KNAB: Koruptīvi noziegumi kļūst izsmalcinātāki un rafinētāki

KNAB

FOTO: LETA

Patlaban koruptīvi noziegumi kļūst izsmalcinātāki un tajos arvien biežāk piesaista augstas klases speciālistus, turklāt prognozējams, ka 2019. gadā Latvijā korupcijas riski saglabāsies augsti, aģentūrai LETA atzina Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB).

KNAB prakse liecina, ka arvien mazāk kukuļdošana novērojama klasiskajā formā. Praksē aizvien biežāk konstatējams, ka kukulis tiek "slēpts" aiz dažāda veida darījumiem.

Nozieguma veicēji aizvien biežāk piesaista augstas klases speciālistus, kas veic koruptīva rakstura nozieguma plānošanu un stratēģijas izstrādi.

Līdz ar to secināms, ka koruptīva nozieguma paveikšanas formas kļūst izsmalcinātākas, rafinētākas, kas pastiprina šī nozieguma veida latento dabu.

Tāpat vērojama tendence, ka koruptīvos darījumos aktīvi iesaistās privātpersonas, kuras veic organizatoru, starpnieku un atbalstītāju funkcijas. Birojs arī secinājis, ka arvien biežāk koruptīviem noziedzīgiem nodarījumiem piemīt pārrobežu raksturs.

KNAB prognozē, ka 2019. gadā Latvijā korupcijas riski saglabāsies augsti, tomēr, raugoties ilgtermiņa perspektīvā, ir novērojams zināms uzlabojums, ko daļēji apliecina arī korupcijas uztveres indeksa pozitīvā dinamika.

KNAB uzsver, ka mērķtiecīgi strādā pie korupcijas risku novēršanas, ievērojamus resursus ieguldot prevencijas pasākumos, sabiedrības informēšanai un izglītošanai, kā arī nepieciešamo tiesību aktu izmaiņu izstrādei.

Atbilstoši KNAB pamatnostādnēm 2015.-2020. gadam un KNAB darbības stratēģijai 2018.-2019. gadam kā prioritārās jomas, kurām tiks pievērsta pastiprināta uzmanība ir koruptīvu noziegumu izskaušana tiesu varas institūcijās, publiskajos iepirkumos, veselības nozarē, būvniecības nozarē un Latvijas lielākajās pašvaldībās.

Tāpat birojs turpinās pievērst uzmanību partiju nelikumīgai finansēšanai, lai mazinātu naudas lomu politikā.

» Pēdējos gados skaļās lietās iesaistītās personas - dāsni partiju ziedotāji

Jau ziņots, ka KNAB 2018. gadā vairākās skaļās krimināllietās aizturējis augsta ranga amatpersonas un ietekmīgus uzņēmējus, piemēram, Latvijas Bankas (LB) prezidentu Ilmāru Rimšēviču un uzņēmēju Māri Martinsonu.

» Apcietinājumā paliek "Rīgas satiksmes" iepirkuma lietā iesaistītā amatpersona Kozaks

KNAB par aizdomās turētajiem atzinusi arī Saeimas deputātus Artusu Kaimiņu un Ati Zakatistovu lietā par nelikumīgu partijas "KPV LV" finansēšanu.

» Tiesa patur apcietinājumā arī bijušo "Rīgas satiksmes" vadītāju Bemhenu

Tāpat nesen birojs veica vairāku personu aizturēšanas pašvaldības uzņēmuma "Rīgas satiksmes" iepirkumu lietā.

Uz augšu