Video: Ar domu spēku vadāmais drons
Dronam iespējams pievienot citas komandas: "pa labi" un "pa kreisi", "uz priekšu" un "atpakaļ". Tomēr drons ir tikai viens pielietojums tehnoloģijai. “Jūs varat aizvietot dronu ar jebkuru citu sistēmu, un tā darbosies,” teic Natālija.
Galvenokārt tehnoloģija paredzēta nevis izklaidei, bet - lai palīdzētu cilvēkiem ar invaliditāti.
“Sistēmas izveidošana, lai veiktu tikai divas darbības, jums varētu šķist muļķīga,” teic Natālija. “Bet cilvēkiem, kuri nevar kustēties, kuri nevar runāt, kuri nevar pat pamirkšķināt acis, taču kuru smadzenes ir pilnīgi funkcionālas – šī tehnoloģija var būt vienīgais risinājums.”
Natālija arī izveidojusi gudro māju, kurā katra ierīce kontrolējama ar domu spēku. “Cilvēki, kuriem ir invaliditāte, var izvēlēties šo māju kā savu aprūpētāju,” skaidro zinātniece. “Viņi var iedomāties durvis, lai atvērtu durvis. Viņi var iedomāties lampu, lai ieslēgtu gaismu. Viņi var iedomāties televizoru, lai ieslēgtu televizoru.”
Atvest gudro māju ar cilvēku ratiņkrēslā nav tik vienkārši, tāpēc, lai iepazīstinātu citus ar tehnoloģiju, Natālija izmanto dronu.
Tehnoloģijai ir savi trūkumi. Piemēram, lai vadītu dronu, vajag pilnībā koncentrēties šīm darbībām. “Ja galvā vienlaikus ir pārāk daudz domu, programmai būs grūti atpazīt procesus smadzenēs,” teic Natālija. Var arī rasties problēmas smadzeņu signālu uztveršanā un ekipējums joprojām ir diezgan smags un neērts.
Natālija strādā, lai uzlabotu tehnoloģiju. Bet viņai arī svarīgi, lai par to zinātu pēc iespējas vairāk cilvēku. “Daudzi par to nemaz nav dzirdējuši. Nezina, kas tas ir un kā tas varētu viņiem palīdzēt.”