O 9.03.2021.

Lietuvas ministrija lūdz palīdzību Latvijai saistībā ar PSR VDK bijušā virsnieka darījumu

FOTO: Ieva Lūka/LETA

Lietuvas Satiksmes ministrija lūgusi Valsts drošības departamentu (VSD) sadarboties potenciālo apdraudējumu izvērtēšanā, reaģējot uz mediju informāciju par valsts dzelzceļa kompānijas "Lietuvos geležinkeliai" darījumiem ar Latvijas uzņēmumu "Sigmen", ko kontrolē bijušais Latvijas PSR Valsts drošības komitejas virsnieks Jurijs Simoņenkovs, kas ar bijušo VDK virsnieku un aģentu starpniecību saistīts ar Krievijas politiskajiem līderiem.

"Jebkāda informācija par iespējamajiem riskiem stratēģiski svarīgā uzņēmumā jāvērtē ļoti nopietni. Ceram, kad VSD ieskats mums palīdzēs objektīvi novērtēt situāciju un tikt galā ar iespējamajiem riskiem uzņēmumā "Lietuvos geležinkeliai". Situācijas noskaidrošanā ieinteresēta tiklab ministrija, kā pats uzņēmums," paziņojumā presei uzsvēris satiksmes ministrs Roks Masjulis.

Kā norādīts dokumentā, ministrijas rīcībā līdz šim nav bijis datu, kas ļautu saskatīt riskus saistībā ar Krievijas metalurģijas holdinga "Evraz" un "ArcelorMittal" Spānijas rūpnīcas pārstāves "Sigmen" un "Lietuvos geležinkeliai" darījumiem.

Vērsties pie VSD gatavojas arī "Lietuvos geležinkeliai", ziņu aģentūrai BNS pirmdien, 3.jūnijā, apliecināja uzņēmuma pārstāvis Mants Dubausks.

Viņš nevarēja paskaidrot, kādēļ uzņēmums līdz šim nav vērsies pie VSD vai citiem speciālajiem dienestiem attiecībā uz darījumiem ar "Sigmen", lai gan ir darījis to attiecībā uz krietni mazākas vērtības darījumiem ar Igaunijas kapitāla uzņēmumu "Skinest Baltija".

Pēc Dubauska teiktā, jaunākais iepirkums no "Sigmen" veikts konkursa ceļā un no atbildīgajām institūcijām nav saņemta nekāda informācija, kas būtu uzskatāma par iemeslu neslēgt līgumu.

Kā ziņoja Lietuvas sabiedriskās raidorganizācijas LRT pētnieciskās žurnālistikas nodaļa, "Lietuvos geležinkeliai" un valsts dzelzceļa kompānijas meitsabiedrības aptuveni desmit gadu laikā samaksājušas "Sigmen" gandrīz 130 miljonus eiro.

Žurnālistu rīcībā esošie dati liecina, ka minētā uzņēmuma akcijas formāli pieder Simoņenkova sievai, bet pašam Simoņenkovam un ar viņu saistītajiem cilvēkiem ar bijušo VDK virsnieku un aģentu starpniecību ir tiešas saites ar Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam pietuvinātajiem cilvēkiem un ASV sankciju sarakstā iekļautajiem Krievijas oligarhiem. Lietuvā uzņēmums "Sigmen" netraucēti piedalās publiskajos iepirkumos un citos darījumos.

"Sigmen" stratēģiskais mērķis ir Eiropas standarta sliežu platuma dzelzceļa līnijas projekts "Rail Baltica", norādīja LRT.

Informācija no tās avotiem liecina, ka īpašā valdības komisija, kas pārbauda Lietuvas stratēģisko uzņēmumu darījumus, nav pētījusi darījumus ar "Sigmen", kas ir viena no reģiona lielākajām Krievijas platuma sliežu piegādātājām.

Februārī "Lietuvos geležinkeliai" parakstīja 11,5 miljonus eiro vērtu līgumu ar "Sigmen" un šogad vēl plāno iegādāties sliedes 36 miljonu eiro vērtībā.

Saskaņā ar Lietuvas Publisko iepirkumu dienesta datiem "Lietuvos geležinkeliai" Latvijas uzņēmumam līdz šim jau samaksājis gandrīz 50 miljonus eiro.

Darījumus ar "Sigmen" slēguši arī "Lietuvos geležinkeliai" meitasuzņēmumi - Dzelzceļu būves centrs 2017.gadā no tā iegādājies preces par aptuveni 4,6 miljoniem eiro, bet laikā no 2011. līdz 2016.gadam Lietuvas valsts dzelzceļa meitsabiedrību pirkumu kopējais apjoms sasniedzis 85 miljonus eiro.

Pēc LRT avotu informācijas, "Sigmen" klienti ir arī komercuzņēmumi, kas uzvar "Lietuvos geležinkeliai" un tā meitsabiedrību konkursos.

Simoņenkovs Latvijas PSR Valsts drošības komitejā dienējis kopā ar Jevegeņiju Rolduginu, kurš VDK skolā mācījies kopā ar Putinu un ir Krievijas prezidenta drauga, čellista un miljardiera Sergeja Roldugina brālis.

Latvijā Simoņenkovs biznesu sācis no VDK kadru darbinieku dibinātā uzņēmuma "Skonto". Savulaik bijis "Multibankas" līdzīpašnieks. Šai bankai ASV 2005.gadā noteica sankcijas par naudas atmazgāšanu.

Līdz 2016.gadam Simoņenkovam piederēja arī kopīgi uzņēmumi ar Sergeju Nosovu, kurš ir Krievijas Valsts padomes loceklis un Magadanas apgabala gubernators.