/nginx/o/2018/07/21/11017329t1hc183.jpg)
Šogad, atzīmējot Latvijas Dabas muzeja 170 gadu jubileju, muzeja apmeklētājiem tiks piedāvātas vairākas jaunas ekspozīcijas, 20 izstādes un citi notikumi.
Kā šodien Dabas muzeja jubilejai veltītajā preses konferencē atzina muzeja direktore Skaidrīte Ruskule, tieši jaunās ekspozīcijas ir tās, kas apmeklētājus ieinteresē visvairāk, tālab ekspozīciju veidošana ir muzeja prioritāte pēdējos desmit gadus.
Ģeoloģijas nodaļas vadītāja Anita Saulīte pastāstīja, ka pavasarī tiks atvērta jauna ekspozīcija «Latvijas ģeoloģija». Tajā būs parādīts, kāda ir Latvijas vide un kā tā ir veidojusies. Saistībā ar šo ekspozīciju muzejā norisināsies arī dažādas aktivitātes. Savukārt Antropoloģijas ekspozīcija drīzumā tiks papildināta ar jaunu stendu, kurā atradīsies divas neandertāliešu figūras dabiskā lielumā. Ikviens interesents tiks aicināts ar tām nofotografēties. Tāpat šogad tiks pilnībā atjaunota Botānijas ekspozīcija, žurnālistiem pastāstīja muzeja Botānikas nodaļas vadītāja Inita Dāniele.
Šogad un arī turpmākos gadus muzeja Ģeoloģijas nodaļā būs skatāma pērn, Rīgas kā Eiropas kultūras galvaspilsētas gadā, atklātā ekspozīcija «Dzintars laiku lokos». Nodaļā varēs iepazīt arī izveidoto pagaidu ekspozīciju «Mineraloģija».
Visu jubilejas gadu vestibilā būs skatāms Anitas Kalniņas veidotais stends, kas iepazīstinās ar muzeja vēsturi un krājumu.
Simboliski ievadot 170.jubileju, Dabas muzejam tika nodots būvmateriālu ražotāja SIA «Cemex» dāvinājums - Madonas novada Mārcienas pagasta Sauleskalna smilts un šķembu karjerā atrastais mamuta ilknis. Kā aģentūrai LETA pastāstīja muzeja direktores vietnieks krājuma un pētniecības darbā, paleontologs Ivars Zupiņš, ilknis tuvākajās dienās tiks ievietots Paleontoloģijas ekspozīcijas mainīgajā vitrīnā, kur tiek eksponēti muzeja jaunieguvumi. Šādi atradumi ir liels retums, jo līdz šim Latvijā bijuši atrasti vien septiņi mamuta ilkņu (anatomiskā ziņā tie ir pārveidoti priekšzobi) fragmenti. Gada laikā muzejs saņem vidēji desmit dāvinājumus - visbiežāk medību trofejas, iežus un minerālus.
Dabas muzeja Komunikācijas nodaļas darbiniece Diāna Meiere pastāstīja, ka muzejā šogad paredzētas 20 izstādes, kas, atšķirībā no iepriekšējiem gadiem, arvien vairāk tiks papildinātas ar muzeja speciālistu sniegto informāciju.
Lai popularizētu muzeja krājumu, sestdienās notiks krājuma izrādīšanas cikls, ko pavadīs bezmaksas tematiskās ekskursijas. Tāpat muzejs turpinās sestdienās rīkot ģimenes dienas un vadīt nodarbības bērniem, notiks konkurss «Cielavas gudrības» 5.-6.klašu skolēniem un muzeja izbraukuma nodarbības «Muzejs mūsu bagāžā».
Maijā Dabas muzejs piedalīsies Muzeju naktī, mēģinot pielāgoties šī gada tēmai «Rainis un Aspazija», taču oktobrī muzejā būs Vides mēnesis.
Šogad norisināsies arī vairāki fotokonkursi, piemēram, sadarbībā ar Igauniju jau notiek konkurss «Gada dzīvnieks», un 14.reizi tiks rīkots fotogrāfiju konkurss «Mans putns».
Dabas muzejs šogad plānojis laist klajā trīs izdevumus - grāmatu par muzeju latviešu un angļu valodā, grāmatu par dzitnaru un dzintara kolekcijām muzejā, kā arī izdevumu «Daba un muzejs nr.10».
Tāpat šajā gadā sadarbībā ar Latvijas Pastu tiks izdota piecu pastmarku sērija, un pirmās markas zīmogošana paredzēta jau februārī. Savukārt muzeja jubilejas svinības paredzētas 17.aprīlī.
Latvijas Dabas muzejs ir vecākais daudznozaru dabas zinātņu muzejs Baltijā. Tā pamatā ir Rīgas Dabaspētnieku biedrības, Nikolaja Himzeļa muzeja un Rīgas Skolu muzeja kolekcija. Jau vairākus gadus pēc kārtas to ik gadu apmeklē vairāk nekā 100 000 interesentu.