Vācu satīriķis vēršas tiesā pret Merkeli

Angela Merkele.

FOTO: EPA/Scanpix

Vācu satīriķis Jāns Bēmermans vērsies tiesā pret kancleri Angelu Merkeli saistībā ar viņas izteikumiem par prasītāja dzejoli, kurā tika izsmiets Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdoans.

Bēmermana prasība administratīvajā tiesā pret Merkeles kanceleju saistīta ar telefonsarunu starp Merkeli un toreizējo Turcijas premjerministru Ahmetu Davutolu, kas notika pēc tam, kad Erdoans pret vācu satīriķi bija ierosinājis tiesvedību.

Ziņojot par šo sarunu, Merkeles preses sekretārs Štefens Zīberts izteicās, ka kanclere Bēmermana dzejoli atzinusi par "apzināti aizvainojošu".

Merkele pati gan šo paziņojumu atzina par kļūdu.

Bēmermans pieprasījis, lai Merkelei tiktu liegts šajā kontekstā atkārtot vārdkopu "apzināti aizvainojošs".

Pretējā gadījumā satīriķis prasa, lai Zīberta izsludinātais viņa dzejoļa vērtējums tiktu atzīts par prettiesisku.

Izskatot Erdoana prasību pret Bēmermanu, pamatojoties uz likumu par citu valstu galvu aizsardzību pret apvainojumiem jeb tā dēvēto "lese majeste", Hamburgas tiesa 2017.gada februārī atzina, ka daļu no atbildētāja vārsmām nedrīkst atkārtoti lasīt publiski.

Taču tiesa neapmierināja Erdoana prasību dzejoli aizliegt pilnībā.

Bēmermans gatavojas apstrīdēt Hamburgas tiesas spriedumu, kas pamatots ar krimināllikuma pantu, kurš 2018.gadas sākumā pēc debatēm par vārda brīvības ierobežošanu tika atcelts.

Berlīnes tiesas pārstāvis pavēstījis, ka lēmums par pašreizējo Bēmermana prasību gaidāms 16.aprīlī.

Pati Merkele tiesā neliecinās, un viņu prāvā pārstāvēs advokāts.

2016. gada martā Bēmermans sabiedriskās raidorganizācijas ZDF tiešraidē nolasīja asi satīrisku dzejoli, kurš aizvainoja Erdoanu.

Citu klaju apvainojumu vidū Erdoans tika nosaukts par "kazu p****u", kas "skatās bērnu pornogrāfiju, kamēr spārda kurdus".

Komiķis norādīja, ka viņa nolūks esot bijis parādīt atšķirību starp leģitīmu kritiku un patiesiem apvainojumiem, tādējādi satīriski reaģējot uz tūkstošiem "lese majeste" lietu, kas Turcijā ierosinātas pret Erdoana oponentiem.

Erdoans pieprasīja Vācijas valdībai dot atļauju kriminālizmeklēšanas uzsākšanai, ko kanclere Angela Merkela arī izdarīja, tādējādi izpelnoties ievērojumu kritiku.

Uz augšu