Sv, 4.12.2022.

Valmieras Sv. Sīmaņa baznīcā atkal varēs dzirdēt zvanu skaņas

LETA
Valmieras Sv. Sīmaņa baznīcā atkal varēs dzirdēt zvanu skaņas
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments 2
Valmieras Sv. Sīmaņa baznīca
Valmieras Sv. Sīmaņa baznīca Foto: Evija Trifanova/LETA

Otrdien, 4.jūnijā, Valmieras Sv. Sīmaņa baznīcas tornī tiks uzstādīti atjaunotie zvani, informē Valmieras pilsētas pašvaldības Zīmolvedības un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājas vietniece Zane Bulmeistare.

Pašlaik zvanus ikviens interesents var apskatīt dievnamā.

Apmēram 480 un 350 kilogramus smagie bronzas zvani no torņa tika nocelti 2018. gada 29. novembrī, lai tos transportētu uz Nīderlandi atjaunošanas darbu veikšanai.

"Saplaisājušo zvanu restaurēšanai tika izmantota īpaša tehnoloģija, lai piešķirtu zvaniem to kādreizējo izskatu, tostarp gravējumus. Atjaunots ir arī zvanu skanējums, turklāt mazākais zvans bija klusējis jau vairākus gadus," teica Bulmeistare.

Plānots, ka zvani tiks pieslēgti elektroniskai zvanu sistēmai, kas dienas laikā iezvanīs katru stundu. Taču zvanu mēli iešūpināt noteiktā ritmā, lai ieskandinātu dievkalpojumu sākumu, varēs arī ierastajā kārtībā, to darot zvaniķim.

Bulmeistare stāstīja, ka pašlaik norit darbi baznīcas tornī - kāpņu, zvanu un pulksteņu nodalījuma pārbūve, iekštelpu logu, durvju, grīdu un elektroinstalācijas atjaunošana, ierīkota ugunsdrošības signalizācija un videonovērošana, plānots izveidot interaktīvo izstādi. Uz torņa atklāšanu interesenti aicināti Valmieras pilsētas svētku laikā, 26. jūlijā plkst. 11.

"1624 .gadā Valmierā bija divi zvani. Viens atradies tornī, bet otrs - virs pils vārtiem. Kad 1702. gadā visa pilsēta smagi cieta Krievijas cara Pētera I karadarbības dēļ, ugunsgrēkā izkusa pat baznīcas zvans, bet no dievnama saglabājās tikai mūri. Lielākais baznīcas zvans, kura augstums ir 70 centimetri, bet diametrs - 95 centimetri, atliets 1754. gadā. Uz tā ir uzraksts "Gerhard Meyer fecit, Holmiae Anno 1754" (izgatavojis Gerhards Meijers Stokholmā, 1754.gads). Mazākais zvans, kura augstums ir 70 centimetri, bet diametrs - 82 centimetri, iegādāts 1713. gadā," vēstures faktus atgādināja Bulmeistare.

Valmieras Sv.Sīmaņa baznīca ir viens no vecākajiem Latvijas dievnamiem, celts 1283 .gadā. Baznīca ir Valsts nozīmes arhitektūras piemineklis.

17. gadsimtā zvanu tornis ieguva izskatu, kāds tas saglabājies līdz mūsdienām. Torņa ceturtajā stāvā ir zvanu telpa, kas skatītājiem bija norobežota ar necaurredzamu sienu, bet pēc atjaunošanas tā būs pieejama apskatei.

Lai varētu veikt torņa iekštelpu atjaunošanu, Valmieras Sv.Sīmaņa luterāņu draudze kā partneri piedalās Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) līdzfinansētajā projektā "Kultūra, vēsture, arhitektūra Gaujas un laika lokos".

Tas paredz, ka astoņas Vidzemes pašvaldības atjaunos un attīstīs kopumā deviņus kultūrvēsturiskā mantojuma objektus, radot vietu jauniem kultūras un tūrisma pakalpojumiem. Kopējā projekta summa tiek plānota ap 170 000 eiro. Paredzams, ka par ERAF līdzekļiem būs iespējams segt 75% no torņa iekštelpu atjaunošanas izmaksām.

Pārējās izmaksas draudze plāno segt ar ziedotiem līdzekļiem, kā arī ar Valmieras pilsētas pašvaldības līdzfinansējumu. Valmierā šī projekta laikā tiks arī būvēts pils kultūrvides centrs, ļaujot iepazīt pils astoņus gadsimtus ilgo vēsturi un dodot telpu kultūras mantojuma apzināšanai, pētniecībai un izziņai, piebilda Bulmeistare.

Tēmas
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu