Opozīcijas deputāts: Rīgas pašvaldībā redzama sistēmiska korupcija

Rīgas domes opozīcijas deputāts Vilnis Ķirsis

FOTO: Edijs Pālens/LETA

Rīgas pašvaldībā ir redzama sistēmiska korupcija, šādu viedokli Latvijas Radio pauda Rīgas domes opozīcijas deputāts Vilnis Ķirsis (V).

Minētā iemelsa dēļ Ķirsis nebrīnītos, ka reiz "pie Rīgas domes vadības atbrauks Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) baltais busiņš".

Runājot par jaunāko korupcijas lietu "Rīgas satiksmē", Ķirsis uzsvēra, ka šī nav pirmā ar uzņēmumu saistītā krimināllieta - bijis ūdeņraža uzpildes stacijas projekts, kas maksājot 16 miljonus eiro, bet taustāmi rezultāti nav redzami, bija nanoūdens lieta, tāpēc viņš uzskata, ka atbildība par RS notiekošo jāprasa no visas valdes, ne tikai no RS valdes priekšsēdētāja Leona Bemhena. Turklāt esot redzams, ka RS pasažieru skaits krītas, zaudējumi aug, uzņēmums netiek normāli pārvaldīts, par ko atbildīga visa valde, kritiku turpināja Ķirsis.

Ķirsis atzīmēja, ka Bemhena atstādināšana no valdes priekšsēdētāja amata turklāt neko nemainīs, jo viņam ļauts palikt uzņēmuma valdē.

Opozīcijas politiķis pieļāva, ka nākamais opozīcijas solis varētu būt prasīt Rīgas domes vadības atbildību par RS notiekošo.

KNAB vakar vēstīja, ka otrdien RS lietā veiktas vairāk nekā 30 kratīšanas un izmeklēšanā sadarbība notiek arī ar ārvalstu partnerdienestiem, tai skaitā ar Polijas pretkorupcijas dienestu (CBA). Kriminālprocesā saistībā ar RS iepirkumiem aizturētas sešas personas Latvijā un divas Polijā.

CBA paziņojumā teikts, ka Rīgā KNAB aizturējis četrus cilvēkus, starp kuriem ir persona, kura vietējā sabiedriskā transporta kompānijā, proti, RS ir atbildīga par konkursiem, un cilvēki, kuri palīdzēja slēpt 800 000 eiro kukuli.

CBA iegūtā informācija liecina, ka šai naudai bija jābūt maksājumam, finansiālam labumam par līguma izkārtošanu par teju 200 autobusu un trolejbusu piegādi Rīgai. Konkursus 2013.-2016. gadā organizēja RS.

Zināms, ka otrdien KNAB aizturēja RS infrastruktūras uzturēšanas un attīstības departamenta direktoru, ilggadējo RS iepirkumu komisijas vadītāju Igoru Volkinšteinu, bet trešdien tiesa piemēroja viņam apcietinājumu.

CBA paziņojumā arī skaidrots, ka kopīgas starptautiskas izmeklēšanas ietvaros aģenti pie Poznaņas aizturējuši pilsētas sabiedriskā transporta ražošanas kompānijas valdes locekli, bet Varšavā vienu no kompānijas komercdirektoriem. Aizturētie nogādāti Poznaņas apgabala prokuratūrā, kur viņiem tiks izvirzītas apsūdzības korupcijā un naudas atmazgāšanā.

Pēc šī CBA vēstījuma KNAB informēja, ka konkrētie KNAB un CBA kriminālprocesi ir divi atšķirīgi kriminālprocesi, kurus saista tikai izmeklēšanā iesaistītās personas.

Kriminālprocess saistībā ar RS iepirkumiem uzsākts pēc KNAB iniciatīvas. Latvijas un Polijas pretkorupcijas iestāžu sadarbība notika jau pirms konkrētā kriminālprocesa uzsākšanas, skaidroja KNAB.

Tāpat LETA vēstīja, ka KNAB otrdien aizturēja arī uzņēmēju Māri Martinsonu, kuram tiesa arī piemēroja apcietinājumu. KNAB komentārus par RS un Martinsonu aģentūrai LETA nesniedza. LETA noskaidroja, ka ar Martinsonu saistītā būvfirma SIA "Velve" iesaistīta RS ūdeņraža uzpildes stacijas būvniecības projektā.

Uz augšu