņu šķilšanās mazulim ir īpaši sāpīga, paaugstinās temperatūra un mazais neļauj vecākiem smaganas aizskart, farmaceite rekomendē izmantot supozitorijus jeb svecītes, piemēram, «Viburcol». Šis medikaments palīdzēs mazināt iekaisumu un pazeminās temperatūru. Temperatūras mazināšanai līdzēs arī «Paracetamol» supozitoriji. Tomēr gadījumos, kad temperatūra kāpj virs 38°C, farmaceite rekomendē vērsties pie ārsta, jo pastāv iespēja, ka šis nav zobu augšanas izraisīts simptoms. Zobu šķilšanās laikā bērna imunitāte pavājinās, tāpēc arī paaugstināta temperatūra, iesnas un klepus šajā periodā ir ļoti bieža parādība.

Zobu augšanas laikā īpaši būtiski arī pievērst uzmanību bērna mutes dobuma higiēnai. Ja apsārtums un pietūkums redzams plašākā smaganas apvidū, ne tikai augošā zoba vietā, iespējams, mutes dobumā radies katarālais stomatīts. Šāds iekaisums attīstās, ja mutes dobums netiek pietiekami rūpīgi tīrīts. Pavisam vienkārši mutes dobumu var tīrīt ar kumelīšu tēju, to uzliekot uz marles tampona un uzklājot uz mazuļa smaganām. Katarālais stomatīts izpaužas arī kā apsārtusi gļotāda, pastiprināta siekalu izdalīšanās un aplikta mēle. Tāpat var būt arī mīksts vēders, pastiprinātas slāpes un temperatūra. Ja mazulim ir mīksts vēders, farmaceite rekomendē izmantot «Liveo Baby» pilienus, «Linex Baby» vai «Lactobex Baby» pulverus, kas palīdzēs normalizēt vēdera izeju. Savukārt probiotiķis «Ratio-pharm» palīdzēs atjaunot dabisko mikrofloru.

Tā kā zobu augšanas laikā bērnam pastiprināti izdalās siekalas, dodoties ārpus mājas, īpaši vējainā un aukstā laikā jāpievērš uzmanība mazuļa sejas ādai (galvenokārt ādai ap muti). Vēlams lietot aizsargkrēmu, taču, ja radies iekaisums, to var apstrādāt ar «Bepanthen» ziedi.

Komentāri (8)

Tēmas

Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu