Cēsu novadā par divu slaucēju paverdzināšanu tiesā zemnieku
Precizēts

Zemnieku saimniecība. Ilustratīvs attēls.

FOTO: Ieva Makare/LETA

Par divu slaucēju paverdzināšanu Cēsu novadā uz apsūdzēto sola nonācis 31 gadu vecais latviešu zemnieks Dainis Gipters, vēsta laikraksts "Latvijas Avīze".

Vīrietim uzrādīta apsūdzība pēc Krimināllikuma 154. panta par cilvēku tirdzniecību.

Prokurors Uldis Cinkmanis norādījis, ka Gipters Cēsu novada Vaives pagasta fermā "Mežmaļi" ekspluatācijas nolūkos kalpībā turējis divus cilvēkus. Vispirms 2016. gada vasarā tolaik 60 gadus veco Gunāru, bet tā paša gada beigās un nākamā gada sākumā - tikpat veco Agritu.

Gunāram apsūdzētais ierādījis dzīvošanai nepiemērotas telpas bez tualetes un apkures, un bez darba līguma solījis maksāt 18 eiro dienā.

11

Tas par 46 govju slaukšanu divas reizes dienā, šo govju un vēl sešu teļu kopšanu, vēsta laikraksts.

Gunārs kriminālprocesā atzīts par cietušo.

11

Viņš vairākas nedēļas strādājis bez atlīdzības, bijis atkarīgs no apstākļiem, ticējis solījumiem par samaksu, ticis maldināts, ka par izslaukto pienu neesot saņemta nauda, tāpēc neko nevarot viņam maksāt algā, noskaidrojusi "Latvijas Avīze".

Ne mazāk kā divas nedēļas vīrieša vienīgais iztikas avots bijis piens un kaimiņu nestā pārtika, vēsta laikraksts. Savukārt, kad Gunārs prasījis algu, apsūdzētais draudējis ar paziņām policijā.

Gunārs tiesā atzinis, ka gluži ar varu neesot turēts, varējis doties projām, ko arī izdarījis.

Tagad tiesā kā algu no Giptera viņš prasa 1098 eiro un morālo kaitējumu 1500 eiro.

Līdzīgā situācijā nokļuvusi arī Agrita, kura fermā ieradusies 2016. gada decembrī. Viņai uz rokas solīts maksāt 15 eiro dienā.

11

Sievietei nav bijis kur dzīvot, un tādā veidā apsūdzētais viņu izmantojis, vēsta laikraksts.

Par darbu līdz 2017. gada aprīlim Gipters viņai samaksājis 50 eiro, reizi divās nedēļās vedis pārtiku. Tomēr sieviete uzskata, ka viņai par darbu nav samaksāti 2500 eiro, un viņa arī prasa 5000 eiro morālo kompensāciju.

Sievietes darba laikā Gipters par pienu saņēmis vairāk nekā 12 000 eiro, noskaidroja "Latvijas Avīze".

Lieta nonākusi Vidzemes rajona tiesā Cēsīs. Sieviete ne uz vienu no tiesas sēdēm līdz šim nav ieradusies. Tiesnesis Lauris Šņepsts viņai uz nākamo tiesas sēdi 10. aprīlī nozīmējis piespiedu atvešanu ar policiju.

Tieši viņa uzrakstījusi iesniegumu Valsts darba inspekcijā, pēc kā fermu apmeklējusi policija. Vērsties inspekcijā viņu pamudinājis apsūdzētā mātes brālis, kurš kādu dienu ieradies fermā un sastapis novārgušo Agritu. Viņš fermu ar lopiem māsasdēlam izīrējis.

Katram no abiem slaucējiem valsts samaksājusi 1330 eiro kompensāciju.

11

Tikmēr apsūdzētais savu vainu un kompensācijas tiesā neatzina.