/nginx/o/2018/07/28/11069470t1h4a61.jpg)
Ziemeļkoreja šonedēļ paziņoja par veiksmīgu ūdeņraža bumbas izmēģinājumu. Lai gan citas valstis apšauba, ka Ziemeļkorejas bruņojumu varētu būt papildinājusi ūdeņraža bumba, šis gadījums aktualizējis jautājumu par kodolieročiem pasaulē.
Lielbritānijas medijs «The Independent» apkopojis informāciju par to, cik daudz pasaulē šobrīd ir kodolieroču un kuru valstu bruņojumā tie atrodas.
Saskaņā ar Stokholmas Starptautiskā Miera pētījumu institūta (SIPRI) datiem, kodolieroči ir deviņām pasaules valstīm – ASV, Krievijai, Lielbritānijai, Francijai, Ķīnai, Ziemeļkorejai, Indijai, Pakistānai, kā arī Izraēlai.
Piecas no šīm valstīm – ASV, Krievija, Lielbritānija, Francija un Ķīna kodolieročus savā bruņojumā bija ieviesušas vēl pirms 1970.gadā stājās spēkā kodolieroču neizplatīšanas līgums, tādējādi par legālu uzskatāms tikai šo balstu kodolarsenāls.
Kopš tā laika kodolvalstu pulkam pievienojušas arī Indija, Pakistāna un Ziemeļkoreja.
Savukārt Izraēla nekad nav atzinusi, ka tai ir kodolieroči, tomēr SIPRI rīcībā esošā informācija, ka Izraēlas bruņojumā ir aptuveni 80 kodolgalviņu.
SIPRI aplēses liecina, ka minēto deviņu kodolvalstu bruņojumā kopumā ir aptuveni 16 300 kodolieroču.
93% no šiem kodolieročiem ir Krievijas un ASV bruņojumā, savukārt pārējo valstu kodolieroču arsenāls ir ievērojami mazāks.
Krievijai un ASV ir vairāk nekā 7000 kodolgalviņu katrai.
Francijas bruņojumā ir aptuveni 300 kodolgalviņu, Ķīnai – 250, Lielbritānijai – aptuveni 200, bet Pakistānai un Indijai – katrai aptuveni 100 kodolgalviņu.
Tikmēr Ziemeļkorejas kodolarsenālā šobrīd ir mazāk nekā desmit kodolgalviņu.