Šodienas redaktors:
Pauls Jānis Siksnis
Iesūti ziņu!

Nedzeriet zāles tumsā!

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: Publicitātes foto

Jebkuras reklāmas slēpts vai neslēpts vēstījums ir: «Pērciet, tas ir labs!» Tāpēc, lietojot zāles, vai tās būtu modernākās tabletes pret augstu asinsspiedienu vai vienkāršas augu lapiņas, jāatceras, ka, nonākot organismā, tās var izraisīt negaidītas reakcijas — pat tad, ja reklāmā šādas iespējas netiek minētas.

Blaknes var būt fatālas

Par laimi, lielākajā daļā gadījumu zāļu lietošana nerada sarežģījumus. Biežākās blaknes ir galvassāpes vai gremošanas traucējumi. Taču dažreiz iespējamas ļoti bīstamas blaknes, piemēram, sirds ritma maiņa, elpceļu sašaurināšanās vai kaulu smadzeņu toksisks bojājums, kas var beigties letāli. Nesens pētījums ASV liecina, ka katru gadu no neparedzētas zāļu iedarbības mirst līdz 100 000 cilvēku, tāpēc zāļu blakusefektus nedrīkst ignorēt.

Medikamentus rūpīgi kontrolē

Lai medikaments nonāktu pārdošanā, tas tiek stingri pārbaudīts, pierādot, ka zāles darbosies tieši tā, kā paredzēts, un nav bīstamas veselībai. Taču reizēm medikaments nonāk tirgū pat tad, ja tā lietošanai ir spēcīgas blaknes, taču tad tā lietošana parasti notiek slimnīcā ārstu uzraudzībā.

Retākās blaknes mēdz parādīties tikai tad, ja medikamentu jau lietojuši vairāki miljoni pacientu.

Blaknes nepatīk nevienam

Ja savārguma dēļ pāris dienu jālieto zāles, kuru blakne, piemēram, ir sausuma sajūta mutē, domāsit, ka diezin kas nav, bet var pieciest. Taču, ja zāles jālieto gadiem ilgi, pat niecīgs blakusefekts kļūst neciešama neērtība. Depresija, astma, diabēts, sirds nepietiekamība, artrīts — ir tikai dažas slimības, kam vajadzīga ilgstoša ārstēšana.

Daudzi pacienti pārtrauc lietot zāles pret augstu asinsspiedienu, jo tām mēdz būt blaknes, proti, depresija un impotence, tā pakļaujot sevi insulta riskam.

Pirms zāļu lietošanas jāievēro

Lai gan pastāv relatīvi stingra recepšu un bezrecepšu zāļu izsniegšanas kārtība, kāds jokdaris apgalvoja, ka recepšu zāles kļūstot par bezrecepšu zālēm, tiklīdz tās tiekot iznestas no aptiekas, jo var taču padalīties ar kaimiņieni vai ārstēt suni. Tāpēc:

· Nekad nelietojiet zāles, kas domātas kādam citam, un nekad arī nedalieties ar savām zālēm!

· Pirms lietošanas vienmēr izstāstiet ārstam, cik un kādas zāles jūs lietojat.

· Pārliecinieties, vai ārsts zina jūsu slimības vēsturi un reakciju uz dažādām zālēm.

· Vienmēr izlasiet lietošanas instrukciju!

· Nedzeriet zāles tumsā!

· Ja jums ir aizdomas par kāda medikamenta neparastu iedarbību, nekavējieties to pavēstīt ārstam, taču nekad nepārtrauciet lietot zāles, iepriekš to nepasakot.

· Nekad nemēģiniet pats ārstēt blaknes!

· Ja iestājusies grūtniecība, informējiet par to savu ārstu un noskaidrojiet, kā grūtniecību var ietekmēt ilgstoši lietojami medikamenti. (Nepārtrauciet to lietošanu pēkšņi!)

Zāļu iedarbību var ietekmēt ne tikai to ieņemšana pirms vai pēc ēšanas, bet arī lietotie uzturprodukti, patērētais šķidruma daudzums utt.

Iegaumējiet!

1. Pārziniet savus medikamentus! Par maz zināt, ka zilās «ripiņas» jādzer no rīta, bet oranžās — vakarā!

2. Zāles var savstarpēji mijiedarboties, tāpēc, pirms sākat lietot vēl kādu medikamentu, pārliecinieties, kādas var būt sekas.

3. Blaknes biežāk vērojamas grūtniecēm un veciem cilvēkiem. Tāpēc vienmēr konsultējieties ar ārstu!

4. Jebkurus medikamentus lietojiet uzmanīgi un uzziniet, kādas var būt to lietošanas sekas. Prātīgi apsveriet zāļu reklāmās piedāvātos labumus!

Konsultējis Antons Skutelis, farmakoloģijas docents

Komentāri
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu