/nginx/o/2018/07/20/10979252t1he67a.jpg)
Skaistuma mušiņas uz sejas kļuva par daudzu slavenību vizītkarti: Merilina Monro, Sindija Krouforde, Andželina Džolija, Eva Mendesa.
Tomēr ne visām izdevās padarīt dzimumzīmi par savu unikālo īpatnību. Piemēram, dzimumzīmi uz Natālijas Portmanes sejas rūpīgi notušē ar fotošopa palīdzību, tāpat kā Milas Jovovičas dzimumzīmju lērumu.
Pētot žurnālu attēlus, no simtiem foto atradīsies vien pāris modeles ar dzimumzīmēm uz sejas. Sejas ar dzimumzīmēm rada «netīrības» iespaidu.
Mēs steidzamies uz kosmētisko kabinetu, lai šķirtos no savām dzimumzīmēm.
Pirms to izdarīt, pakonsultējieties ar speciālistu!
Ja piederat pie tās meiteņu kategorijas, kuru daba apveltījusi ar lielu pigmenta plankumu skaitu (dzimumzīmes ir tā pati pigmentācija), mēs iesakām rūpīgi sekot līdzi to krāsai, izmēram un skaitam.
Par potenciāli bīstamām dzimumzīmēm tiek pieskaitītas tās, kas atrodas uz pēdām, plaukstām, uz kakla un vidukļa, - šajās vietās mēs traumējam dzimumzīmes visbiežāk.
Otrs drauds, bez šaubām – saule. Cilvēkiem , kuriem ir daudz dzimumzīmes uz rokām, kājām, kakla, kontakts ar saules stariem, turklāt bez krēma, ir kategoriski aizliegts. Pat ja vasarā paliekat pilsētā, izvairoties no pludmales, neaizmirstiet uzklāt sauļošanās krēmu. Mēs varam nenosauļoties, tomēr vienlaicīgi āda var saņemt nevēlamo ultravioletā starojuma devu.
Laba un ļauna dzimumzīme
Labdabīgas dzimumzīmes ir nekaitīgas jūsu veselībai un sagādā tikai estētiskas nepatikšanas. Tomēr tās var pāraugt ļaundabīgās.
Vēlams nekavējoties vērsties pie dermatologa, ja tiek novēroti sekojoši simptomi:
- Liela dzimumzīmju skaita parādīšanās īsā laika posmā;
- Dzimumzīmju krāsas izmaiņas;
- Matu izkrišana no dzimumzīmes virsmas;
- Sarkanīga vai melna oreola parādīšanās ap dzimumzīmi;
- Dzimumzīmes lobīšanās;
- Nevienmērīga dzimumzīmes nokrāsa;
- Dzimumzīme niez, saplaisā, iekaist.
Diagnostika
Lai noteiktu dzimumzīmju noņemšanas veidu, dermatologs veiks pētījumu virkni:
- histoloģisko analīzi;
- dzimumzīmes virsmas paraugu (uztriepju) pētījums;
- blakusesošo limfmezglu pētījums;
- luminiscences mikroskopija;
- datora diagnostika
Dermatoskopija – populārākā, nesāpīgākā, neinvazīva un droša izmeklēšanas metode, kas ļauj īstenot agrīno ļaundabīgo ādas audzēju diagnostiku, veikt dinamiskus izmeklējumus.
Ar acīm mēs saredzam to, kas atrodas virspusē, savukārt dermatoskopija ļauj izpētīt struktūras, kas izvietotas dziļākajos epidermas slāņos un pat papillārajā dermā. Parasti pārbaudīt potenciāli bīstamus nevusus pietiek reizi pusgadā. Ja ārsts uzskatīs par nepieciešamu, tad uz konsultāciju jāierodas biežāk.
Dzimumzīmju ārstēšana
Dzimumzīmes ārstēšana – atbrīvošanās no tās. Uz šo brīdi pastāv vairāki dzimumzīmju noņemšanas veidi:
- kriodestrukcija (ar šķidru slāpekli);
- lāzera;
- elektrokoagulācija;
- radioviļņu;
- ķirurģiskais.
Rudens un ziema – piemērotākais laiks dzimumzīmju ārstēšanai. Ar pirmo pavasara sauli šo procedūru, īpaši atkailinātajās ķermeņa daļās, veikt ir īpaši nevēlams.
Nekādā gadījumā nenodarbojieties ar pašārstēšanos (piededzināšana, dziedināšana ar zālēm utt.), par cik jebkāda dzimumzīmes trauma var sekmēt tās pārdzimšanu.
Kur slēpjas risks
Ļaundabīgās dzimumzīmes bez savlaicīgas ārstēšanas veicina melanomas (ādas vēža) rašanos.
Pēdējos gados Latvijā ar ādas vēzi saslima vairāk kā tūkstotis cilvēku, un saslimšanas līmenis turpina augt, ziņo Slimību profilakses un kontroles centrs.
Saslimšanas kāpuma tendence sakrīt ar situāciju citās Eiropas valstīs.
