Šodienas redaktors:
Kārlis Melngalvis
Iesūti ziņu!

Cik bieži drīkst izmantot avārijas kontracepciju?

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: Inga Kundziņa

Vai avārijas kontracepciju drīkst lietot tikai bezizejas gadījumos? Skaidro ginekoloģe Ina Paegle: «Kaut arī avārijas kontracepcijas tabletes ir bezrecepšu medikaments, to nekādā gadījumā nedrīkst izmantot par pastāvīgu metodi, lai izsargātos no grūtniecības.

Šo kontracepciju var lietot tikai, ja plīsis prezervatīvs vai noticis neaizsargāts dzimumakts, jo tabletes satur lielu hormonu devu.

Avārijas kontracepcija izjauc menstruālo ciklu, lai olšūna nevarētu ieligzdoties dzemdes sienā. Salīdzinot ar hormonālās kontracepcijas preparātiem, ko sievietes lieto ikdienā, avārijas kontracepcija (pat tad, ja tabletes izdzertas uzreiz pēc dzimumakta) nepasargā tik lielā mērā no grūtniecības — lietojot avārijas kontracepciju, diemžēl dažos procentos gadījumu ir iespējama gan grūtniecības, gan ārpusdzemdes grūtniecības iestāšanās.

Avārijas kontracepcija nereti rada menstruālā cikla traucējumus — pēc preparāta lietošanas dažas dienas parādās asiņošana, kas līdzīga menstruācijām. Nekādā gadījumā šo asiņošanu nedrīkst uzskatīt par mēnešreizēm un pēc tām sākt skaitīt menstruālo ciklu — nepareizs aprēķins var radīt grūtniecības iestāšanos.

Avārijas kontracepcija nav pastāvīgs izsargāšanās līdzeklis, ne velti iesaiņojumā ir tikai divas tabletes — tās domātas vienai negaidītai reizei. Viena cikla laikā nebūtu ieteicams lietot vairāk par vienu iesaiņojumu. Tikai ļoti retos gadījumos var izdzert otru zāļu devu, bet tad jārēķinās ar iespējamiem veselības traucējumiem — šīs kontracepcijas sekas var būt arī pārmaiņas krūtīs. Jāatceras, ka avārijas kontracepciju nepieciešams izlietot 72 stundu laikā un, jo agrāk, jo labāk, turklāt noteikti jāievēro lietošanas pamācība.»

Komentāri
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu