O 1.12.2020.

Uz slavenajām Viļumsona stellēm noaustas pirmās segas

FOTO: Publicitātes foto

Oktobra beigās Sarkaņu bibliotēkā tika uzstādītas Viļumsona stelles. Pa šo laiku uz stellēm audušas novada čaklākās audējas. Noaustas vairākas pieklājīga izmēra segas, par to prieks gan pašām audējām, gan apmeklētājiem, portālam «Apollo» stāsta Edīte Miķelsone .

Stelles ir vairāk nekā 100 gadu vecas, taču iepriekšējā saimniece par tām pienācīgi gādājusi, tāpēc tās ir saglabājušās darba kārtībā. Lielākā daļa no Viļumsona pusautomātiskajām stellēm nav saglabājušās tik labā stāvoklī, tādas atrodamas vien pāris vietās Latvijā.

‌Stelles vasaras sākumā Madonas novada pašvaldība iegādājās par 2000 eiro. Tās iegādātas topošā «Dzintaru» muzeja Vidzemes sēļu darbnīcām. Taču kamēr muzejs ir renovācijas procesā, stelles atradīsies Sarkaņu bibliotēkas telpās.

‌Pēteris Viļumsons bija amatnieks, audējs, konstruktors. Ap 1900 Jelgavā atvēris aušanas kursus. Pirmo austuvi ierīkojis Latgalē, vēlāk pārcēlies uz Jelgavu, bet pasaules kara laikā uz Omsku un Maskavu. Pēc atgriešanās Rīgā atvēris mākslas aušanas kursus, kurus ar lielu neatlaidību vadījis līdz dzīves noslēgumam.

Redaktors iesaka