T 25.11.2020.

Jostu un pinumu izstāde; aicina uz meistarklasēm

FOTO: Foto:Publicitātes foto

Izstādē «Jostas un pinumi» Rīgā, VEF Kultūras pilī (Ropažu ielā 2) 26. novembra līdz 18. decembrim vienkopus būs skatāmas 230 jostas no dažādiem Latvijas novadiem - Lielvārdes, Zemgales un Alsungas rakstainās jostas, Vidzemes skaistās un toņu niansēm bagātās ziedainās jostas, kā arī pītās un celotās jostas. Ekspozīciju papildinās ap 200 pinumu – klūdziņu, egļu sakņu, meldru, kalmju un salmu pinumi.

Jostu veidi atausti gan pēc muzeju, gan dažādu izdevumu krājuma. Dažās no jostām ir autoru versijas no melnbaltiem izdevumiem, bet veiksmīgā krāsu saskaņa sniedz priekšstatu par to kādas, iespējams, šīs jostas ir bijušas.

Izstādē būs eksponēta arī Kaldabruņas jeb Krievānu Māras josta, ko veido 52 raksta elementi, un, kurā ir redzamas 36 ugunskrusta modifikācijas.

Austo jostu un pinumu ekspozīciju papildinās arī vairākas ādas jostas, kuru darināšanā izmantotas pinumu tehnikas un raksti.

Pinumu ekspozīciju veidos arī grozi, tīnes, paplātes un mūsdienās tik populārie piknika grozi dažādos toņos un formās. Arī pinumu izmēri ir dažādi - no pavisam nelielas plaukstas lieluma egļu saknīšu cibiņas līdz metru augstai veļas tīnei.

«Izstādes darbu vienojošais elements būs pats tapšanas process – jostas ir pītas, audums arī zināmā veidā ir diegu pinums, līdzīgi top arī pītās lietas no klūgām, saknītēm un meldriem. Arī ādas jostu darināšanā un rotāšana izmanto dažādu materiāla pinumus vai pītas dekoratīvas joslas,» stāsta izstādes kuratore, Latvijas Nacionālā kultūras centra tautas lietišķās mākslas eksperte Linda Rubena.

Izstādes mākslinieks - Mārtiņš Heimrāts.

Izstādes atklāšanā 26. novembrī, plkst. 17.00 būs iespēja tikties ar izstādes dalībniekiem, Tautas lietišķās mākslas studijām «Klūga» (Daugavpils) un «Pūpoli» (Višķi). Notiks pinumu materiālu sagatavošana un amata prasmju demonstrējumi.

13. decembrī, no plkst. 12.00 līdz 15.00 ikviens aicināts uz meistarklasēm VEF Kultūras pilī. Gaidāma tikšanās ar meistari Mudīti Pētersoni no Alūksnes, puzuru meistari un audēju Ausmu Spalviņu no Jelgavas un Tautas lietišķās mākslas studiju «Klūga» (Daugavpils) un «Pūpoli» (Višķi) meistariem.

Ieeja bez maksas.

Redaktors iesaka