Šodienas redaktors:
Marina Latiševa
Iesūti ziņu!

Olita Zariņa: Interneta aptiekas atļauj, lai aizliegtu

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: Publicitātes foto

Interneta aptiekas nemīl nekur. Vācijā tikko valsts zaudējusi tiesā noteikt aizliegumu šādām aptiekām darboties. ASV pret tām iebilst, jo tiek sūtītas lētas zāles no Kanādas un citām valstīm.

Aptuveni pirms gada ASV Pārtikas un zāļu administrācija (FDA) izvirzīja 22 apsūdzības par nelegālu zāļu pārdošanu internetā. FDA sadarbojās ar Taizemes institūcijām ar mērķi slēgt tur interneta aptiekas, kas piegādā zāles ASV iedzīvotājiem. Ķīnā pilnībā aizliegta zāļu pārdošana internetā. Krievijā likums neatļauj šādām aptiekām darboties, taču tās pastāv kontroles institūciju vājuma dēļ.

Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem, līdz 10% e-aptiekās pasūtināto medikamentu ir viltoti. Neklātienes konsultācijas jāuzlūko ļoti kritiski. Bet visnopietnākais fakts ir nekontrolētas zāļu lietošanas uzplaukums, pastāvot iespējai internetā iegādāties bezrecepšu zāles.

ASV un Krievijā veiktas vairākas e-aptieku pārbaudes ar kontrolpirkumiem, kuru laikā atklājies, ka šajās pārdotuvēs var iegādāties recepšu zāles bez receptes. Par Krieviju gan nebūtu jābrīnās, jo tur joprojām recepte visai reti vajadzīga arī parastās aptiekās. Taču arī ASV, kur ir stingra kontrole, patērētāju žurnāla «Consumer Reports» veiktajā pārbaudē izdevās nopirkt sešus recepšu medikamentus bez receptes.

www.mr.ru

Krievijas veiktajā eksperimentā tika vērtēta e-aptiekas funkcionalitāte, ērtums, sortiments. Tika izvēlēti dažādi potenciāli bīstami recepšu medikamenti pašārstēšanās gadījumā. Tika vērtēta kurjera kvalifikācija, konsultācijas sniegšana, pirkumu apliecinoši dokumenti, receptes nepieciešamība. Kontrolpirkumos e-aptiekās bez receptes nepārdeva amfetamīnu un prosidolu, taču varēja iegūt retabolilu, depo proveru, sumamedu, prozaku, poližinaku, fosamaku, ksenikālu. Tikai viena e-aptieka atteicās pārdot recepšu zāles bez receptes un teica, ka ar kurjeru tās nepiegādā, jānāk vien uz aptieku ar recepti. Šādi pirkti medikamenti jau ieguvuši nosaukumu «pašnāvnieka aptieciņa».

Kurjeri mēdzot, piemēram, nošpu ietiekt tā: «Ja lietojat pirmoreiz, tad divas tabletes dienā, jo tas ir profilaksei un nav vajadzīga liela deva. Organismam zāles jāuzņem pakāpeniski, lai nebūtu liela slodze.» Jājautā, kādas blēņas var dzirdēt, ja iesaka sarežģītākus preparātus.

Taču pētījuma veicēji par interneta aptieku kontroli ir optimistiski — ja zināms aptiekas īpašnieks, nav grūti pārbaudīt pakalpojumu atbilstību likumam. Te pat nav vajadzīgas aptiekā neatpazīstamas personas — pasūtināšanu internetā vai pa tālruni pārbaudes nolūkā var veikt kaut vai katru dienu. Tad princips: atļaut, lai kontrolētu un vajadzības gadījumā aizliegtu, var attaisnoties.

Svarīgi noskaidrot, kādā veidā tiks atļauts Latvijā piegādāt e-aptiekā pasūtinātas zāles. Kā tiks organizēta farmaceitiskās aprūpes sniegšana un konsultācijas? Katrā ziņā, ja nezinām, kā paredzēts organizēt e-aptieku darbu, nevaram priecīgi sveikt iespēju sniegt šo jauno pakalpojumu.

Komentāri
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu