/nginx/o/2018/08/30/11330044t1h26db.jpg)
Muguras sāpes ir otrs biežākais ārsta apmeklējuma iemesls aiz saaukstēšanās slimībām. Tām ir vismaz simts cēloņu un dažādi ārstēšanas veidi. Kā mazināt muguras sāpes, stāsta osteopāts, manuālais terapeits un osteorefleksoterapeite.
Muguras sāpēm – dažādi iemesli
Gan akūtas, gan hroniskas muguras sāpes var atvieglot osteopātija. Stāsta osteopāts Andris Zemītis: «Osteopātija ir medicīnas nozare, kas cenšas atrast cilvēka organismā biodinamiskās likumsakarības. Ķermenis ir viens vesels – ja sāp mugura, ne vienmēr saslimšana meklējama tikai šajā ķermeņa daļā. Mugurkaulājs nekad necieš viens pats. Apmēram 80 procentos gadījumu muguras sāpju iemesls ir iekšķīgas problēmas, piemēram, kuņģa čūla, vairākkārt pārciesta dzeltenā kaite un plaušu karsonis, smags klepus, ko izraisījusi vīrusu saslimšana, ginekoloģiskas kaites, operācijas.
Mugura var sāpēt ne tikai osteoartrīta vai spondilartrozes gadījumā, kas ir lokāls process skriemeļos, bet arī tad, ja cilvēks nēsā viņam neatbilstošas brilles vai arī apavus ar pārāk augstiem papēžiem. Bieži vien muguras sāpju iemesls ir starpskriemeļu diska trūce. Osteopāta spēkos ir noņemt sāpes, un cilvēks var iztikt bez operācijas.
Osteopātija ir organismam saudzīga metode, kas nepārsniedz kustību fizioloģiskās barjeras. Cilvēks sastāv no 70 procentiem ūdens – atliek tikai pieskarties, lai ūdens aizplūstu. Tas ir līdzīgi kā laivu var pastumt ar vienu pirkstu. Tomēr reizēm dažas manipulācijas var sagādāt sāpes.
Ļoti bieži osteopāts darbojas nevis sāpju, bet tajā organisma vietā, kas ir fizioloģiski un biomehāniski saistīta ar problemātisko zonu. Ar rokām iztaustot cilvēku, osteopāts jūt muskuļu sasprindzinājumu un saišu savilkumu, pirms vēl parādījušās sāpes.
Osteopātijā izmanto vairākas tehnikas, kuras izpilda ar rokām – «sabīda» skriemeļus, stiepj, iedarbojas uz galvas un krusta kaulu, kustina pacienta rokas un kājas. Tādējādi mazinās muskuļu saspringums un uzlabojas kustību apjoms. Tiek veicināta arī asinsapgāde un limfodrenāža.
Jo, sākoties sāpēm, osteopātiju veic ātrāk, jo rezultāti ir labāki. Ja sāpes ir sākušās bez nopietna organiska iemesla, apmēram pēc pusgada šūnu atbildes iespaidā tāds rodas, un tad palīdzēt ir daudz grūtāk.
Nereti, ja sāpju iemesls nav zināms, osteopāts var to diagnosticēt, taču reizēm šim nolūkam ir vajadzīgi vairāki seansi. Pirmajā reizē osteopāts noņem muskuļu sasprindzinājumu, pēc tam «saliek» skriemeļus vietās un meklē, kurš skriemelis atbilst kuram orgānam, pēc tam novērtē visus orgānus, līdz atrod problēmas sakni.
Osteopātijas seanss var ilgt no desmit minūtēm līdz stundai. Pēc tam daudz kas organismā mainās, pacientam pašam neapzinoties, piemēram, mainās gaita un stāja un tāpēc mazinās arī sāpes. Kādreiz pietiek ar vienu procedūru, taču vidēji notiek trīs seansi. Stingru kontrindikāciju osteopātijai nav, izņemot akūtas slimības.»
Kur ārstē
- Ārstu osteopātu praksē, Rīgā, A. Čaka ielā 103. Vienas procedūras cena svārstās ap 20 latiem.
Ārstē ar rokām
Dažkārt muguras sāpes ātri noņem manuālā terapija. Stāsta manuālais terapeits Tadeušs Tālers:
«Izvēloties muguras ārstēšanas metodi, jāizvērtē sāpju iemesls – vai tā ir diska trūce, kas spiež uz nervu saknītēm, «radziņi», kas kairina, vai arī kāda cita saslimšana.
Manuālā terapija ir ārstēšana ar rokām, kas palīdz ne tikai muguras sāpju, bet arī locītavu saslimšanu gadījumā. Tā kā mugurkaula problēmas lielākoties ir mehāniskas, tās arī ārstē ar mehāniskām metodēm – ārsts ar noteiktām roku kustībām sabīda skriemeļus savās vietās. Šī procedūra nav sāpīga.
Sāpju, mazkustības, pārliecīgas slodzes vai citu iemeslu dēļ starpskriemeļu locītavu divos blakus piegulošos pusskriemeļos, kas veido skriemeļu kustības segmentu, rodas tā sauktais funkcionālais bloks. Ar manuālo terapiju šo bloku var likvidēt, tā novēršot sāpes un atjaunojot kustību apjomu, mazinot vai likvidējot paaugstinātu muskuļu tonusu, kas parasti ir sāpīgs, un atbrīvojot starp mīkstajiem audiem, muskuļiem, saitēm un skriemeļiem saspiestās nervu saknītes.
