Sv 7.03.2021.

Kurdu un arābu alianse pasludina uzvaru pār «Islāma valsti» Rakā

ASV atbalstītā Sīrijas kurdu un arābu alianse piektdien pasludinājusi uzvaru pār džihādistu grupējumu «Islāma valsts» Rakā, paziņojot, ka šī Sīrijas ziemeļdaļas pilsēta ir atbrīvota no ekstrēmistu klātbūtnes.

Kurdu vadītie Sīrijas Demokrātiskie spēki (QSD) oficiāli nodeva administrāciju padomei, kurā ietilpst vietējās amatpersonas un cilšu līderi.

Preses konference zīmīgā kārtā tika sarīkota pilsētas stadionā, ko «Islāma valsts» bija pārvērtusi par ieroču noliktavu un cietumu, kur oponenti tika turēti ieslodzījumā un spīdzināti.

«Mūsu uzvara ir pār terorismu, un Rakas atbrīvošana iezīmē pēdējo nodaļu cīņās pret teroristiem Sīrijā,» sacīja augsta ranga QSD komandieris un pārstāvis sakariem ar presi Talals Sillo.

Viņš arī mudināja starptautisko sabiedrību un palīdzības organizācijas sniegt atbalstu izpostītās pilsētas atjaunošanā.

Četru mēnešus ilgajās Rakas atbrīvošanas kaujās dzīvību zaudējuši 655 vietējie un starptautiskie karotāji, sacīja Sillo.

«Islāma valsts» Raku ieņēma 2014. gadā, padarot to par pašu pasludinātā kalifāta «de facto» galvaspilsētu. Kauja Rakas atbrīvošanai no džihādistiem sākās jūnijā.

«Islāma valsts» vēl nesen kontrolēja plašas teritorijas Sīrijā un Irākā, arī vairākas lielas pilsētas, kur centās ieviest viduslaiku sunnītu paražas, pasludināja tur «kalifātu» un pastrādāja neskaitāmas asinsstindzinošas zvērības.

Aktivizējoties operācijām pret «Islāma valsti», pēdējā laikā džihādistu kontrolētās teritorijas ievērojami sarukušas.

Grupējums cenšas nostiprināties arī Lībijā un Afganistānā, kā arī uzņēmies atbildību par teroraktiem Eiropā.