"Rīgas meži" janvāra beigās sāks apjomīgus darbus Mežaparkā; gaidāmi ierobežojumi apmeklētājiem

Gājēju iela Mežaparkā.

FOTO: Evija Trifanova/LETA

Lai nodrošinātu priežu meža saglabāšanu, SIA "Rīgas meži" janvāra beigās sāks meža kopšanas cirtes darbus Mežaparkā, aģentūru LETA informēja uzņēmuma valdes loceklis Edgars Vaikulis.

Viņš skaidroja, ka vairākus gadu desmitus mežs Mežaparkā "audzis savā nodabā, bez īpašas cilvēku iejaukšanās", ja neskaita atsevišķu bīstamu koku novākšanu un pameža izzāģēšanu atsevišķās meža daļās un gar gājēju celiņiem.

Tomēr laika gaitā un atpūtas vietas attīstības rezultātā, Mežaparkā smilšu augsnēs, kurās Latvijas apstākļos aug priede, šobrīd esot ienākušas vairākas lapu koku sugas, no kurām agresīvākā ir kļava.

"Šāda salīdzinoši strauja lapu koku ienākšana rada konkurenci esošajām lielajām un vecajām priedēm, tās nomācot un samazinot to mūžu. Savukārt kritušo lapu sega ievērojami kavē un pat padara neiespējamu jauno priežu ieaugšanos un veiksmīgu attīstību. Tas savukārt nozīmē, ka priežu liktenis ilgtermiņā šādos apstākļos Mežaparkā ir apdraudēts," skaidro biologs.

Priedes atsevišķos gadījumos varot sasniegt pat vairāk nekā 300 gadu vecumu. Uzņēmuma speciālisti novērojuši, ka daļai no lielākajām un vecākajām Mežaparka priedēm, kuru vecums pārsniedz 200 gadus, blakus esošo koku dēļ sāk atmirt un kalst zari, kas nozīmē, ka tuvāko 100 gadu laikā paredzamas straujas izmaiņas koku sastāvā - vecās priedes aizies bojā un tiks aizstātas ar lapu kokiem.

"Lielā daļā Mežaparka tieši lapu koki būs tie, kas pārņems vadību mežā, kas nozīmē, ka retajām jaunajām priedēm būs grūti sasniegt lielu vecumu un dimensijas," pastāstīja Vaikulis.

"Tas nozīmē, ka mežs Mežaparkā, kādu mēs to esam pieraduši redzēt, jau šajā gadsimtā varētu ievērojami mainīties un tajā galvenā suga vairs nebūs priede." 

Viņš norādīja, ka nākotnes sugu sastāvu un izmaiņu tempu ir grūti prognozēt, tomēr ar nelielu cilvēka iejaukšanos šo procesu iespējams ievērojami palēnināt, paildzinot veco priežu mūžu un radot apstākļus jauno priežu sekmīgākai attīstībai.

Līdz ar to "Rīgas mežu" speciālisti izstrādājuši meža apsaimniekošanas plānu, kas paredz pakāpenisku Mežaparka meža kopšanu tuvāko astoņu gadu laikā.

"Kopšana lielākajā daļā no meža teritorijas nozīmēs lapu koku izciršanu, atsevišķu priežu izciršanu vietās, kur tās traucē vecajām priedēm, kā arī pameža krūmu izciršanu. Kopšanas darbi plānoti pa daļām, lai pēc iespējas mazāk ietekmētu un traucētu Mežaparka apmeklētāju atpūtu. Kā arī galvenie darbi plānoti gada klusajos mēnešos - rudenī, ziemā. Darbi tiks pilnībā pārtraukti putnu ligzdošanas laikā no aprīļa līdz jūlijam," skaidroja Vaikulis.

Pērn novembrī SIA "Rīgas meži" speciālisti tikušies arī ar vairāku vides un dabas aizsardzības nevalstisko organizāciju pārstāvjiem, lai pārrunātu plānotos darbus un apmainītos ar pieredzi šādu darbu veikšanā. "Arī Latvijas Dabas fonda, Pasaules Dabas fonda, Latvijas ornitologu biedrības un Vides aizsardzības kluba speciālistu viedoklis ir tāds, ka priedēm Mežaparkā noderētu cilvēku palīdzība," pauda uzņēmuma pārstāvis.

Vietās, kurās notiks meža darbi, būs spēkā ierobežojumi apmeklētāju kustībai un īslaicīgi tiks slēgti atsevišķi celiņi, lai nodrošinātu pilnīgu darba drošību.

Meža teritorijās, kurās notiks darbi, cilvēku kustība būs liegta pilnībā, kamēr visi darbi konkrētajā teritorijā nebūs pabeigti. Šīm teritorijām garām vai cauri ejošajos asfaltētajos celiņos cilvēku kustība tiks slēgta īslaicīgi, atbilstoši drošības nepieciešamībai.

Balstoties uz līdzšinējo pieredzi meža kopšanas darbos Rīgas pilsētas teritorijā, "Rīgas meži" speciālisti aicina Mežaparka apmeklētājus pievērst uzmanību izliktajai informācijai un rūpīgi to ievērot, lai neapdraudētu ne savu, ne citu drošību un veselību.

Uz augšu