Politologs: Jaunais Ukrainas prezidents ies Porošenko pēdās

Volodomirs Zelenskis

FOTO: AP/Scanpix

Jaunais Ukrainas Valsts prezidents Volodimirs Zelenskis turpinās pašreizējā prezidenta sākto valsts proeiropeisko kursu, pauda politologs Kārlis Daukšts.

Eksperts klāstīja, ka lielas pārmaiņas Ukrainas politikā nav gaidāmas, un valsts krasi nemainīs nostāju jautājumos par ģeopolitiku. Viņaprāt, pārmaiņas nav gaidāmas arī attiecībās ar Krieviju.

"Zelenskis ieturēs proeiropeisku kursu, varbūt ne tik skaļi kā [līdzšinējais valsts prezidents Petro] Porošenko. Viņš jau ir ticies ar [Francijas prezidentu Emanuelu] Makronu, saņēmis apsveikumu no [Vācijas kancleres Angelas] Merkeles, [NATO ģenerālsekretāra Jensa] Stoltenberga. Viņš jau ir guvis zināmu atbalstu no rietumiem un turpinās virzīt valsti uz Eiropas Savienību (ES), nedaudz pieklusinot retoriku," uzskata Daukšts.

Viņš pieļauj, ka jaunā prezidenta ievēlēšana nemainīs Latvijas un Ukrainas attiecības, jo Latvija ar ES amatpersonu starpniecību paudusi savu atbalstu Zelenskim un Ukrainas suverenitātei un teritoriālajai vienotībai, kas ir svarīgi pamatprincipi arī pašai Ukrainas sabiedrībai.

Foto: Ukraina izvēlas prezidentu

Iepriekš līdzīgu viedokli paudis arī ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV). Viņš uzskata, ka līdz ar jaunā prezidenta ievēlēšanu nav gaidāmas būtiskas izmaiņas lielajos stratēģiskajos virzienos, ko Ukraina deklarējusi pēdējo piecu gadu laikā, tostarp ciešākā sadarbībā ar Eiropas Savienību (ES), valsts teritoriālas nedalāmības un neatkarības stiprināšanā, kā arī reformu procesā.

» Rinkēvičs: Jauna prezidenta ievēlēšana Ukrainas ārpolitikā kardinālas izmaiņas nenesīs

Rinkēvičs norādīja, ka jaunievēlētais prezidents skaidri teicis, ka iestājas par valsts ģeopolitiskā kursa saglabāšanu, kas neapšaubāmi bijis viens no iemesliem, kāpēc vēlētāji viņam dāvājuši savu uzticību.

Kā ziņots, Ukrainā svētdien notikušajā prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā pārliecinoši uzvarējis komiķis Zelenskis, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas paziņotie rezultāti pēc gandrīz visu protokolu apstrādes. Par Zelenski nobalsojuši gandrīz trīsreiz vairāk Ukrainas pilsoņu nekā par pašreizējo prezidentu Porošenko.

Galīgie oficiālie rezultāti gaidāmi ap 30.aprīli.

Prezidenta vēlēšanu pirmajā kārtā pirms trim nedēļām, kurā bija 39 kandidāti, Zelenskis saņēma 30% balsu, bet Porošenko - 16% balsu.

Prezidenta amata termiņš ir pieci gadi.

Uz augšu