800 000 eiro izlietojums neskaidrs, «Expo 2015» var nākties atmaksāt nelietderīgi iztērēto

FOTO: Ieva Čīka/LETA

 Par Latvijas paviljona starptautiskajā izstādē Milānā «World Expo 2015» radošajiem risinājumiem atbildīgajai komandītsabiedrībai «Expo 2015» var nākties atmaksāt nelietderīgi izmantoto naudu, šodien medijiem paziņoja ekonomikas ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS).

Savulaik Ekonomikas ministrija (EM) ar «Expo 2015» parakstīja 3,3 miljonus eiro vērtu līgumu par Latvijas paviljona projektēšanu un pasākumu producēšanu.

Šodien ekonomikas ministre atzina, ka komandītsabiedrības līdz šim iztērētās naudas - aptuveni 800 000 eiro - izlietojums nav skaidrs. Tāpēc ministre uzdevusi ekspertiem precīzi izanalizēt, par ko komandītsabiedrība ir maksājusi. Viņa piebilda, ka EM nav informācijas par to, ar ko komandītsabiedrība projekta ietvaros slēdz līgumus un par kādām summām.

Ministre arī atzina, ka līgumus par radošiem pakalpojumiem būs grūti izvērtēt. «Radošas lietas nav tik viegli novērtēt. Ja kaut kas sākotnēji šķiet liels un uzpūsts, pēc izvērtēšanas izrādās - nav nemaz tik traki. Bet pirmais iespaids [par «Expo 2015» līdz šim slēgtajiem līgumiem] - ir par traku. Rezultāts, kas patlaban ir piedāvāts, neatbilst tām summām, kas ir samaksātas. Ja summas būs samaksātas neatbilstoši padarītajam darbam, prasīsim kompensācijas likumā paredzētajos veidos. Tas nebūs vienkāršs process, bet ceram mēneša laikā noskaidrot,» uzsvēra Reizniece-Ozola.

Ministre stāstīja, ka tiks izvērtēti ne tikai komandītsabiedrības slēgtie līgumi, bet arī EM atbildīgo amatpersonu rīcība.

Lai arī patlaban komandītsabiedrība ir noslēgusi rēķinus par aptuveni 800 000 eiro, starp «Expo 2015» un EM joprojām noris sarunas par vēl dažiem komandītsabiedrības parakstītajiem līgumiem, pieņemšanas un nodošanas aktiem.

Vaicāta, vai pagājušā gada nogalē, kad valdība pirmo reizi lēma apturēt Latvijas dalību starptautiskajā izstādē, EM informēja «Expo 2015» neturpināt jaunu līgumu parakstīšanu, Reizniece-Ozola atzina, ka komandītsabiedrība pēc valdības lēmuma gan mutiski, gan rakstiski tika aicināta neuzņemties jaunas saistības.

Jau rakstīts, ka ekonomikas ministre vairākkārt uzsvērusi, ka apšauba Latvijas dalības nepieciešamību «Expo 2015» Milānā. Par šo jautājumu varētu lemt valdība 27.janvārī.

Savukārt šodien laikraksts «Diena» raksta, ka «World Expo 2015» Latvijas dalības tāme ir nelietderīga un «uzpūsta» un apstiprina jau rakstīto, ka projekts kalpojis par «naudas pumpi» atsevišķiem uzņēmējiem. Uzpūsti cipari ar apaļām nullēm galā, kas, paslēpti aiz svarīgām frāzēm, veido Ekonomikas ministrijai piesūtītos un vairumā jau samaksātos rēķinus par 1 090 506 eiro no uzņēmējiem, kuri apvienojušies komandītsabiedrībā «Expo 2015» un nu jau vairāk nekā gadu saņem dāsnus avansus par Latvijas dalību «World Expo» izstādē Milānā šovasar.

Jau ziņots, ka starptautiskā izstāde «Expo Milano 2015» notiks no 2015.gada 1.maija līdz 31.oktobrim Itālijas pilsētā Milānā.

Tiesības realizēt Latvijas dalību izstādē «Expo Milano 2015» konkursa kārtībā ieguva komandītsabiedrība «Expo 2015», kurā ietilpst SIA «Positivus Event», SIA «Made arhitekti», Rolands Pēterkops un SIA «McCann Rīga». Latvijas paviljona arhitektoniskais un saturiskais risinājums izmaksā 3 349 174 eiro.

Pagājušā gada decembrī bez rezultātiem beidzās nākamgad Latvijas paviljona būvniecības iepirkums. Iepirkumā piedalījās divi pretendenti - «RBSSkals Būvvadība» un Itālijas uzņēmums «Paolo Beltrami S.p.A» ar Latvijas apakšuzņēmēju SIA «Baumeister». «RBSSkals Būvvadības» piedāvātā līgumcena bija 6,03 miljoni eiro, taču «Paolo Beltrami S.p.A» - 6,22 miljoni eiro.

Ekonomikas ministre norādīja, ka abu pretendentu piedāvātās cenas ir līdzīgas, tāpēc aizdomās par abu uzņēmumu iespējamu vienošanos Ekonomikas ministrija vērsās KP. Izvērtējot no Ekonomikas ministrijas saņemto informāciju, KP tomēr nesaskatīja pamatu tālākas izpētes ierosināšanai.

Latvijas paviljona būvniecību «World Expo» par 3,1 miljonu eiro bija plānots uzticēt Šveices būvuzņēmumam «Adunic AG», kas kā ģenerāluzņēmējs patlaban būvē arī Vācijas un Austrijas paviljonus izstādē «World Expo». Taču līgums pagaidām nav noslēgts. Vēlāk «Adunic AG» paziņoja, ka būvnieks ir gatavs būvēt Latvijas paviljonu par diviem miljoniem eiro.

Uz augšu