/nginx/o/2018/08/31/11341537t1h0ee8.jpg)
«Es domāju, ka man pārplīsīs galva! Gulēju aizvērtām acīm un mēģināju atbildēt uz mazās meitiņas jautājumiem… Kad attapos, ka bērns man sēž virsū un rauj aiz matiem: «Mosties, mammu!», nolēmu lūgt palīdzību draudzenei. Tolaik vēl nezināju, ka biju piedzīvojusi pirmo migrēnas lēkmi.»
Nav iepriecinoši, bet joprojām nav precīzi izzināti migrēnas attīstības mehānismi, kaut pētījumu šajā jomā ir ļoti daudz. Jo vairāk zinātnieki to pēta, jo vairāk atklājas neskaidru jautājumu. Migrēnu nevar izārstēt, bet ir atrasti līdzekļi, kā padarīt retākas un mazāk sāpīgas migrēnas lēkmes, — atzīst gan Latvijas Galvassāpju biedrības vadītāja neiroloģe Daina Jēgere, gan «Veselības centra 4» neiroloģe Inese Blumberga.
Migrēna ir slimība
Ir daudz saslimšanu, kad galvassāpes ir tikai viens no simptomiem, piemēram, galvassāpes var izsaukt gan kakla spondiloze, gan paaugstināts vai pazemināts asinsspiediens, gan deguna blakusdobumu iekaisums, gripa utt. Savukārt migrēna pieder pie primārajām galvassāpēm — galvassāpes pašas par sevi ir slimība. Katram cilvēkam migrēna var izpausties dažādi, bet ir noteikti migrēnas kritēriji, pēc kuriem ārsts drīkst uzstādīt diagnozi.
No citām galvassāpēm migrēna atšķiras ar sāpju raksturu — migrēna ir vienas no stiprākajām galvassāpēm, visbiežāk tās ir vienpusējas galvassāpes (bet ne vienmēr!), tās ir ļoti stipras, pulsējoša rakstura, bieži vien pāriet no vienas deniņu puses uz otru. Bieži to pavada nelaba dūša un, iespējams, arī vemšana. Ļoti tipiska pazīme ir tā, ka migrēnas laikā ir nepatika pret gaismu un skaņu, retāk pret smaržām vai smakām.
Ir divu veida migrēnas — ar vai bez auras. Ja migrēna ir ar auru, to ne ar ko citu nevar sajaukt, jo auras ir priekšvēstneši pirms galvassāpēm. Visbiežāk tie var izpausties kā melnu vai mirdzošu punktiņu ņirbēšana gar acīm, šķietama priekšmetu peldēšana vai grīdas šūpošanās.
Šīs sajūtas var ilgt no divām minūtēm līdz pat stundai. Auras laikā asinsvadi sašaurinās un galva vēl nesāp, bet, tiem strauji paplašinoties, sākas ļoti stipras sāpes. No vienas puses, ir labi, ka cilvēks ar priekšvēstnešu palīdzību var nojaust migrēnas tuvošanos, bet, no otras puses, reizēm aura ir vēl nepatīkamāka nekā galvassāpes, jo retākos gadījumos mirgošanu acu priekšā var pavadīt pat notirpums vienā ķermeņa pusē vai valodas zudums.
Jāatrod zelta vidusceļš
Ja, jūtot migrēnas priekšvēstnešus, netiek iedzerti specifiskie medikamenti, iestājas lēkme, kas var ilgt no četrām stundām līdz pat trim diennaktīm. Lēkmes sākumā notiek asinsvadu spazmas. Iedarbojoties ar medikamentiem, tās var apturēt un novērst tuvojošos lēkmi. Tāpēc — tas ir kā likums! — migrēnas slimniekiem zāles jānēsā līdzi. Tā kā no migrēnas nemirst, daudzi izvēlas pašārstēšanos — dodas uz aptieku un nopērk kādu pretsāpju līdzekli… Parasti migrēnas slimnieki izmēģina visu ko un tad arī atrod savus ārstēšanās paņēmienus.
Ikvienam medikamentam ir blakusefekti. Ko darīt? Ārsti uzskata, ka ir jāatrod vidusceļš — jānobalansē uz naža asmens — jāatbild sev uz jautājumu, vai izvēlamies mocīties ar galvassāpēm vai arī lietot medikamentus noteiktā devā (ne par daudz un ne par maz!) un īstajā laikā (jo ātrāk, jo labāk!). Jo vairumā gadījumu pārāk vēlu iedzertas zāles vairs nelīdz. Turklāt, mēģinot sāpes pārtraukt, dzerot, piemēram, paracetamolu, acetilsalecilskābi vai citus pretsāpju līdzekļus jeb tā saucamos analģētiķus, ik pa pusstundai, dienas laikā var pārsniegt pieļaujamo devu. Vairumā gadījumu pie migrēnas tie tomēr nepalīdz, tāpēc jāizvēlas speciālie medikamenti pret migrēnu.
