Noskaidrots, kāpēc grūti padomāt, ja neesi pienācīgi izgulējies

FOTO: Foto:Lita Krone/LETA

Ja tu no rītiem bieži nevari atrast savas automašīnas atslēgas vai aizmirsti mājās telefonu, nesatraucies – pie vainas var būt miega trūkums.

Nature Medicine

Tas nozīmē, ka, redzot, piemēram, atslēgu saišķi savā acu priekšā, cilvēks var mierīgi paiet tam garām, to nepiefiksējot.

Pētījumā tika atklāts, ka smadzeņu neironu signāli noguruma brīdī ir daudz vājāki nekā normālā stāvoklī. Lai nonāktu pie šāda secinājuma, zinātnieki izpētīja smadzeņu aktivitāti 12 cilvēkiem, kuriem bija jāpaliek nomodā veselu diennakti.

«Mēs atklājām, ka miega trūkums laupa neironiem spēju normāli funkcionēt. Tas negatīvi ietekmē, kā mēs uztveram apkārtējo pasauli un reaģējam uz to,» atklāja pētījuma autors Īzaks Frīds (Itzhak Fried).

Pētījuma dalībniekiem tika dots uzdevums sašķirot vairākus attēlus pa kategorijām, cik ātri vien iespējams. Šā procesa laikā mēraparāti uzrādīja, ka dalībnieku smadzenēs norisinās aktīva neironu darbība, taču, dalībniekiem kļūstot nogurušākiem, arī neironi kļuva gausāki. Rezultātā dalībniekiem bija arvien grūtāk tikt galā ar uzdevumu.

«Mēs bijām pārsteigti, novērojot šādu saistību starp miega trūkumu un smadzeņu neironu aktivitāti. Atšķirībā no normālas neironu aktivitātes tie darbojās ievērojami gausāk, kad cilvēks bija noguris,» komentēja pētnieks Juvals Nirs (Yuval Nir).

Iepriekšējie pētījumi miega trūkumu saistīja ar paaugstinātu depresijas, aptaukošanās, diabēta un sirdstriekas risku.

Uz augšu