PVD svētku laikā aicina sabiedrību pret pārtikas produktiem izturēties ar atbildību

Svētku noskaņas Rīdzenes tirdziņā

FOTO: Jānis Škapars/TVNET

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD), tuvojoties Līgo svētkiem, aicina pārtikas produktus svētku galdam iegādāties tikai drošās tirdzniecības vietās, pievērst uzmanību pārtikas produktu uzglabāšanas apstākļiem un marķējumam, kā arī pārtikas produktus uzglabāt atbilstošā temperatūrā, informē PVD.

"Lai izvairītos no nepatīkamiem pārsteigumiem, PVD iesaka pārtikas produktus iegādāties tikai legālās tirdzniecības vietās, kur ir iespējams pārliecināties par to izcelsmi un kvalitāti. Nevajadzētu iegādāties pārtikas produktus, kas tiek tirgoti nepiemērotos apstākļos - netīrībā, bez aukstuma iekārtām, vai kuriem jau ir bojāšanās pazīmes un netipiska smarža vai garša," pauda dienestā.

Tāpat PVD aicina pievērst uzmanību pārtikas preču derīguma termiņam, pārliecināties, vai tas nav beidzies jau produkta pārdošanas brīdī, un iegādāties tikai tādus pārtikas produktus, kurus var paspēt izlietot derīguma termiņa ietvaros.

Tāpat PVD aicina pēc iepirkšanās, pārtikas produktus pēc iespējas ātrāk nogādāt mājās, kur tie jāuzglabā ražotāja norādītajā temperatūrā.

Tostarp pārtikas produkti, kas jāuzglabā aukstumā no nulles līdz sešiem grādiem pēc Celsija, piemēram, gaļas produkti, piena un zvejas produkti, salāti ar krējumu, saldie ēdieni, konditorejas izstrādājumi ar krēmu, nekavējoties jāievieto ledusskapī.

Gatavos pārtikas produktus, kā arī svaigus dārzeņus vai, piemēram, sieru, ledusskapī nevajadzētu turēt blakus jēlai gaļai vai zivīm.

Lai izvairītos no iespējamā piesārņojuma, produktus vajadzētu uzglabāt slēgtos traukos vai rūpīgi nosegtus. Lai izvairītos no iespējama piesārņojuma, gatavie produkti un jēlprodukti jāapstrādā atsevišķi, izmantojot atsevišķus virtuves piederumus - dēlīšus, nažus un traukus.

PVD aicina neaizmirst, ka drošības pasākumi jāievēro arī gatavojot. Vispirms jau tas attiecas uz higiēnu - pirms gatavošanas, kā arī pēc darbošanās ar jēlproduktiem, tualetes apmeklējuma un kontakta ar dzīvniekiem, noteikti jānomazgā rokas.

Izmantojot saldētus pārtikas produktus, tie būtu jāatkausē ledusskapī, tekošā aukstā ūdenī vai mikroviļņu krāsnī. Atkausēt vajadzētu tik pārtikas produktu, cik plānots izlietot, jo atkārtoti tos sasaldējot, pasliktinās garša, krāsa, konsistence un citas īpašības, kā arī uzturvērtība.

Tikmēr karsto ēdienu vajadzētu pasniegt uzreiz pēc pagatavošanas vai arī tas jāuzglabā karstumā no 60 īdz 65 grādiem pēc Celsija ne ilgāk kā divas stundas, vai arī strauji jāatdzesē un jānovieto aukstumā.

Vajadzētu izvairīties no ēdienu atkārtotas sildīšanas, taču, ja to dara, tad ne biežāk kā divas reizes, jo tā ēdiens zaudē kvalitāti, turklāt tas vairs nebūs arī tik drošs. Ēdiens atkārtoti jāsilda vismaz 75 grādu pēc Celsija temperatūrā.

Mērces, kuru gatavošanā izmantots krējums un majonēze, salātiem jāpievieno neilgi pirms ēdiena celšanas galdā.

Tāpat PVD atgādina, ka salātus, kuriem pievienots krējums, kā arī kulinārijas izstrādājumus vajadzētu gatavot tik daudz, cik plānots apēst. Ja tomēr pagatavots vairāk nekā nepieciešams, tad uz galda tos vajadzētu likt pakāpeniski, vienu daļu, atstājot ledusskapī. Arī tad, ja no mielasta kaut kas paliek pāri, tas obligāti jāievieto ledusskapī un jāizlieto nākamās dienas laikā.

PVD ir Zemkopības ministrijas pārraudzībā esoša valsts pārvaldes iestāde, kas veic pārtikas aprites un veterinārmedicīnas nozares valsts uzraudzību un kontroli.