Lai nebūtu apburtais loks
Ilgstoši un nepamatoti daudz lietojot pretsāpju medikamentus, var rasties pieradums. Pārtraucot tos pielietot, galva uz medikamentu deficītu reaģē atkal ar sāpēm. Un sākas apburtais loks. Starp citu! — cilvēki, kam ir biežas galvassāpes (un migrēnas slimnieki vairumā gadījumu mokās arī ar vēl citām dažādām galvassāpēm), bieži vien kļūst atkarīgi no medikamentiem. Ja galva sāp pārāk bieži un ilgi, vajadzētu tomēr aiziet pie neirologa. Drošības labad vajadzētu arī veikt izmeklējumus ar kompjūtertomogrāfu, jo galvassāpes var liecināt par smadzeņu asinsrites traucējumiem vai kādu citu nopietnu slimību. Gadījums iz dzīves! — šādā veidā kādai sievietei atklāja galvā cistu, kas bija nobloķējusi smadzeņu šķidruma cirkulācijas ceļus. Paldies Dievam, viņu uzreiz operēja, taču klīniskā aina bija līdzīga migrēnai. Viela pārdomām.
Sastādi galvassāpju kalendāru!
Interesanti, ka 2/3 no migrēnas slimniekiem ir sievietes (arī migrēnas pārmantojamība no paaudzes paaudzē sievietēm ir biežāka), jo migrēna bieži vien ir saistīta ar hormonālo sistēmu. Daudzas sievietes sūdzas par migrēnas lēkmēm mēnešreižu laikā, bet tikpat labi šī lēkme var būt arī ovulācijas laikā — divas nedēļas pēc mēnešreižu sākšanās. Ārsti gan novērojuši, ka bieži vien sieviete nespēj atbildēt, kad tad viņai īsti bijušas galvassāpes, tāpēc iesaka sastādīt galvassāpju kalendāru — tas palīdzēs noteikt, cik bieži galvassāpes atkārtojas, kāds ir sāpju ilgums un kādas ir galvassāpju pazīmes, līdz ar to veicinās labāku ārstēšanu. Jo cilvēkiem, kas sirgst ar migrēnu, bieži vien ir arī cita veida galvassāpes.
Ja migrēna nomoka trīs un pat vairāk reizes mēnesī, nepieciešams sākt kursa terapiju. Visīsākais periods kursa terapijai ir trīs mēneši, kad piemeklē zāles, kas palīdz samazināt lēkmes līdz minimumam. Citiem nepieciešams sešu un pat deviņu mēnešu terapijas kurss. Neviens speciālists nevar migrēnu izārstēt uz visiem laikiem. Bet var to stipri ierobežot — un šajā gandrīz bezcerīgajā situācijā arī tas nav maz! Neko darīt — ja sievietei ir migrēna, tā, visticamāk, pavadīs lielāko daļu viņas mūža. Klīniski ir novērots, ka, mazinoties hormonālajai aktivitātei, arī migrēnas aktivitāte mazinās. Smejies vai raudi — jāgaida menopauze. Retos gadījumos — aptuveni 1% no visiem migrēnas slimniekiem— migrēna parādās tieši menopauzes laikā, bet galvassāpēm iespējami arī citi iemesli.
Kas vēl izraisa migrēnas lēkmi?
Vajadzētu saprast, kas migrēnu var izraisīt, un mēģināt no tā izvairīties — varbūt tas ir stress, sarkanvīns, koncerta apmeklējums, vienkārši pārgurums, ilgstošs darbs pie datora. Ja sieviete noskaidrojusi iemeslu, iespējami labi sasniegumi ārstēšanā — piemēram, ja sieviete zina, ka migrēnu viņai izraisa stress, un priekšnieks viņu ir sarājis, jāiedzer pretstresa medikamenti vai nomierinoša tēja (vīgriezes, apiņi, jāņuzāles, baldriāns, piparmētras), lai vispār neļautu lēkmei sākties. Starp citu, cilvēki, kurus moka migrēna, vispār ir jūtīgāki un emocionālāki, nereti ar zemu sāpju slieksni.
Uzmanību!
Ja tu mokies ar migrēnu un lieto hormonālo kontracepciju, turklāt smēķē, tev no kaut kā ir jāatsakās. Tā kā no migrēnas nevar atteikties, pārtrauc smēķēt vai arī lietot hormonālo kontracepciju. Visi šie faktori iedarbojas uz asinsvadiem. Kas draud? Insults jaunai sievietei! Šādi gadījumi ir bijuši.
Ja tu mokies ar migrēnu, ievēro:
- Ēd regulāri! Nedrīkst badoties, jāapēd kaut vai viena konfektīte.
- Centies izvairīties no produktiem, kas var provocēt galvassāpes — sarkanvīns vai cits alkohols, retos gadījumos arī šokolāde, sintētiskie buljoni, kokakola…
- Izvairies no stresiem! Tas, protams, ir pilnīgi nereāli, tāpēc dzer nomierinošas tējas! Viens no visnopietnākajiem ieteikumiem ir autogēnais treniņš, jo tas iemāca relaksēties un atslābināties. Bet tas ir jāiemācās un ar to jānodarbojas katru dienu.
- Ārstē kakla spondilozi — dažkārt pēc tam var ievērojami mazināties migrēnas lēkmes.
Ja lēkme sākusies:
- Iedzer zāles!
- Iemasē piparmētru vai mentola eļļu deniņos, starp uzacīm un aizmugurē gar matu augšanas līniju!
- Uz pieres uzliec aukstu kompresi (citiem palīdz silta) vai arī īpašo plāksteri — migrēnas ledu. Citi saka, ka labi palīdzot kāposta lapa.
- Lēkmi dažkārt var noņemt ar adatu terapiju (to var izmantot arī profilaksei).
- Osteorefleksoterapija (sterila ūdens ievadīšana kaulos) var palīdzēt migrēnu pār traukt.