Kas pieder pie riska grupas
Riska grupu sastāda:
- cilvēki, kam uz ķermeņa ir liels dzimumzīmju skaits, kas ir lielākas par 5 mm;
- grūtnieces;
- cilvēki ar gaišiem matiem un gaišu ādu;
- cilvēki, kam ir liels vasaras raibumu skaits;
- cilvēki, kam uz ķermeņa ir pigmenta plankumi.
Profilakse
Profilaksei pacientiem ieteicams:
- Nesauļoties saules aktivitātes kulminācijas laikā (no plkst. 11 līdz 16); Ādas vēzis, kas, piemēram, konstatēts 50 gados ir nekas cits kā «pārsauļošanās» rezultāts jaunības gados.
- Ja pēc atvaļinājuma dzimumzīmju izmērs un skaits palielinājies, aprunājieties ar dermatologu un esiet piesardzīgi ar saules stariem. Ja uz jūsu ķermeņa ir vairāk kā 50 dzimumzīmes, no saules stariem jums ir jāizvairās par jebkuru cenu.
- Neapmeklēt solāriju;
- Izsekot jaunu dzimumzīmju parādīšanos un savlaicīgi vērsties pie dermatologa.
- Katram cilvēkam ir dzimumzīmes (nevusi), kuru skaits vidēji sastāda 10-40. Parādoties vairāk – iekļūstat riska zonā.
- Dzimumzīme ir sava veida ādas attīstības anomālija, un galvenā nevusu bīstamība ir to potenciālajā pārdzimšanā.
Visbiežāk uzdotie jautājumi ārstiem-dermatologiem:
- Vai dzimumzīmes drīkst noņemt?
- Dzimumzīmi ir vērts likvidēt, ja uzskatāt, ka tā bojā jūsu izskatu, tomēr vienīgi pēc konsultācijas pie dermatoonkologa vai ārsta-dermatologa.
- Ja dzimumzīme nesagādā raizes, to labāk neaiztikt.
- Jāzina, ka dzimumzīmes noņemšana nekādā veidā neprovocē jaunu nevusu parādīšanos. Ja dzimumzīme atrodas vietās, kur tā tiek pakļauta berzei vai traumējas – ar ķēdīti uz kakla, apakšveļas lencītēm, padusēs skūšanās laikā – tā būtu jālikvidē. Jebkura trauma, tajā skaitā arī nepilna noņemšana, pat vienkārtējā, var izraisīt pārdzimšanu melanomā.
- Vai iespējams izvairīties no jaunu dzimumzīmju parādīšanos?
- Diemžēl nevar, jo dzimumzīmju skaits tiek iekodēts vēl augļa attīstības periodā. Ir iespējams vien atlikt to parādīšanās laiku. Galvenais dzimumzīmju aktivizācijas faktors – ultravioletais starojums.
Daži mēģina aizlīmēt dzimumzīmes ar plāksteri. Tomēr tā ir absolūti bezjēdzīga nodarbe. Saule spēj būt vienādi bīstama, nokļūstot kā uz dzimumzīmes, tā arī uz ādas veselās zonas.
Par labāko aizsardzību no UV-stariem kalpo jebkurš biezs apģērbs, tādējādi dzimumzīmes paliek mierā.
- Kā patstāvīgi izvērtēt, vai dzimumzīme ir bīstama vai arī nē?
- Pašdiagnostika ir ārkārtīgi svarīga. Tomēr pēc tās nepieciešams doties pie speciālista. Pazīmes, kuras jāpārzin jebkuram cilvēkam:
- dzimumzīmes augšanas sākums;
- tās krāsas izmaiņa (tumšas dzimumzīmes blāvāka krāsa ir tikpat bīstama, kā gaišai dzimumzīmei palikt tumšākai);
- nieze vai citas nepatīkamas izjūtas;
- iekaisuma, čūlas, asiņošanas parādīšanās;
- plombu parādīšanās;
- traucējumi vai ādas zīmējuma izdzēšana no nevusa.
Cilvēks, kuram laikus tika konstatēta diagnoze, norīkota ārstēšana, parasti izārstējas. Bīstamība slēpjas tad, kad slimība tika konstatēta novēloti, tādējādi sekmējot visnotaļ bēdīgu iznākumu.
Melanoma – ārkārtīgi viltīgs audzējs: tā spējīga ilgstoši atrasties miera periodā, bet pēkšņi sākt strauji augt.
Melanoma ne vienmēr ir brūnā krāsā – bieži novēroti arī bezpigmenta veidojumi (bāli rozā vai gaiši zilā tonī), kuriem cilvēks parasti nepievērš uzmanību.
Pieveiktā vieta nekādā veidā sevi nenodod: nesāp, nedeg, neniez, tātad neizraisa cilvēkam bīstamības sajūtu. Tomēr slimība progresē. Pamanot ko aizdomīgu, dodieties pie ārsta, pat ja jums uz miesas parādījusies pavisam neliela brūce, kas ilgstoši nesadzīst. Jods un strutene šeit nelīdzēs. Dodieties pie ārsta!