Latvija saglabā savu kontrabandas cigarešu "lielvalsts" statusu Eiropā

Maskavas forštatē konfiscētās kontrabandas cigaretes

FOTO: Valsts policija

Latvijā joprojām saglabājas visaugstākais kontrabandas un viltoto cigarešu īpatsvars Eiropas Savienībā, Šveicē un Norvēģijā, sasniedzot 21,1% no kopējā patēriņa apjoma, liecina publicētie auditorkompānijas "KPMG" veiktā Eiropas mēroga pētījuma "SUN" 2017.gada rezultāti.

Līdz ar to Latvijas ikgadējie zaudējumi no nesamaksātajiem nodokļiem cigarešu kontrabandas dēļ sasniedz aptuveni 59 miljonus eiro.

Lai arī, salīdzinot ar 2016.gadu, Latvijā kontrabandas cigarešu apjoms ir samazinājies par 1,5%, Latvija joprojām ir vienīgā valsts Eiropas Savienībā, kur kontrabandas cigarešu apjoms pārsniedz 20% no kopējā patēriņa apjoma. Igaunijā un Lietuvā pērn nelegālās cigarešu tirdzniecības īpatsvars bija attiecīgi 11,3% un 17,8%.

Kopējais cigarešu patēriņš aizvadītajā gadā Latvijā bija 2,28 miljardi vienību, kas ir par 6,6% mazāk, salīdzinot ar 2016.gadu. Kontrabandas un viltoto cigarešu apjoms, kas veido 21,1% no kopējā patēriņa apjoma valstī, faktiskajos skaitļos ir 0,48 miljardi cigarešu. No šī apjoma 71,3% bija tā sauktā "baltā kontrabanda", 7,7% viltotās cigaretes, savukārt 21% - cita veida izcelsmes kontrabandas produkcija.

Lielākās Latvijā ievesto kontrabandas cigarešu izcelsmes valstis jau vēsturiski ir Baltkrievija un Krievija.

Attiecīgi, no Baltkrievijas kontrabandas ceļā 2017.gadā tika ievesti 343 miljoni cigarešu jeb 66,7% no kopējā kontrabandas apjoma, savukārt no Krievijas - 51 miljons cigarešu jeb 10% no kopējā apjoma.

Saskaņā ar "KPMG" veikto pētījumu 37 miljoni no 2017.gadā patērētājam cigaretēm Latvijā bijuši viltojums.

Kontrabandas plūsmas galvenais iemesls ir ievērojamās cigarešu cenu atšķirības. Piemēram, Latvijā vidējā cigarešu paciņas cena šā gada janvārī bija 3,03 eiro, kamēr Baltkrievijā cigarešu paciņa vidēji maksāja tikai 43 centus, bet Krievijā - 1,39 eiro.

No Latvijas uz citām Eiropas valstīm gan kā kontrabanda, gan legālā ceļā aizvadītāja gadā tika izvesti kopumā 123 miljoni cigarešu. Cigaretes izvestas galvenokārt uz Igauniju (29 miljoni vienību), Zviedriju (17 miljoni vienību), Somiju (17 miljoni vienību), Vāciju (16 miljoni vienību) un Lielbritāniju (15 miljoni vienību). Vidējā cigarešu paciņas cena Igaunijā bija 3,24 eiro, Somijā 6,12 eiro, Zviedrijā seši eiro, savukārt Lielbritānijā sasniedza 8,83 eiro.

Eiropas valstīs ir vērojama cigarešu patēriņa samazināšanās - attiecīgi 2017.gadā, salīdzinot ar 2016.gadu, kopējais patēriņš samazinājās par turpat 3%, tāpat par 7,4% ir samazinājies kontrabandas cigarešu patēriņš, savukārt kontrabandas cigarešu īpatsvars aizvadītajā gadā vidēji Eiropā joprojām pārsniedza 8,7% (44,7 miljardi vienību) no kopējā cigarešu patēriņa.

Pētījuma pasūtītājs ir RUSI ("Royal United Services Institute for Defence and Security Studies"), kvantitatīvie pētījuma dati ņemti no "KPMG" ikgadējā "SUN" projekta ziņojuma, kas pēta nelikumīgās cigarešu tirdzniecības mērogu ES, Norvēģijā un Šveicē. Finansējumu pētījumam RUSI saņēma no "British American Tobacco" un "Philip Morris International".

Uz augšu