"Esam redzējuši nesaskatāmo!" Pirmoreiz pasaules vēsturē iemūžināts melnais caurums (9)

Apollo.lv
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: NSF

Trešdien, 10. aprīlī, astronomi no projekta "Event Horizon Telescope" prezentējuši pirmo melnā cauruma fotogrāfiju, sniedzot jaunu informāciju par vienu no noslēpumainākajiem objektiem kosmosā.

Fotogrāfijā redzams melns kodols, kuru apņem oranžs nokaitētas gāzes un plazmas vainags, un tas līdzinās mākslinieku pēdējos 30 gados radītajiem melno caurumu zīmējumiem.

Nofotografētais melnais caurums atrodas 50 miljonu gaismas gadu attālumā galaktikā M87 un attēls uzņemts ar plašu radioteleskopu tīkla palīdzību.

"Mēs ar prieku paziņojam, ka mēs esam redzējuši to, ko uzskatījām par nesaskatāmu," preses konferencē Vašingtonā pavēstīja "Event Horizon Telescope" astrofiziķis Šeps Dēlemens.

Pēc viņa teiktā, projektā darbojās vairāk nekā 200 cilvēki 20 valstīs.

2017.gada aprīlī astoņi radioteleskopi Havaju salās, Arizonas štatā, Spānijā, Meksikā, Čīlē un Dienvidpolā fokusējās uz M87 un mūsu Piena ceļa galaktikas centrā esošo melno caurumu "Sagittarius A*", kas no Zemes atrodas 26 000 gaismas gadu attālumā.

Sasaistīti kopā kā "gigantiska spoguļa fragmenti", radioteleskopi izveidoja virtuālu observatoriju 12 000 kilometru jeb aptuveni Zemes diametrā.

"Sagittarius A*" bijis pārāk aktīvs, lai uzņemtu skaidru attēlu, un melnais caurums galaktikā M87 galu galā izrādījies fotogēniskāks, paziņoja zinātnieki.

Komentāri (9)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu