Pk 15.01.2021.

Kanādas aizsardzības ministrs uzdāvina Pabrikam demilitarizētu šauteni

FOTO: EPA/Scanpix

Artis Pabriks šonedēļ apmeklēja NATO Ziemeļatlantijas padomes ministru sanāksmi Briselē. Sanāksmē NATO dalībvalstu ministri pārrunāja turpmākos uzdevumus NATO apmācības operācijā "Resolute Support" Afganistānā, kā arī citus aktuālos aizsardzības jautājumus, tostarp Vidējā un tuvā darbības rādiusa raķešu līguma nākotni Krievijas saistību neievērošanas dēļ. Ministrijas pārstāve Vita Briže informē, ka Briselē Pabriks saņēmis simbolisku dāvanu no Kanādas aizsardzības ministra Hardžita Sadžana - demilitarizētu šauteni "Lee Enfield".

Šautene simbolizē Kanādas dāvinājumu Latvijai - 120 šāda veida šautenes Nacionālo bruņoto spēku (NBS) goda sardzes vajadzībām.

Kā uzsvēris pats Pabriks, "Lee Enfield" ir īpaša dāvana NBS Latvijas armijas simtgadē, jo šī veida ieroči bija karavīru bruņojumā jau 1919. gadā, kad Latvijas armija tika izveidota.

"Turklāt šis žests apliecina Latvijas un Kanādas ciešo sadarbību aizsardzības jomā, kuras attīstība ir būtiska reģionālās drošības stiprināšanā," teicis Pabriks.

3

Abu valstu amatpersonas tikšanās laikā pārrunāja reģionālās un starptautiskās drošības jautājumus, Latvijas un Kanādas divpusējo sadarbību aizsardzības jomā, kā arī turpmākos darbus NATO paplašinātās klātbūtnes kaujas grupas Latvijā spēju pilnveidošanā un integrēšanā Latvijas aizsardzībā.

Daudznacionālo kaujas grupu Latvijā vada Kanāda, un to veido vairāk nekā 1300 karavīru no Albānijas, Čehijas, Itālijas, Polijas, Kanādas, Slovākijas, Slovēnijas, Melnkalnes un Spānijas, kas rotācijas kārtībā pilda dienesta pienākumus Latvijā, piedaloties mācībās ar NBS, tādējādi uzlabojot savietojamību ar reģionālajiem sabiedrotajiem, lai spētu reaģēt uz drošības vides izaicinājumiem.

NATO paplašinātās klātbūtnes kaujas grupu mērķis ir veicināt NATO īstenoto atturēšanu un stiprināt alianses aizsardzību, demonstrējot tās solidaritāti un apņēmību aizstāvēties pret jebkāda veida agresijas izpausmēm.

Kā ziņots, INF, kuru 1987. gadā parakstīja ASV un toreizējā Padomju Savienība, aizliedz no zemes palaižamās raķetes, kuru darbības rādiuss sasniedz 500 līdz 5500 kilometrus.

3

Vašingtona, kurai atbalstu pauduši arī tās sabiedrotie, uzskata, ka Krievija šo līgumu pārkāpusi, attīstot raķetes 9M729, kas saskaņā ar NATO klasifikāciju pazīstamas kā SSC-8. ASV devušas Krievijai laiku līdz 2. augustam, lai pakļautos līguma prasībām, pretējā gadījumā draudot izstāties no INF.

Aktuālākās ziņas