Pāragri mūžībā aizgājis "Sinfonietta Rīga" klarnetists Jānis Tretjuks

Apollo.lv
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Jānis Tretjuks (1989-2019)
Jānis Tretjuks (1989-2019) Foto: Publicitātes foto / "Sinfonietta Rīga"

Trīsdesmit gadu vecumā mūžā dārzos devies talantīgais orķestra "Sinfonietta Rīga" klarnetists Jānis Tretjuks (1989-2019), liecina orķestra publicētā informācija. 

"Ir apdzisis smaids. Ir rimusi cildena un mīlestības pilna sirds. Dziļās sērās paziņojam, ka aizvadītajā naktī uz mūžības dārziem pāragri devies mūsu kolēģis, klarnetists Jānis Tretjuks," teikts paziņojumā. 

Atvadīšanās no Jāņa sestdien, 8. jūnijā Piņķu kapličā.

Jānis Tretjuks, kurš savos 30 gados jau pabijis Latvijas mūzikas olimpā mūža gaitas sāka Rīgā. Klarnetes spēli apguvis Pāvula Jurjāna mūzikas skolā un Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolā pie Gunāra Kļaviņa. Studējis Jāzepa Vītola Latvijas mūzikas akadēmijā prof. Sigurda Circeņa un doc. Mārtiņa Circeņa vadībā un Trosingenes mūzikas augstskolā pie prof. Hena Halevi prof. Ernsta Šlādera.

Jānis bijis dažādu solistu un kameransambļu konkursu laureāts Latvijā un Vācijā. Kā solists uzstājies ar Sinfonietta Rīga, Collegium Musicum Riga, orķestri “Rīga” un citiem orķestriem.

Jānis bijis pieprasīts kameransambļa mūziķis. Ar dažādām vienībām viņš koncertējis Latvijā, Igaunijā, Vācijā, Francijā, Austrijā, Šveicē, Beļģijā, Itālijā, Anglijā un citur. Jānis bijis kameransambļu “TutzFrequenz”, “Tempus Balticus” un “Trio Cammerton” dalībnieks, kā arī regulāri uzstājies ar saviem bijušajiem pasniedzējiem Henu Halevi un Ernstu Šlāderu.

Kā solists, kameransambļa vai orķestra mūziķis Jānis ir piedalījies vairākos festivālos ar modernajiem un senajiem instrumentiem: “Italia Mia” (Austrija), “Rīgas vēsturiskās mūzikas un dejas festivāls”, “Donaueschingen Off” (Vācija), “8. Rolandsekas fesivāls “Kunstler-ich”” (Vācija), “Musica Sacra” (Itālija), “Festivāls Windstream” (Latvija), “Music a Marsac” (Francija) un citos.

Kameransambļa un orķestra sastāvos Jānis ir piedalījies CD ieskaņošanā ar “Salzburger Hofmusik”, “Orchestra Ferdinandeum”, “Ensemble Stile Galante” un “Mannheimer Hoffkapelle”.

Jānis ir sniedzis meistarklases Karola Šimanovska Mūzikas akadēmijā Katovicē. No 2014. gada pavasara līdz 2016. gada vasarai Jānis bija prof. Ernsta Šlādera asistents Trosingenes mūzikas augstskolā. Paralēli aktīvai koncertdarbībai 2016. gada septembrī Jānis uzsāka studijas “Schola Cantorum Basiliensis” Bāzelē pie prof. Pierre-André Taillard. No 2016. gada septembra Jānis ieņēma vēsturisko klarnešu docenta vietu Trosingenes mūzikas augstskolā. Kopš 2016. gada Jānis bijis Sinfonietta Rīga klarnešu grupas koncertmeistars.

Nenogurstošs darbs, spīts un mērķtiecība ir papildinājuši Jāna šūpulī likto talantu. Par izciliem muzikāliem sasniegumiem 2019. gadā Jānis saņēma Lielo mūzikas balvu kategorijā "Par izcilu darbu ansamblī". Ar neparastā bastehorna un klasicisma klarnetes nevainojamu pārvaldīšu Jānis Lielās mūzikas balvas žūriju pārsteidza Rīgas vēsturiskās un dejas mūzikas festivāla koncertā ansambļa Tutzfrquenz sastāvā, kā arī spēlējot solo Františeka Ksavēra Pokornija Klarnetes koncertā kopā ar Māra Kupča vadīto orķestri Collegium Musicum Riga. Nozīmīga un pamanīta bija Jāņa darbība ansamblī Tempus Balticus, kur kopā ar čellisti Māru Botmani un igauņu pianistu Johanu Randveri spēlēti arī laikmetīgi skaņuraksti.

TVNET izsaka līdzjūtību mūziķa piederīgajiem.

 
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu