Dobeles novada deputātu Eihmani apsūdz saistībā ar pusaudža nāvi Auru pagastā

Dobeles novada pašvaldības ēka.

FOTO: Edijs Pālens/LETA

Prokuratūra nodevusi Zemgales rajona tiesai Jelgavā krimināllietu, kurā Dobeles novada domes deputāts Viktors Eihmanis (ZZS) apsūdzēts saistībā ar kāda 17 gadus veca pusaudža nāvi Auru pagastā, noskaidroja aģentūra LETA.

» Nepilngadīga persona gūst apdegumus un iet bojā. Tiesās personas par darba aizsardzības pārkāpumiem

Lietā apsūdzēts 1949. gadā dzimušais Viktors Eihmanis un viņa dēls Ervīns Eihmanis. Viktoram celta apsūdzība par to, ka viņš pārkāpa darba aizsardzību reglamentējošo normatīvo aktu prasības, būdams uzņēmējsabiedrības vadītājs, kas atbildīgs par šo noteikumu ievērošanu, kā rezultātā iestājās cilvēka nāve.

Savukārt Ervīns pārkāpa darba aizsardzību reglamentējošo normatīvo aktu prasības, būdams uzņēmējsabiedrības vadītājs, kas atbildīgs par šo noteikumu ievērošanu un tas izraisīja miesas bojājumus ar veselības traucējumu.

Portālā "tiesas.lv" pieejamā informācija liecina, ka Eihmaņus tiesās 2020.gada 16.janvārī plkst. 10. Saskaņā ar Krimināllikumu Viktoram Eihmanim draud brīvības atņemšana līdz pieciem gadiem, piespiedu darbs, vai naudas sods.

Prokuratūras preses sekretāre Laura Majevska neminot personu vārdus aģentūru LETA informēja, ka saskaņā ar apsūdzību divu Dobeles novada zemnieku saimniecību īpašnieki noslēdza darba līgumus ar diviem strādniekiem, no kuriem viens bija nepilngadīgs.

Taču zemnieku saimniecību īpašnieki savus darbiniekus nebija pietiekami informējuši par drošu darbu veikšanu.

2018.gada 10.jūlijā pēc kaltes sakopšanas darbiem viens no darbiniekiem pieaicināja nepilngadīgo palīgstrādnieku palīdzēt kaustiskā soda šķīduma pagatavošanā, kaut gan viņš bija pusaudzis.

Pieaugušais darbinieks paņēma tukšu mucu un nesa uz ķīmisko vielu noliktavas pusi, kur lika nepilngadīgajam nest ūdeni. Kad mucā bija salieti pieci spaiņi karstā ūdens, abi no ķīmisko vielu noliktavas iznesa 25 kilogramus smagu kaustiskās sodas granulu maisu. Brīdī, kad viņi bēra ķīmiskās vielas mucā pēkšņi notika izvirdums, kā rezultātā viss maisījums izšļācās uz abu drēbēm un ķermeņiem.

Nekādus individuālās aizsardzības līdzekļus viņi nelietoja. Nepilngadīgais mira slimnīcā pēc septiņām dienām, jo bija guvis 52% ķermeņa apdegumus.

"Saskaņā ar noteikumiem par darbiem, kuros aizliegts nodarbināt pusaudžus, un izņēmumi, kad nodarbināšana šajos darbos ir atļauta saistībā ar pusaudža profesionālo apmācību pusaudžus aizliegts nodarbināt darbos, kuros viņi ir tieši pakļauti ķīmiskam riska faktoram. Pusaudzis nebija iepazīstināts, kas tā par vielu un kādas ir šīs vielas īpašības, kā arī nezināja, ka ir jāiepazīstas ar Datu drošības lapām, kas ir izstrādātas darbam ar ķīmiskajām vielām," norādīja prokuratūrā.

Abu zemnieku saimniecību īpašnieki pieļāva vēl virkni dažādu darba aizsardzību reglamentējošo normatīvo aktu prasību pārkāpšanu.

Firmas.lv informācija liecina, ka Viktoram Eihmanim pieder zemnieku saimniecība "Zītari" Auru pagastā. Tāpat viņš ir kooperatīva "Auru grauds" direktors. Valsts ieņēmumu dienesta mājaslapā iesniegtā amatpersonas deklarācija liecina, ka algā "Auru grauds" pērn saņēmis 5400 eiro, bet dividendēs no "Zītariem" 78 000 eiro. Savukārt par darbu Dobeles novada pašvaldībā Eihmanis saņēmis 6984 eiro.

Firmas.lv informācija liecina, ka Ervīnam Eihmanim pieder zemnieku saimniecība "Arāji" Auru pagastā.

LETA arhīvs liecina, ka pērn notikušais Auru pagastā pēdējos gados nav vienīgā traģēdija lauksaimniecībā Dobeles novadā. 2016.gada 22.jūlijā Jaunbērzes pagastā kādā citā zemnieku saimniecībā remontdarbu laikā no tvertnes noplūda indīgi izgarojumi, kā rezultātā gāja bojā četri cilvēki, bet vēl trīs cietušie tika nogādāti slimnīcā. Negadījums notika kūtsmēslu-šķidrmēslu pārsūknēšanas vada avārijas dēļ. Pagājušā gada nogalē pirmās instances tiesa zemnieku saimniecības īpašniekam par darba aizsardzības noteikumu pārkāpšanu, ja tas izraisījis cilvēka nāvi vai smagus miesas bojājumus vairākiem cilvēkiem piesprieda nosacītu sodu.