No amata atstādināta "Swedbank" vadītāja
Papildināts

Galvenā "Swedbank" mītne. Ilustratīvs attēls.

FOTO: AFP/SCANPIX

"Swedbank" grupas padome ceturtdien atbrīvojusi no amata bankas prezidenti Birgiti Bonnesenu, aģentūru LETA informēja "Swedbank".

Savukārt par grupas pagaidu vadītāju padome iecēlusi "Swedbank" grupas finanšu pārvaldes vadītāju Andersu Karlsonu.

Padome arī informēja, ka nekavējoties sāk darbu pie jauna pastāvīga bankas vadītāja meklējumiem.

"Pēdējo dienu notikumi radīja milzīgu spriedzi bankai. Tāpēc "Swedbank" grupas padome nolēmusi atbrīvot Bonnesenu no amata. Bonnesena kā vadītāja trīs gadu laikā devusi nozīmīgu ieguldījumu, izveidojot vadošo digitālo banku ar fizisku klātbūtni," sacīja "Swedbank" grupas padomes priekšsēdētājs Larss Idemarks.

Līdz turpmākam paziņojumam Karlsons turpinās pildīt pienākumus arī kā finanšu pārvaldes vadītājs.

» Zināms, cik lielu kompensāciju saņems atstādinātā "Swedbank" vadītāja

"Swedbank" pārstāvji Latvijā atgādināja, ka ceturtdien bankas akcionāri Stokholmā sanāca uz ikgadējo akcionāru kopsapulci.

Izmaiņas "Swedbank" grupas vadībā neietekmē bankas ikdienas darbu, un "Swedbank" visos tirgos, tostarp Latvijā turpina sniegt pakalpojumus klientiem ierastajā režīmā.

Pēc akcionāru sapulces Karlsons žurnālistiem sacīja, ka "Swedbank" neplāno samazināt darbību Baltijas valstīs, jo "šīs trīs valstis ir daļa no mūsu definētajiem četriem pamattirgiem", vēsta ziņu aģentūra DPA. "Swedbank" par saviem pamattirgiem uzskata Zviedriju, Igauniju, Latviju un Lietuvu.

"Nasdaq" Stokholmas fondu biržā ceturtdienas rītā apturēta tirdzniecība ar "Swedbank" akcijām, taču pēcpusdienā tirdzniecība tika atsākta, teikts biržas mājaslapā.

"Swedbank" mediju attiecību vadītājs Latvija Jānis Krops aģentūrai LETA sacīja, ka šāda prakse ir ierasta akciju tirgos, jo, saskaroties ar liela apmēra jaunu informāciju par kādu no biržas emitentiem, birža parasti ievieš īslaicīgu akciju tirdzniecības pārtraukumu, lai tirgus dalībniekiem būtu iespēja izanalizēt jauno informāciju un atgriezties pie darījumu veikšanas.

Zviedrijas finanšu tirgu ministrs Pērs Bolunds asi kritizējis "Swedbank" rīcību saistībā ar aizdomām par naudas atmazgāšanu.

"Esmu sašutis par to, cik slikta bijusi "Swedbank" rīcība šajā jautājumā," Bolunda teikto intervijā Zviedrijas telekanālam TV4 citē ziņu aģentūra "Reuters".

Savukārt intervijā Zviedrijas biznesa laikraksta "Dagens Industri" televīzijai "DiTV" Bolunds sacīja, ka ar Bonnesenas atlaišanu nepietiek.

"Viņiem vajadzēja sadarboties ar varas iestādēm, bet tā vietā viņi darījuši pilnīgi pretējo, un tas ir pilnīgi nepieņemami. Tas apdraud uzticību "Swedbank" un visai finanšu sistēmai, un "Swedbank" reputāciju," teica Zviedrijas finanšu tirgu ministrs.

Atbilstoši Bonnesenas līguma nosacījumiem, atstājot amatu, viņa kā kompensāciju saņems pusotra gada algu jeb apmēram 22 miljonus zviedru kronu (aptuveni 2,1 miljonu eiro), vēsta ziņu aģentūra "Bloomberg".

Intervijā Zviedrijas laikrakstam "Expressen" Bonnesena sacīja, ka neesot darījusi neko nepareizu.

"Es strādāju šajā bankā vairāk nekā 30 gadu, un esmu lepna par visu, ko bankā paveicu," viņa uzsvēra.

Kopš februāra "Swedbank" tikusi pievērsta uzmanība saistībā ar mediju ziņoto, ka caur to plūdušas lielas summas, kam varētu būt saistība ar naudas atmazgāšanu. Zviedrijas sabiedriskās televīzija SVT vēstīja par aizdomām, ka starp Dānijas bankas "Danske Bank" un "Swedbank" Baltijas struktūrvienībām laikā no 2007. līdz 2015. gadam plašā apmērā un sistemātiski notikuši aizdomīgi pārskaitījumi, kuru kopējā summa sasniegusi vismaz 40 miljardus Zviedrijas kronu (3,8 miljardi eiro). Aptuveni 50 klientu skaitā bijušas ārzonas kompānijas un korporatīvie klienti, kas neveic reālu uzņēmējdarbību.

Savukārt trešdien, 27. martā, "Swedbank" galvenajā mītnē Stokholmā notika kratīšana saistībā ar Zviedrijas Ekonomisko noziegumu izmeklēšanas pārvaldes veikto izmeklēšanu, kuras nolūks ir noskaidrot, vai Zviedrijas "Swedbank" 15 lielākie akcionāri nelikumīgi saņēmuši informāciju par "Swedbank" iespējamo saistību ar "Danske Bank" naudas atmazgāšanas skandālu, pirms par to ziņoja Zviedrijas sabiedriskā televīzija.

Uz augšu