Šveicē notiks referendums par govju ragiem

FOTO: Reuters/ScanPix

Šveicē svētdien notiks referendums par jautājumu, vai lauksaimniekiem, kuri nenogriež govīm un kazām ragus, būtu jāpiešķir subsīdijas ar šo praksi saistīto papildu izmaksu segšanai.

Referenduma idejas iniciators ir 67 gadus vecais zemnieks Armins Kapauls, kurš 2010. gadā nosūtīja vēstuli Federālajam Lauksaimniecības birojam. Kad varasiestādes nekādi nereaģēja, Kapauls 2014. gadā sāka iniciatīvu, lai savāktu 10 000 parakstu, kas nepieciešami referenduma noorganizēšanai.

Iniciatīva tika plaši atspoguļota Šveices medijos, un arī ārvalstu prese izrādīja interesi par šo jautājumu. Raksti par Kapaulu tika publicēti pat tādās tālās zemēs kā Laosa un Dominikānas Republika.

Kapauls atzina, ka viņam ir grūti noticēt, ka referendums tiešām notiks.

"Es nekad nedomāju, ka sēdēšu šeit," preses konferencē mediju centrā Šveices parlamentā Bernē sacīja Kapauls. "Es tikai gribēju dot balsi govīm un kazām."

Kapaula dēļ jautājums par ragu nogriešanu kļuvis par dzīvnieku cieņas jautājumu.

Aplēses liecina, ka Šveicē ar ragiem ir aptuveni desmit līdz 25% no visām govīm.

Iniciatīvas atbalstītāji norāda, ka ragiem ir nozīme dzīvnieka metabolisma procesā, higiēnā un komunikācijā ar citiem dzīvniekiem.

Iniciatīvas mājaslapā citēts Bernes Universitātes pētījums, kurā teikts, ka daudziem teļiem pēc ragu nogriešanas ir ilgtermiņa negatīvas sekas.

Taču lauksaimniekiem lēmums nenogriezt govīm ragus nozīmē papildus izmaksas, jo govīm ar ragiem nepieciešamas plašākas telpas un tās prasa intensīvāku aprūpi. Tādēļ Kapauls un viņa domubiedri vēlas nodrošināt, lai brīdī, kad jāizlemj par ragu nogriešanu vai atstāšanu, ekonomiskais aspekts lauksaimniekiem nav noteicošais. Viņi vēlas valsts subsīdijas papildu izmaksām, nevis valsts mēroga aizliegumu nogriezt ragus.

Šveices valdība oficiāli nostājusies pret šo iniciatīvu, apgalvojot, ka govis ar ragiem ir daudz bīstamākas citiem dzīvniekiem un kopējiem.

Valdība atbalsta govju turēšanu kūtīs, kur tās var brīvi pārvietoties, taču govis ar ragiem drošības apsvērumu dēļ jātur atsevišķos nodalījumos, norādīja lauksaimniecības ministrs.

Savukārt dzīvnieku tiesību aizstāvju organizācijas atbalsta Kapaula iniciatīvu, kurai atbalstu padusi arī organiskās pārtikas asociācija Bio Suisse un organizācija ProSpecieRara, kas cīnās par ģenētisko daudzveidību.

Ietekmīgā Šveices Lauksaimnieku savienība paziņojusi, ka tās locekļi var balsot pēc pašu sirdsapziņas.

Pēdējās sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka 49% vēlētāju atbalsta Kapaula iniciatīvu, bet 46% to neatbalsta.

Uz augšu
Back