O, 31.01.2023.

Drošības dienests: Ir pamats pievērst lielāku uzmanību Ķīnas aktivitātēm Latvijā

LETA
Drošības dienests: Ir pamats pievērst lielāku uzmanību Ķīnas aktivitātēm Latvijā
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments 5
Foto: Ieva Makare/LETA

Pēdējo gadu laikā ir konstatēts Ķīnas izlūkdienestu aktivitāšu pieaugums Rietumvalstīs, kas liek pievērst lielāku uzmanību Ķīnas aktivitātēm arī Latvijā, aģentūrai LETA atzina Valsts drošības dienestā (VDD).

VDD un cita Latvijas specdienesta - Satversmes aizsardzības biroja (SAB) - pēdējo gadu darbības publiskajos pārskatos visbiežāk tiek pieminēta Krievija, tās specdienestu un Krievijas interešu atbalstītāju aktivitātes. SAB pārskatos gan minēts, ka birojs īstenoja pretizlūkošanas darbu "pret vairāku ārvalstu specdienestiem".

Izņemot Krieviju, citas valstis vārdā nav nosauktas, taču 2012. gada SAB pārskatā teikts, ka pēdējos gados ar Latvijā dzīvojošo kopienu Baltkrievijas Valsts drošības komiteja strādā īpaši aktīvi un šo aktivitāšu mērķis ir kontrolēt, lai diaspora atbalstītu kaimiņvalsts režīmu.

VDD aģentūrai LETA norādīja, ka pēdējo gadu laikā ir konstatēts Ķīnas izlūkdienestu aktivitāšu pieaugums Rietumvalstīs, kas liek pievērst lielāku uzmanību Ķīnas aktivitātēm arī Latvijā.

VDD regulāri sniedz valsts amatpersonām informāciju par pretizlūkošanas riskiem, piemēram, par pastāvošajiem riskiem, dodoties ceļojumā uz valstīm, kas nav Eiropas Savienības (ES) un NATO sastāvā.

» EK viceprezidents: "Huawei Technologies" rada riskus Eiropai

Papildus VDD norādīja, ka ārvalstu specdienestus interesē publiski nepieejama informācija, kas skar Latvijas valsts intereses un valsts drošību. Valsts un pašvaldību amatpersonas ir vienas no vērtīgākajiem šādas informācijas avotiem. Iegūstot šādu informāciju, ārvalstis var censties ietekmēt lēmumu pieņemšanas procesus Latvijā savās interesēs.

Tikmēr Satversmes aizsardzības birojā (SAB) aģentūrai LETA norādīja, ka "darbu pret Latviju īsteno vairāku valstu specdienesti".

Krievijas izlūkošanas un drošības dienestu īstenotās aktivitātes ir agresīvas un rada būtisku apdraudējumu gan NATO, gan Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu interesēm un kolektīvajai drošībai.

Citu valstu specdienestu pret Latviju vērstās aktivitātes SAB vērtē kā mērenas un tiešu apdraudējumu valsts drošībai tie 2018.gadā nav radījuši, norādīja birojā.

Jau ziņots, ka nesen Lietuvas izlūkdienesti brīdinājuši par Ķīnas izlūkdienestu pieaugošo aktivitāti Lietuvā. Šī ir pirmā reize, kad Lietuvas varasiestādes identificējušas Ķīnas spiegošanas aktivitātes kā draudu nacionālajai drošībai.

"Pieaugot Ķīnas ekonomiskajām un politiskajām ambīcijām Lietuvā un citās NATO un Eiropas Savienības valstīs, Ķīnas izlūkdienestu un drošības dienestu aktivitātes kļūst arvien agresīvākas," teikts otrdien publiskotajā ziņojumā par draudiem nacionālajai drošībai.

Valsts drošības departamenta un militārā izlūkdienesta - Aizsardzības ministrijas Otrā operatīvo dienestu departamenta - ziņojumā teikts, ka Lietuvā darbojas divi Ķīnas izlūkdienesti - Valsts drošības ministrija un Militārās izlūkošanas direktorāts.

Taču Ķīnas izlūkdienestiem ir arī plašākas intereses Lietuvā, tostarp iekšpolitikā un ārpolitikā, tās ekonomikā un aizsardzības sektorā, un informācijā, kas Lietuvas pilsoņiem pieejama par ārvalstu starptautiskajiem sadarbības projektiem ar Ķīnu un nākotnes plāniem," secinājuši Lietuvas izlūkdienesti.

"No Lietuvas pilsoņiem Ķīnas izlūkdienesti var censties iegūt sensitīvu vai slepenu informāciju" par Lietuvu, NATO un ES, brīdināts ziņojumā.

"Ķīnas izlūkdienesti meklē piemērotus mērķus - lēmumu pieņēmējus, citus cilvēkus, kas simpatizē Ķīnai un kam ir politiskas sviras. Viņi cenšas ietekmēt šādas personas, dodot dāvanas, maksājot par ceļojumiem uz Ķīnu, sedzot tur organizēto mācību un kursu izmaksas," teikts ziņojumā.

Vēl ziņojumā prognozēts, ka Ķīnas izlūkdienesti un drošības dienesti ilgtermiņā paplašinās savas aktivitātes Lietuvā.

Tēmas
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu