O 20.04.2021.

Kādēļ cilvēki joprojām tic sazvērestības teorijām, ka astronauti nav spēruši kāju uz Mēness?

Bazs Oldrins uz Mēness 1969. gadā.

FOTO: Reuters/ScanPix

Šajā nedēļas nogalē aprit 50 gadi, kopš "Apollo 11" misija nolaidās uz Mēness, un Nīls Ārmstrongs un Bazs Oldrins kļuva par pirmajiem cilvēkiem, kuri spēruši kāju uz Zemes pavadoņa. Tomēr joprojām daļa cilvēku tic, ka tas viss ir sazvērestība un cilvēks uz Mēness nekad nav bijis.

Populārākā sazvērestības teorija vēsta, ka viltoto nolaišanos uz Mēness nofilmējis Stenlijs Kubriks kādā slepenā militārā vietā. Kā argumentus šai teorijai cilvēki min, ka uzņemtajos video un fotogrāfijās nav redzamas zvaigznes, kā arī to, ka uz Mēness atstātais karogs it kā plīvo vējā. Bet uz Mēness taču nav vēja!

Neskatoties uz visiem pierādījumiem, ka cilvēki patiešām ir bijuši uz Mēness, šī sazvērestības teorija pastāv vēl no laikiem, kad nebija pieejams internets un visa nepatiesā informācija tajā.

FOTO: Reuters/ScanPix

Interesanti, ka šī sazvērestības teorija parādījās tikai vairākus gadus pēc "Apollo 11" misijas.

"Būtībā līdz pat septiņdesmito gadu beigām nebija izplatīti uzskati, ka nolaišanās uz Mēness ir meli," "ABC News" sacīja Ričmondas Universitātes fizikas profesors Džeks Singals.

Viņš norāda uz grāmatu "Mēs nedevāmies uz Mēnesi" ("We Never Went to the Moon"), kuru 1974. gadā izdeva pats autors Bils Keisings.

"Šis bija pirmais iebildums, un atšķirībā no citām sazvērestības teorijām, šī ir attīstījusies ļoti pakāpeniski," piebilda profesors.

Spekulācijas par nolaišanos uz Mēness izplatījās laikā, kad sabiedrības uzticība valdībai samazinājās. Visaugstākā tā bija 1964. gadā, vad valdībai uzticējās 77% iedzīvotāju, bet 1980. gadā - 27%. Šī gada martā valdībai uzticējās vien 17% iedzīvotāju, liecina "Pew Research" pētījums.

NASA centās likvidēt cilvēku šaubas par Mēness misijām, 1977. gadā publicējot faktu lapu ar nosaukumu "Vai astronauti patiešām piezemējās uz Mēness?". Pirmie teikumi tajā bija: "Jā. Astronauti piezemējās uz Mēness."

"Apollo 11" astronauti uz Mēness virsmas.

FOTO: Reuters/ScanPix

"Laiku pa laikam vismaz vienas grāmatas un vairāku citu publikāciju pausto viedokļu dēļ mums tiek uzdots augstākminētais jautājums. Neskaitot miljoniem cilvēku, kas tiešraidē redzēja vai dzirdēja "Apollo" misijas, lunārie materiāli, iespējams, ir visneapgāžamākie pierādījumi, ka misijas nav "viltotas"", sacīts NASA paziņojumā.

 NASA mediju speciālists Šons Poters "ABC News" minēja vēl citus pierādījumus, ka cilvēki ir bijuši uz Mēness, tai skaitā vairāk nekā 350 kilogramus iežu paraugu un spoguļus, ko "Apollo" astronauti novietojuši uz Mēness virsmas.

» Nākamā pietura - Mēness! Iespaidīgākie mirkļi no "Apollo 11" misijas

Viņš arī min, ka "Apollo" misijās bija iesaistīti vairāk nekā 400 000 cilvēku. Pat ASV lielākie ienaidnieki aukstā kara laikā - PSRS - apsveica ar veiksmīgo nolaišanos uz Mēness.

"Sazvērestību teoriju piekritējiem vispirms būtu jāpajautā sev pašiem, kāpēc viņi vispār tām tic," sacīja Poters.

Singals savukārt norāda, ka cilvēku neticība "Apollo" misijām ir netipiska sazvērestības teorija, jo lielākoties tās palīdz izskaidrot traģiskus notikumus, kā, piemēram, 11. septembra teroraktu vai Džona Kenedija slepkavības gadījumos.

Šādos gadījumos sazvērestības teorijas rada alternatīvu izskaidrojumu baisiem un traģiskiem notikumiem, un par tiem atbildība tiek uzvelta kādiem noslēpumainiem un tumšiem spēkiem.

Singals uzskata - tā kā nolaišanās uz Mēness nebija traģēdija, visticamāk tās atbalstītāji ir "dziļi iekšā" sazvērestības teorijās, nevis nejauši "garāmgājēji".

"Es minētu, ka viltus nolaišanās uz Mēness nav pirmā sazvērestības teorija, ar ko saskarās tie, kas tai tic," sacīja profesors.