P 8.03.2021.

4. maijā Latvijā tiks plaši svinēti Baltā galdauta svētki

Baltā galdauta svētki

FOTO: Publicitātes foto/ LV100

Šī gada 4. maijā, jau ceturto gadu par godu Latvijas valsts neatkarības atjaunošanai tiek svinēti Baltā galdauta svētki – paceļot valsts karogu, pulcējoties pie balti klātiem galdiem, pieminot izšķirošos notikumus 1990. gada maijā. Kur doties uz svinībām, portālam "Apollo" pavēstīja Latvijas valsts simtgades biroja sabiedrisko attiecību speciāliste Linda Pastare.

Šogad īpaši aicina godināt mūsdienu Latvijas varoņus – cilvēkus, kuri ar lepnumu un prieku, nereti spītējot grūtībām, izvēlas varēt, rīkoties un nepalikt vienaldzīgi.

Baltā galdauta svētku tradīcija veidota, lai godinātu 1990. gada 4. maija notikumus un mudinātu cilvēkus svinēt šos valsts svētkus. Pāris gadu laikā kopš tradīcijas uzsākšanas būtiski mainījies sabiedrības vērtējums par to, vai 4. maijs uzskatāms par vieniem no nozīmīgākajiem valsts svētkiem.

Ja 2015. gadā 4. maiju starp nozīmīgākajiem valsts svētkiem ierindoja vien 2% iedzīvotāju, tad šogad tas būtiski pieaudzis, sasniedzot 54%. 

2018. gadā publiskās svinību vietās, izglītības iestādēs, darba vietās un ģimenes lokā svētkus svinēja ceturtā daļa Latvijas iedzīvotāju (liecina Kantar TNS 2018. gada maija aptaujas dati).

Baltā galdauta svētku pasākumu ceļvedis:

  • Rīgā Latvijas Dzelzceļa muzejs aicina uz Baltā galdauta svētkiem – muzeja darbinieki ekspozīcijā klās baltu galdautu un cienās apmeklētājus ar svētku kūku.
  • Mārupes novads 4. maijā aicina uz atpūtas velobraucienu „Senās novada mājas un varoņi”.
  • Siguldas pils kompleksā norisināsies konkurss „Brīvības svētku kūka”, lielo koka spēļu paviljons un zaļumballe ar Siguldas novada orķestri.
  • Liepājas muzejs 4. maijā brīvdabas pasākumā norisināsies koncerts, deju uzvedumi, kā arī latviešu filmu skatīšanās un izzinošas nodarbības.
  • Ludzas novadpētniecības muzejā gaidāma folkloras kopu muzicēšana un dziedāšana.
  • Baltā galdauta svētki un plaša norišu programma gaidāma Turaidas muzejrezervātā, kur tiks atklāta jaunā valsts simtgadei veltītā ekspozīcija "Ceļā uz Latvijas valsti. Klaušinieks. Saimnieks. Pilsonis".
  • Īpašu izglītojošo un muzikālo programmu sarūpējis Latvijas Nacionālais vēstures muzejs, kas apmeklētājiem būs pieejams bezmaksas.
  • Tāpat vērienīgo Latvijas muzeju kopizstādi "Latvijas gadsimts" papildinās jaunieguvums – ceļojošais Latvijas simtgades karogs, kas divu gadu garumā apceļoja Latvijas kopienas visā pasaulē.

Vairāk informācijas par pasākumiem Latvijas valsts simtgades mājaslapā lv100.lv/briviba.

4. maijā ikviens aicināts dalīties ar svētku mirkļiem sociālajos tīklos, foto un ierakstiem pievienojot tēmturus #LV100 #brīvība #BaltāGaldautaSvētki un pieteikt savu Baltā galdauta svētku norises vietu digitālajā kartē, kas tapusi sadarbībā ar pasākumu platformu Kurp.es: kurpes.lv/lv100.