/nginx/o/2025/05/10/16834231t1h95d0.jpg)
Patlaban nav pamata runāt par Ķīnas un Krievijas formālas militāras alianses veidošanos, teikts Latvijas Militārās izlūkošanas un drošības dienesta (MIDD) apdraudējuma novērtējumā un aizvadītā gada darbības pārskatā.
Ķīnas ārpolitikas stratēģiskais mērķis ir kļūt par vienu no varas centriem daudzpolārā starptautiskā sistēmā, vienlaikus izvairoties no tiešas militāras konfrontācijas ar ASV. Ķīna uzskata, ka ASV globālā ietekme ir lielākais šķērslis tās attīstībai un nacionālo interešu realizēšanai, tādēļ tā cenšas vājināt ASV globālās pozīcijas un alianšu sistēmu, īpaši - transatlantisko sadarbību.
Ķīnas un Krievijas attiecību pamatā ir līdzīga izpratne par vēlamo pasaules kārtību un ASV kā kopīgo pretinieku. Tuvā un vidējā termiņā ir maz
ticams, ka Ķīna atklāti nostāsies pret Krieviju, arī ne ārēja spiediena rezultātā, teikts pārskatā.
MIDD atgādina, ka pieaug Maskavas ekonomiskā atkarība no Pekinas: Ķīna ir Krievijas svarīgākais tirdzniecības partneris, proti, aptuveni 40% Krievijas ārējās tirdzniecības ir ar Ķīnu, savukārt Krievijas daļa Ķīnas ārējā tirdzniecībā ir nebūtiska jeb aptuveni 4%.
Ķīna redz iespēju Krievijas tirgu pārpludināt ar patēriņa precēm, bet no Krievijas importēt lētus energoresursus. Pekina cenšas gūt peļņu,
vienlaikus mazinot sekundāro ekonomisku sankciju risku, teikts pārskatā.
Pašlaik neesot pamata runāt par Ķīnas un Krievijas formālas militāras alianses veidošanos. Abu valstu kopīgo militāro aktivitāšu mērķis galvenokārt ir spēka demonstrācija bez reālas savietojamības taktiskajā un operacionālajā līmenī, norādījuši MIDD eksperti.
Ķīna Krievijas un Ukrainas karu redz kā Krievijas un NATO konfliktu, propagandā atkārtojot Krievijas naratīvus par "konflikta pirmcēloņiem" un "nepieciešamību tos izskaust". Ķīna nākusi klajā ar vairākām iniciatīvām politiskam kara noregulējumam, bet neviena no tām neietver konkrētus priekšlikumus pēc būtības, tādēļ tās uzskatāmas par mēģinājumu radīt ilūziju par Ķīnu kā miera nesēju, norādījis MIDD.
MIDD ir aizsardzības ministra pārraudzībā esoša valsts drošības iestāde, kas veic militāro pretizlūkošanu, izlūkošanu un citus Valsts drošības iestāžu likumā un citos normatīvajos aktos noteiktos uzdevumus.