RS atjaunojusi arodbiedrību shēmu, tai atvēlot jau 680 000 eiro

Atjaunotais Latvijas Bankas zināšanu centrs "Naudas pasaule"

FOTO: Edijs Pālens / LETA

Pērn vasarā izveidotai biedrībai "Darbinieku un arodbiedrību sadarbības padome", kuru vada ar pašvaldības SIA "Rīgas"no pašvaldības SIA "Rīgas satiksme" budžeta pārskaitīti 680 000 eiro, vēsta Latvijas Televīzijas raidījums "de facto".

Raidījums atgādina, ka pirms diviem gadiem "Rīgas satiksme" izbeidza sadarbību ar arodbiedrību "LABA" un "Arodbiedrību koordinācijas centru".

Nu tapusi līdzīga struktūra. Pirms gada "Rīgas satiksmes" darbiniekus aktīvi mudināja stāties pirms tam maz pazīstamā arodbiedrībā "LOMTAA", dibināta viena neliela arodbiedrība - "Rīgas transporta arodbiedrība". Abas drīz vien savienotas biedrībā "Darbinieku un arodbiedrību sadarbības padome". Saskaņā ar koplīgumu, šī biedrība gadā no "Rīgas satiksmes" saņem 2,8% no uzņēmuma algu fonda, tie varētu būt ap 1,4 miljoniem eiro.

Raidījums atgādina, ka arodbiedrību "LABA" iepriekš dāsni finansēja no "Rīgas satiksmes" budžeta un naudu pārskaitīja caur starpnieku - "Arodbiedrību koordinācijas centru".

No "Rīgas Satiksmes" tas saņēma aptuveni pusotru miljonu eiro gadā, kas bija domāts darbinieku labklājībai.

"de facto" atzīmē, ka par "Rīgas satiksmes" līdzekļiem pirkti arī pilnīgi jauni auto "Arodbiedrību koordinācijas centra" vadībai, algoti Rīgas domes deputāti no "Saskaņas", kā arī nauda pastarpināti bija aizplūdusi uz firmām Ķīnā, Singapūrā un Taivānā, un iztērēta, lai nopirktu zemi no "LABA" vadītāja Raimonda Gaiļa.

Jauno biedrību vada bijušais arodbiedrības "LABA" valdes loceklis un "Arodbiedrību koordinācijas centra" valdes priekšsēdētājs Osvalds Sausverds.

Sarunā ar "de facto" Sausverds skaidro, ka šoreiz "Rīgas satiksmes" līdzekļu izlietošana notiks citādi nekā "LABA" gadījumā. "Darbinieku un arodbiedrību sadarbības padome" nepārskaitīs naudu arodbiedrībām, bet par darbinieku labumiem maksās pati.

Viņš arī pauž, ka par "LABA" un "Arodbiedrību koordinācijas centra" šaubīgajiem darījumiem nav atbildīgs.

"Nozīmīgākus lēmumus par finansējumu vai par pārskaitījumiem uz Āzijas kompānijām ar mani neviens neapsprieda, un es par to uzzināju tikai no jūsu kolēģu sižetiem," viņš apgalvoja.

"Rīgas Satiksmes" pagaidu vadītājs Ernests Saulītis raidījumam tikai paskaidroja, ka līgumu noslēgusi valde tās bijušā vadītāja Leona Bemhena vadībā, tāpēc viņam jautā par tā noslēgšanas apstākļiem. "Mēs līguma izpildi tagad kontrolējam," viņš norādīja.

Uz augšu