Jūrmalciemā izskalotā senā muca pildīta ar kādu nezināmu vielu

Muzeja darbinieki devušies klātienē apskatīt svētdien, 4. februārī Jūrmalciema pludmalē izskaloto seno mucu. Viņi konstatējuši, ka mucas diametrs ir 70 cm un garums 120 cm, un mucā ir kāda taukviela, iespējams, sviests, vēsta laikraksts "Kurzemes Vārds".

Jūrmalciema pludmalē Rihards Daugavietis pastaigas laikā pamanījis izskalotu koka mucu. "Interesantu šo visu pasākumu padara tikai tas, ka, iespējams, kaut kur tuvumā var būt slīkonis, no kura muca ir nākusi. Muzejiem nez vai ir milzīga interese par vairumā ražotām mucām, pat ja tās ir simtgadīgas. Nav jau nekādi rūnakmeņi," laikrakstam saka Daugavietis.

» Liepājas tuvumā izskalota, iespējams, vairāk nekā gadsimtu sena muca

Kad vīrietis mucu pamanījis, gājis klāt pētīt - puse no tās bija iegrimusi smiltīs un iesalusi, tāpēc to izkustināt vīrietis nevarēja. Viņš pieļauj, ka mucas tilpums ir aptuveni 100 - 120 litri, kā arī konstatējis, ka muca ir pildīta ar īsti neizprotamu, cietu masu- kaut kas līdzīgs parafīnam vai sveču taukiem, iespējams sviests.

Kad atradējs uz notikuma vietu devās atkārtoti, pamanījis, ka mucai uzklupuši putni, kas šo vielu aizrautīgi knābājuši, tāpēc vīrietis domā, ka tas varētu būt kaut kas ēdams.

Mucai neesot nevienas metāla detaļas, arī stīpas veidotas no koka, visticamāk, no ozolkoka. "Spriežot pēc tā, cik dziļi muca smiltīs iegrimusi, domāju, ka tā tur izskalota jau kādu laiku atpakaļ. Pārvietot bez izjaukšanas to nebūs iespējams, jo dēļu stāvoklis ir visai bēdīgs. Bez tam, ko jūra iedod šodien, to, visticamāk, rīt tā paņem atpakaļ," savus novērojumus atklāj Rihards Daugavietis, kurš ikdienā dzīvo Rīgā, bet bieži viesojas Liepājā un Jūrmalciemā.

Šāds atradums ieinteresēja arī Liepājas muzeja pārstāvjus, kuri devās uz Jūrmalciemu to apskatīt.

"Muca vēl joprojām atrodas Jūrmalciema pludmalē, jo to tiešām nav iespējams izcelt un pēc vietējo iedzīvotāju stāstītā, tur atrodas jau labu laiku."

"Jāsaka, ka šo atradumu būtu sarežģīti uzņemt Liepājas muzeja krājumā, jo muzejam ir jāspēj nodrošināt krājumā uzņemto priekšmetu pilnvērtīgu saglabāšanu, kas šajā gadījumā nebūtu vienkārši. Pagaidām vēl nekādu konkrētu lēmumu neesam pieņēmuši, mēģināsim noskaidrot mucas vecumu," stāsta Liepājas muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste Anita Urkauska.

Mucu pamanīja arī vēsturnieki, kuri pauda viedokli, ka tas varētu būt vērtīgs arheoloģiskais priekšmets.

Šādās mucās senāk pārvadāja taukvielas, bet nav izslēgta iespēja, ka tā ir kāda ķīmiska viela, kas ūdens iedarbības rezultātā sacietējusi.

Rīgas Vēstures un kuģniecības muzeja Kuģniecības nodaļas vadītājs Andris Cekuls pieļauj, ka tā varētu būt 19. gadsimta muca, kas ir bijusi uz buriniekiem. Visticamāk muca izskalota no Bernātu jūrmalas, kur ir smilšu sēkļi, vai no kuģošanai bīstamā Akmeņraga.

Uz augšu