Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Ieslodzītie paziņo: Mēs ar Bēringu-Breivīku nerunāsim, bet piekausim

FOTO: EPA/LETA

 Norvēģijas Šīenas cietuma ieslodzītie paziņojuši, ka negrasās iesaistīties kādos kontaktos ar masu slepkavu Andersu Bēringu-Breivīku, ja viņš tiks izlaists no izolācijas, bet pieļāva, ka viņš varētu tikt piekauts.

Norvēģijas tiesa trešdien daļēji apmierināja Bēringa-Breivīka prasību pret valsti par viņa «necilvēcīgajiem» ieslodzījuma apstākļiem.

«Tiesa (..) konstatējusi, ka ieslodzījuma apstākļi atzīstami par necilvēcīgu izturēšanos,» teikts tiesas spriedumā, norādot, ka Bērings-Breivīks gandrīz piecus gadus turēts izolācijā. Tajā pašā laikā tiesa atzina, ka viņa tiesības uz korespondenci nav tikušas pārkāptas.

Pagaidām notiesātais Šīenas cietumā tiek turēts izolācijā no pārējiem ieslodzītajiem.

Ieslodzīto pārstāvis raidorganizācijai NRK sacīja, ka cietumā neviens nevēlas iesaistīties nekādās darīšanās ar vīru, kurš 2011.gadā nogalināja 77 cilvēkus.

«Nav daudz tādu, kas ar viņu runās. Mēs par viņu daudz nerunājam, jo mums viņš ir apnicis - skaidri un gaiši. Viņš ir ieslodzītais, un viņš ir slikts cilvēks,» paziņoja pārējo cietumnieku pārstāvis.

Lai gan Bērings-Breivīks nav populārs pārējo cietumnieku vidū, viņa dzīvība nebūs apdraudēta, ja viņam atļaus kontaktēties ar pārējiem, sacīja pārstāvis.

«Neviens nav ieinteresēts atsēdēt vēl papildu 20 gadus viņa dēļ, bet šeit ir cilvēki, kas šad tad tikuši piekauti,» norādīja cietumnieku pārstāvis, piebilstot, ka tā nevienam neliekas slikta doma.

2011.gada 22.jūlijā Bērings-Breivīks sarīkoja sprādzienu Norvēģijas valdības ēku kvartālā Oslo centrā, nogalinot astoņus cilvēkus, bet tad devās uz Ūteijas salu, kur Darba partijas jauniešu organizācijas vasaras nometnē nošāva 69 cilvēkus - pārsvarā pusaudžus, no kuriem jaunākā nesen bija nosvinējusi 14.dzimšanas dienu.

2012.gada 24.augustā Oslo tiesa atzina Bēringu-Breivīku par vainīgu 77 cilvēku slepkavībā, piespriežot viņam maksimāli iespējamo 21 gadu cietumā ar iespēju soda termiņu pagarināt, ja pēc tā izciešanas viņš tiks atzīts par joprojām bīstamu sabiedrībai.

Tiesa piecu tiesnešu sastāvā vienbalsīgi Bēringu-Breivīku atzina par pieskaitāmu, uz ko bija uzstājis arī viņš pats, lai gan prokuratūra lūdza atzīt viņu par psihiski slimu un nozīmēt piespiedu ārstēšanu slēgta tipa iestādē.

Kopš aresta Bērings-Breivīks pavadījis 22 līdz 23 stundas dienā izolācijā, bet pēc tiesas trešdienas lēmuma situācija varētu mainīties.

Šīenas cietuma priekšnieks Kristofers Borhaugs ceturtdien paziņoja, ka šobrīd izmaiņu nebūs, jo «spriedums vēl nav izpildāms». Valsts vēl nav paziņojusi, vai plāno pārsūdzēt spriedumu, kas daudzus šokēja.

Aktuālākās ziņas