Manuālajai terapijai ir vairākas pakāpes: relaksācija – savilkto muskuļu atbrīvošana; mobilizācija – kustību atjaunošana noteiktā segmentā; manipulācija, kad ārsts ar rokām sabīda locītavu virsmas.
Manipulācijas traucē izdarīt akūtas sāpes un pastiprināts muskuļu tonuss, tāpēc vispirms jāatrod stāvoklis, kurā slimniekam nesāp, un maksimāli jāatbrīvo muskuļi. Ja nepieciešams, sāpes un iekaisumu iepriekš novērš ar medikamentiem, piemēram, izdarot kortikosteroīdu injekciju.
Ārstēšanas ilgums ir atkarīgs no tā, cik ilgi slimnieks cietis sāpes. Bieži vien palīdz jau pirmā procedūra, taču reizēm nepieciešama ilga ārstēšana, ņemot palīgos arī medikamentus un ārstniecisko vingrošanu»
Kur ārstē
- Vidzemes novada rehabilitācijas centrā «Līgatne» Cēsu rajonā. Viena procedūra maksā 4 – 16 latus.
- «Veselības centrā 4», Rīgā, K. Barona ielā 117. Viena procedūra maksā 5 – 6 latus.
- Slimnīcā «Bikur Holim» Rīgā, Maskavas ielā 122/128. Viena procedūra maksā 3 – 3,50 latus.
- Veselības salonā «Anita» Rīgā, Brīvības ielā 47, 6. stāvā. Speciālista konsultācija maksā 7 latus, procedūras 5 – 10 latus.
- Dr. Ilonas Salmiņas privātpraksē, Rīgā, Brīvības ielā 183/1.Viena procedūra maksā 8 latus, pensionāriem – 3 latus.
- Dr. Tadeuša Tālera ģimenes medicīnas centrā, Rīgā, K. Valdemāra ielā 135/21. Viena procedūra maksā 10 – 20 latus.
Sāpes mazina dūriens kaulā
Samazināt muguras sāpes un palielināt kustību apjomu palīdz osteorefleksoterapija. Stāsta osteorefleksoterapeite Maruta Vītola:
«Osteorefleksoterapijas pamatā ir atklājums, ka kauls ir patstāvīga jutīga sistēma. Kaulu nervgaļi uztver dažādus kairinājumus un to enerģiju pārvērš nervu uzbudinājumā. Tas caur muguras smadzenēm pa nervu traktiem nonāk līdz pat galvas smadzeņu garozai, kur kauliem, tāpat kā citām organisma sistēmām, ir savas pārstāvniecības zonas. Tā kā tās daļēji pārklājas, kairinot kaulu nervgaļus, var ietekmēt ne tikai kaulus, bet arī organisma funkcijas.
Osteorefleksoterapijā kaulu nervgaļus kairina, vienkārši izsakoties, ar dūrienu kaulā. Ārsts ar injekcijas adatu noteiktā zonā ievada 0,2 – 0,5 ml fizioloģiskā (0,9% Nacl) šķīduma. Kairinājumu rada pats dūriens un pēc tam arī ievadītais šķīdums. Rodas impulsi, kas dažu sekunžu laikā nonāk muguras un galvas smadzenēs, kur tiek apstrādāti. Veidojas refleksi, kuru ietekmē attiecīgajā segmentā uzlabojas asins cirkulācija un vielmaiņa, mainās ķīmisko vielu izdalīšanās kaulu smadzenēs, palielinās kaulu atjaunojošo šūnu aktivitāte, mazinās patoloģiskais muskuļu savilkums, mainās kaulu jutība.
Deformējušos diskus, noslēgušās starpskriemeļu atveres un skriemeļu izaugumus («radziņus») ar osteorefleksoterapiju nevar likvidēt, tomēr ir iespējams mazināt sāpes un uzlabot muguras funkcionālo stāvokli.
Osteorefleksoterapijas procedūras izdara reizi nedēļā. Dažkārt, lai izzustu sāpes, pietiek ar vienu procedūru, bet vidēji to nepieciešams izdarīt desmit reižu.
Procedūras ir nedaudz sāpīgas. Sāpju stiprums atkarīgs no dūriena vietas, jo dažādos kaulos nervgaļu daudzums atšķiras, kā arī no pacienta sāpju sliekšņa. Vissāpīgākie ir dūrieni mazajās locītavās, papēdī un ceļgalā, bet vismazāk jutīgi ir kakla skriemeļi.
Osteorefleksoterapiju var lietot arī muguras sāpju profilaksei. Šī metode nav vēlama grūtniecības, epilepsijas un akūtu infekcijas slimību gadījumā.
Kur ārstē
- Bulduru slimnīcā, Jūrmalā, Bulduros, Vienības prospektā 19/21. Viena procedūra maksā Ls 3.
- Klīniskās slimnīcas «Gaiļezers» agrīnās fiziorehabilitācijas nodaļā. Viena procedūra (strādājošiem) – Ls 3, invalīdiem un pensionāriem – Ls 2,5, slimnīcas pacientiem – Ls 2.
- Rīgas 1. slimnīcā. Pirmā procedūra un speciālista konsultācija maksā Ls 7, katra nākamā procedūra – Ls 3.
- «Veselības centrā – 4». Pirmā procedūra un ārsta konsultācija – Ls 12, katra nākamā procedūra – Ls 8,9.
- Medicīnas centrā «Aga», Rīgā, Valdemāra ielā 101. Procedūra maksā Ls 5.
- Kūrorta rehabilitācijas centrā «Jaunķemeri» Jūrmalā, Jaunķemeros, Kolkas ielā 20. Viena procedūra maksā Ls 6.