O 9.03.2021.

IUB vadītāja: "Rīgas satiksmei" nav ierobežojumi pārāk dārgiem iepirkumiem

FOTO: Ieva Čīka/LETA

Pašvaldības uzņēmumam Rīgas satiksme (RS) likumā nav noteikti ierobežojumi nepamatoti dārgiem iepirkumiem, šodien Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēdē sacīja Iepirkumu uzraudzības biroja vadītāja Dace Gaile.

Komisijas sēde tika sasaukta pēc Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) veiktajām Rīgas satiksmes amatpersonu aizturēšanām.

IUB vadītāja norādīja, ka pasūtītajā ziņā ir tas, cik dārgi tiek maksāts par pakalpojumu. Viņas skatījumā, normālā iepirkumu procesā pārāk dārgam piedāvājumam būtu jāizkrīt ārā konkurences rezultātā.

Gaile skaidroja, ka likums, kurā ir noteikti ierobežojumi pārāk dārgiem projektiem, neregulē Rīgas satiksmes veiktos iepirkumus.

Deputāts Juris Rancāns (JKP) norādīja, ka jautājumā par nepamatoti dārgu iepirkumu veikšanu būtu nepieciešams atbilstošs regulējums.

KNAB atbildīgās pārvaldes pienākumu izpildītāja Anda Rumjanceva komisijas sēdē pavēstīja, ka Rīgas satiksmes lietā kopumā ir aizturētas septiņas personas, no kurām sešām kā drošības līdzeklis ir piemērots apcietinājums un vienai ir piemērots ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis.

Saeimas komisijā KNAB pārstāvji izmeklēšanas interesēs atturējās sniegt plašāku informāciju par ar Rīgas satiksmi saistītajām aizturēšanām. Arī uz parlamentārietes, kādreizējais KNAB augsta līmeņa darbinieces Jutas Strīķes (JKP) jautājumu par to, kad prognozē Rīgas satiksmes kriminālprocesa nodošanu prokuratūrai, Rumjanceva norādīja, ka procesa virzītājs nav sniedzis tiesības komentēt attiecīgo tēmu.

Jau vēstīts, ka KNAB ir sākts kriminālprocess par amatpersonu kukuļošanu un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu saistībā ar trim RS veiktajiem iepirkumiem.

No KNAB skaidrotā izriet, ka kriminālprocess sākts par to, ka Čehijas un Polijas uzņēmumu Škoda un Solaris pārstāvji, vienojoties ar Rīgas domes un RS atbildīgajām amatpersonām, kā arī ar RS saistītā uzņēmuma pārstāvjiem, noziedzīgo darbību īstenošanai piesaistīja fizisku personu un ar viņu saistītas personas.

Šīs personas nodarbojās ar noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju un nodrošināja finanšu plūsmu, piesaistot gan reāli darbojošos, gan arī fiktīvus uzņēmumus, tādējādi nodrošinot kukuļu maksāšanu Rīgas domes un RS atbildīgām amatpersonām saistībā ar trim iepirkumiem.

KNAB arī norādīja, ka biroja sāktajā kriminālprocesā kukuļu summas veido procenti no kopējās noslēgtā līguma summas. Darbs, lai precizētu kukuļa summas KNAB kriminālprocesā, turpinās.

Nekā personīga ziņoja, ka par katru Rīgai piegādāto trolejbusu, autobusu un tramvaju kukuļos maksāts vidēji 5%-7%. Trīs iepirkumu summa kopā pārsniedz 270 miljonus eiro, tādejādi kukuļos varētu būt samaksāti 13,5-20 miljoni eiro.