Irāna: Britu tankkuģa aizturēšana ir likumīga

Tankkuģis "Stena Impero"

FOTO: AP/Scanpix

Irānas valdības preses pārstāvis pirmdien, 22. jūlijā, paziņojis, ka britu tankkuģa "Stena Impero" aizturēšana ir likumīga.

Ali Rabiei paziņoja, ka tas bijis likumīgs Irānas solis, norādot, ka Irāna konfrontējusi kuģi, lai garantētu reģiona drošību.

Vienlaikus Irānas valsts raidorganizācija pirmdien izplatījusi video, kurā redzami kuģa apkalpes locekļi.

Video redzami "Stena Impero" apkalpes locekļi, kas ģērbušies sarkanos formas tērpos un sēž ap galdu uz kuģa un kāds neidentificēts irānis viņiem pateicas par sadarbību. Citās ainās jūrnieki pārbauda kuģi un aprunājas pie kafijas automāta.

Jau vēstīts, ka Irānas Revolucionārā gvarde piektdien Hormuza šaurumā sagrāba "Stena Impero" ar 23 apkalpes locekļiem, tostarp vienu Latvijas valstspiederīgo.

Teherāna apgalvoja, ka kuģis sadūries ar Irānas zvejas kuģi un pēc tam izslēdzis savus raidītājus un nav atbildējis uz zvejas kuģa palīgā saucienu. Irāna arī apgalvoja, "Stena Impero" kuģojis pa Hormuza šaurumu nepareizā braukšanas virzienā.

Londona uzskata šos apgalvojumus par nepatiesiem un pieprasījusi kuģi atbrīvot.

"Visām valstīm, kas aicina Irānu atbrīvot tankkuģi, mēs lūdzam tās pateikt Lielbritānijai to pašu," paziņoja Rabiei.

4

"Stena Impero" sagrābšana notika dažas stundas pēc tam, kad Lielbritānijas aizjūras teritorijas Gibraltāra varasiestādes paziņoja, ka par 30 dienām pagarinās Irānas tankkuģa "Grace 1" aizturēšanu. Kuģi britu jūras spēki aizturēja pirms divām nedēļām aizdomās par Eiropas Savienības sankciju pret Sīriju pārkāpumu.

"Salīdzināt abas sagrābšanas ir netaisnīgi," norādīja Irānas valdības preses pārstāvis.

"Kad pretlikumīgi tiek aizturēts kuģis Gibraltārā, arī mēs vairs neesam gatavi neko paciest," sacīja Rabiei, piebilstot, ka "Stena Impero" aizturēšana nav atriebība par incidentu Gibraltārā.

Lielbritānijas sūtnis ANO Džonatans Alens vēstulē ANO Drošības padomei apsūdzējis Irānu pretlikumīgā kuģa sagrābšanā.

Vēstulē, teikts, ka nav nekādu pierādījumu par "Stena Impero" sadursmi ar zvejas kuģi, kā apgalvo Irāna. Tankkuģis esot atradies Omānas ūdeņos un tā raidītājs bijis ieslēgts, kad tam pietuvojušies Irānas spēki.

Lielbritānijā šodien sasaukta ārkārtas sēde, lai apspriestu aizturētā tankkuģa situāciju.

ASV Valsts sekretārs Maiks Pompeo intervijā "Fox News" sacīja, ka Lielbritānijai jāuzņemas atbildība par saviem kuģiem reģionā.

Nestabilitāte reģionā arī atstāj iespaidu uz naftas tirgu. Tās cenas pasaulē pirmdien strauji pieaug pēc tam, kad Irāna sagrāba britu tankkuģi, un Lībijas nolēma apturēt jēlnaftas iekraušanu, kas veicināja bažas par piegādēm un iespējamu konfliktu naftas resursiem bagātajos Tuvajos Austrumos.

Tirgu satricināja Lībijas lēmums apturēt naftas iekraušanu nozīmīgā terminālī saistībā ar liela cauruļvada slēgšanu.

Lībijas "National Oil Company" pavēstījusi, ka sestdien apturēja jēlnaftas iekraušanu nozīmīgā valdības kontrolētā ostas terminālī.

4

Kompānija paziņoja par nepārvaramas varas apstākļiem pēc tam, kad "nelikumīga cauruļvada vārsta slēgšanas dēļ" tā apturēja sava galvenā naftas lauka "Sharara" darbību. Cauruļvads savieno naftas lauku ar termināli Zavijas ostā Vidusjūras piekrastē.

Atradnēs "Sharara" dienā iegūst ap 290 tūkstošiem barelu jēlnaftas. To kontrolē maršalam Halifam Haftaram un viņa Lībijas Nacionālajai armijai (ANL) lojāli spēki. Tomēr viņam lojālie spēki nekontrolē teritoriju visa cauruļvada garumā un daļa atrodas arī starptautiski atzītajai Tripoles valdībai lojālu spēku kontrolē.

Kompānija paziņoja, ka sākta izmeklēšana, lai noskaidrotu, kas atbildīgs par cauruļvada vārsta aizvēršanu, bet tās inženieri cenšas atjaunot tā darbību.

Nepārvaramas varas apstākļi juridiski atbrīvo kompāniju no saistību izpildes, jo ir radušies ārpus tās kontroles esoši šķēršļi.

Naftas cenu pieaugumu bremzēja pieprasījuma nestabilitāte, kas saistīta ar vājajām pasaules ekonomikas prognozēm.

Pirmdienas rīta tirdzniecības sesijā "Brent" markas jēlnaftas cena Londonas biržā kāpa par 2,1% līdz 63,72 dolāriem par barelu, bet Ņujorkas biržas elektroniskajā tirdzniecībā WTI markas jēlnaftas cena pieauga par 1,6% līdz 56,5 dolāriem par barelu.