Šodienas redaktors:
Marina Latiševa
Iesūti ziņu!

Kāpēc trīc rokas

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto

«Kas ir Parkinsona slimība? Vai šo slimību ir iespējams izārstēt līdz galam? Kādi medikamenti jālieto un cik ilgi? Z.

«

Parkinsona slimība ir lēni progresējoša kaite. Tā parasti sākas 50–60 gadu vecumā. Daudzi gados vecāki cilvēki uztraucas par saslimšanu ar šo kaiti, ja viņiem sāk trīcēt rokas, galva. Neiroloģe Māra Bērziņa norādīja — lai arī tas ir pirmais šīs slimības simptoms (apmēram 50–70% slimnieku uz Parkinsona slimību norāda trīce), nepareizi ir to uzreiz attiecināt uz šo slimību. Ir dažādas trīces formas, un tikai ārsts pēc pacienta izmeklēšanas, piemēram, elektromiogrāfijas, kompjūtertomogrāfijas, var precīzi noteikt diagnozi. Nereti trīci izraisa atsevišķi medikamenti. Ja trīce ir ilgāk par pusgadu, obligāti jādodas pie neirologa.

Trīce lielākoties novērojama miera stāvoklī, sākumā tā nav pastāvīga. Var novērot patvaļīgas pirkstu kustības, kas atgādina naudas skaitīšanu vai maizes bumbiņu velšanu, galvas trīci, ko visvieglāk pamanīt. Ja pacients aktīvi darbojas, trīce samazinās.

Slimībai progresējot, pievienojas citi simptomi — ir grūti veikt sīkos darbiņus, piemēram, aizpogāt pogas, rakstīt, aizsiet kurpes. Slimnieki sāk monotoni runāt, retāk mirkšķina acis, ir depresīvā noskaņojumā, pārvietojas šļūcošiem soļiem ar salīkušu muguru. Viņiem ir grūti regulēt ķermeņa smaguma centru, tāpēc parkinsonisma pacienti biežāk krīt. Slimību var ārstēt, pirms tam obligāti nepieciešams veikt trīces pierakstu (tremorogrammu). Šīs slimības simptomus var samazināt. Konkrētus medikamentus nav iespējams ieteikt, to izvēle atkarīga no pacienta veselības stāvokļa.

Komentāri
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu